Kad su čovjeka koji živi u bolnici na Rabu već 36 godina i nema ime, prezime, datum rođenja, pronašli 1980. pokušali su ga identificirati. Nisu uspjeli...
Bezimenom Perici odavno nije mjesto u psihijatrijskoj bolnici
Nada Copić, zaposlena socijalna radnica drniškog Centra za socijalnu skrb, imanovana je posebnim skrbnikom Perice Matasa. Njezina zadaća je bila, uz zastupanje Perice, štititi njegova prava i interese u postupku određivanja imena i prezimena, upisa u matične knjige rođenih, ishođenje osobnih dokumenata te prava na zdravstveno osiguranje.
Pokretanje videa...
Sve znaju, ali...
Posebna skrbnica Nada Copić nije učinila ništa. Vidjevši u jednom od naših tekstova da je tek bila imenovana skrbnicom nesretnog Perice, obrušila se na nas grmeći u telefonsku slušalicu odakle nam uopće pravo spominjati joj ime te tko smo mi i javnost da ocjenjujemo njen rad. Gordana Barišić, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Drniš, tvrdi da bezimenom Perici Matasu odavno nije mjesto u Psihijatrijskoj bolnici Rab nego u nekoj rehabilitacijskoj ustanovi ili udomiteljskoj obitelji centara socijalne skrbi.
- Mi smo nadležni kao Centar socijalne skrbi za njegov adekvatan smještaj. Da bi se to realiziralo i da ga izmjestimo izvan bolnice na Rabu, treba nam njegov identitet. To je davno trebalo riješiti i nije smjelo biti tako svih ovih 36 godina. Njemu uopće nije mjesto u bolnici. Tijekom Domovinskog rata sva ranija dokumentacija Centra za socijalnu skrb je uništena. U slučaju nepoznatog čovjeka s Raba njemu je trebalo riješiti status, a trebalo je utvrditi i identitet. Naš centar se obraćao Ministarstvu socijalne skrbi, policiji u Drnišu te Uredu državne uprave u Šibeniku da nam pomognu - pojašnjava ravnateljica drniškog Centra socijalne skrbi Barišić.
Od nemila do nedraga
Da je na sceni neodgovorno birokratsko prebacivanje loptice odgovornosti između četiri ministarstva, Ministarstva socijalne politike i mladih, MUP-a, Ministarstva zdravlja i onog državne uprave, koji barem prema raspoloživoj dokumentaciji “surađuju” na ovom slučaju, a kako nam kazuju i njihovi odgovori ovih dana, kad je priča objavljena. U MUP-u pojašnjavaju da su aktivnosti oko utvrđivanja identiteta nepoznatom Perici Matasu u tijeku.
Ured državne uprave u Šibensko-kninskoj županiji ovih dana nakon našeg upita najprije nije niti znao za slučaj, a na ponovni upit, kopanjem po pismohrani ureda, pronašli su službeni spis Centra za socijalnu skrb Drniš s kraja 2013. kojim ih izvješćuju o poteškoćama pri reguliranju statusa nepoznatog muškarca u bolnici na Rabu dajući im povratnu uputu što da čine. Nužno je da nadležni Centar za socijalnu skrb sastavi zapisnik o nalasku osobe s podacima kojima Centar raspolaže, temeljem kojih treba donijeti svoje rješenje, koje sadrži ime i prezime, spol, dan, mjesec, godinu i mjesto rođenja, odnosno mjesto na kojem je dijete nađeno. Zakonskim odredbama utvrđena je ovlast Centra za socijalnu skrb za donošenje rješenja na temelju kojeg se obavlja upis u maticu rođenih, koje se dostavlja nadležnome matičaru zajedno sa zapisnikom. Kako drniški centar do danas nije dostavio rješenje ili zapisnik, a koje je temelj za upis u maticu rođenih, matičar nema ovlasti postupati - pojašnjava Edita Grubišić, predstojnica Ureda državne uprave Šibensko-kninske županije.
O formalnom privremenom ili kakvom-takvom upisu Perice Matasa u bilo kakve knjige da je on za državu živ i da postoji nitko niti da progovori.
Čeka da se netko smiluje
Dok se četiri ministarstva birokratski samo dopisuju, Perica Matas čeka nečiju milost da ga negdje udome izvan bolnice.
U rapskoj bolnici pojašnjavaju kako već godinama imaju i odluku nadležnog suda da Perica treba napustiti bolnicu kad se za to steknu uvjeti.
- Plan je svakako njegov otpust, ali po mogućnosti na način da bolesnik prođe proces prilagodbe u novoj sredini, socijalnoj ustanovi, kod udomitelja i slično. To je uobičajeni proces koji godinama provodimo u suradnji s drugim ustanovama. Trajanje postupka ovisi o stanju i mogućnostima bolesnika i može trajati mjesec-dva dana. Tako se izbjegava dodatno traumatiziranje bolesnika. Teško je vjerovati da će u ovim uvjetima netko primiti osobu bez imena, dokumenata, sredstava za život, i k tome psihički bolesnu, ako se ove pretpostavke ne ispune. Da bi mogli ispuniti te pretpostavke, bilo je nužno utvrditi identitet, imenovati posebnog skrbnika, što je više puta pokušavano, a sve u cilju ishođenja osnovnih dokumenata kao uvod u daljnja postupanja. Treba reći da smo tijekom boravka davno u dogovoru s centrom u Drnišu uspjeli dogovoriti imenovanje posebnog skrbnika, ali je i taj postupak obustavljen jer privremeni skrbnik nije uspio upisati bolesnika u matične knjige - pojašnjava ravnateljica Psihijatrijske bolnice Rab Vesna Šendula Jengić.
Naša okrutna birokracija šilji svoja pera na nemoćnom Perici i kao da ni nakon 36 godina nije svjesna da Perica, iako je živ, za njih zapravo ne postoji. On, jadan i bez igdje ikog svog, samo čeka, čeka milost ne bi li mu barem dali ime. Pitanje je samo dokle će i hoće li Perica iz naše priče moći izdržati čekajući.
Priča koja je sve uzdrmala
Šokantna priča o Perici Matasu, čovjeku bez identiteta, digla je prašinu u cijeloj državi. Nadležni su se uzvrpoljili jer su shvatili da mu grubo krše ljudska prava, a deseci tisuća komentara građana na društvenim mrežama i portalu 24sata dokazuju da je to što su uradili nesretniku nedopustivo. Mi na ovome nećemo stati. Borit ćemo se dok Perica ne dobije identitet.