Muzej u kojem će Biden održati govor je bivše imanje jednog od najvećih trgovaca robljem na afričkoj obali. Ne očekuje se da će Biden tijekom svog putovanja govoriti o američkoj odšteti zbog trgovine robljem
Biden u Angoli: Posjet muzeju ropstva i važnoj luci Lobito
Joe Biden će iskoristiti posjet Angoli u utorak, ujedno i prvi posjet nekog američkog predsjednika toj subsaharskoj zemlji, kako bi obilježio zajedničku povijest i ulogu dviju zemalja u prekoatlatnskoj trgovini robljem, no posjet ima drugu dimenziju - ojačati međusobnu suradnju i otupiti utjecaj Kine. Biden bi trebao održati govor u Nacionalnom muzeju ropstva u Luandi, na mjestu gdje se nalazi kapela iz 17. stoljeća u kojoj su porobljeni ljudi na silu kršteni prije nego su u lancima poslani u Sjevernu i Južnu Ameriku.
Prvi Afrikanci koji su stigli u tada britansku koloniju Virginiju 1619. su uhvaćeni u Angoli. U obje Amerike je silom prebačeno preko četiri milijuna Angolaca, većinom u Brazil, ali također i u današnji SAD.
U Luandi se očekuje nazočnost Wande Tucker, crne Amerikanke čiji su preci brodom poslani u sadašnji grad Hampton, u Virginiji.
Muzej u kojem će Biden održati govor je bivše imanje jednog od najvećih trgovaca robljem na afričkoj obali - Álvara de Carvalha Matosa.
Ne očekuje se da će Biden tijekom svog putovanja govoriti o američkoj odšteti zbog trgovine robljem.
Muzej, u kojem se mogu vidjeti i predmeti korišteni za mučenje i kažnjavanje porobljenih ljudi, uključujući željezne utege i okove, prikazuje ulogu Portugala u trgovini robljem.
Portugal je porobio više od šest milijuna Afrikanaca, više nego ijedna druga europska država.
SAD je najavio donaciju od 229.000 dolara za obnovu kompleksa.
No, Bidenov posjet Angoli ima i drugu svrhu - povećati ulaganja u Afriku i otupiti sve veći utjecaj Kine u regiji, koji je nadmašio onaj Sjedinjenih Država. U srijedu će Biden posjetiti luku Lobito gdje SAD ulaže u projekt koji bi spriječio Kinu da se dočepa ključnih minerala.
Radi se o ulaganju u koridor Lobito - regionalni željeznički projekt koji povezuje područja bogata prirodnim resursima koja se protežu od angolske luke Lobito do Demokratske Republike Kongo i Zambije, nudeći brzu i učinkovitu rutu za izvoz na Zapad.
U listopadu 2023. potpisan je memorandum o razumijevanju između Sjedinjenih Država, Europske komisije, Angole, DRC-a i Zambije za obnovu i rekonstrukciju željezničke arterije, koja će nakon dovršetka povezivati ​​grad Kalumbila, u sjevernoj Zambiji, s obalom Angole, prolazeći kroz jug DRC-a.
Projekt, čiji se očekivana cijena kreće oko milijarde dolara (djelomično dodijeljen od strane Afričke razvojne banke i Svjetske banke), ima za cilj optimizirati transport kritičnih minerala iz takozvanog afričkog "bakrenog pojasa" (južni DRC i sjeverni Zambija ) prema atlantskim lukama južne Afrike.
U Kongu se nalaze golema nalazišta bakra i kobalta koji su ključne komponente baterija i ostale elektronike.
Američka inicijativa je alternativa projektu Kine koja je prošlog rujna potpisala sporazum s vladama Tanzanije i Zambije o restrukturiranju i modernizaciji stare tanzanijsko-zambijske (Tazara) željeznice duge 1860 kilometara i koja povezuje zambijski grad Kapiri Mposhi s tanzanijskom lukom Dar es Salaam.
Washington investira milijune dolara u Angolu i postupno jača odnose sa strateškom zemljom subsaharske Afrike.
Kina je jedan od vodećih igrača u Kongu, dok je Rusija jedan od većih izvoznika oružja u Angolu.
Biden će se također sastati s predsjednikom Angole Joaom Lourencom s kojim će razgovarati o trgovinskoj suradnji i sigurnosti. Dvije zemlje će 2025. održati sastanak o suradnji u vojnim pitanjima, posebice o kibernetičkoj i pomorskoj sigurnosti.
Svoj posjet Angoli će zaključiti samitom s čelnicima Demokratske Republike Kongo, Tanzanije i Zambije.