Mihael Kurtoić (10) je godinama svaki dan išao na dijalize. Školovao se kod kuće. Sad napokon ima priliku ići u školu, no iz Grada Zagreba mu ne daju asistenta
Bešćutna birokracija: Malom Mihaelu ne daju da se školuje
Mihael Kurtoić (10) prije pet godina bio je najmlađi pacijent kojem su u Hrvatskoj presadili bubreg. Pije 11 vrsta lijekova na dan i dobio je epilepsiju, no Grad Zagreb mu ne želi dodijeliti asistenta u nastavi kako bi normalno pohađao školu.
- Priložila sam svu medicinsku dokumentaciju jer Mihael bez asistenta ne može ići u školu, ali šturo su mi iz Poglavarstva odgovorili da pomoćnika neće financirati. Čak nisu napisali ni zašto. Ne znam što učiniti – očajna je i ogorčena mama Elizabeta Kurtoić (37).
Njezin Mihael rodio se s dijagnozom valvule stražnje uretre. Imao je zatvorenu mokraćnu cijev i uslijed toga razvile su se brojne komplikacije. Otkazali su mu bubrezi pa je već kao beba od godinu dana krenuo na peritonejsku dijalizu.
- Na dijalizi je bio četiri godine, pet puta na dan svaki dan. Dočekao je transplantaciju bubrega kad je imao pet godina 2010, a bio je težak samo 14 kila. Tada je to bila velika vijest jer je bio prvo tako maleno dijete u Hrvatskoj kojem su radili transplantaciju – prisjeća se teške borbe mama Elizabeta.
Robert Anić/Pixsell
Nakon operacije pojavile su se komplikacije, pa je maleni imao tremor, refluks u bubreg i česte infekcije.
- Bili smo stalno po bolnicama. Uspjeli smo odgoditi polazak u prvi razred, a zbog njegovog stanja liječenici su godinu poslije preporučili školovanje od kuće. Dolazile su nam učiteljica i profesorica engleskog jezika. Školovanje od kuće je prilično teško, a zbog lošeg zdravlja Miha je dosta zaostajao u gradivu. Ipak, uspješno je položio tri razreda osnovne škole. Ove godine liječnici su ustanovili da mu je stanje daleko bolje i preporučili su uključivanje u redovnu nastavu. Isto su preporučile i logopedica te defektologinja, a svi zajedno su istaknuli da mu je nužan asistent u nastavi – nastavlja Elizabeta.
Dječak je u međuvremenu dobio epileptični napad, tako da školovanje bez asistenta više ne dolazi u obzir. Elizabeta kaže kako je sve preporuke i pripadajuću dokumentaciju poslala na vrijeme, no unatoč tome prije par dana stigao je negativan odgovor.
'On po svim propisima i zakonima ima pravo na asistenta'
- On po svim propisima i zakonima ima pravo na asistenta. Stručnjaci su zaključili da može na redovnu nastavu, ali treba mu vremena kako bi nadoknadio sve ono što je zbog bolesti izgubio. On se nije imao kad socijalizirati jer se borio za život. Treba mu pomoć kako bi pratio redovni program, a da ne govorim o mogućnosti da ga netko od djece slučajno na hodniku udari u trbuh. Ovom odlukom poglavarstvo je napravilo diskriminaciju i mom sinu onemogućuje školovanje na koje sva druga djeca imaju pravo. Do sada je bio oštećen zbog zdravlja, a sada će biti zbog nečije nebrige – rekla je Elizabeta dodajući da će se žaliti na odluku.
Dječak pije 11 vrsta lijekova i zahtijeva posebnu njegu, pa je otišla u školu pitati može li ona biti uz sina, no rekli su joj da u učionici nema što tražiti.
Svjestan što se zbiva oko njega, Mihael je, poput svih drugih malih boraca, vedro i dobro raspoloženo dijete. Kaže da se raduje odlasku u školu jer će konačno sjediti u razredu s prijateljima iz kvarta, a ne sa 15-godišnjim bratom.
'Trudi se dostići svoje vršnjake'
- Učim engleski, hrvatski, matematiku, pisanje... Neke stvari su mi teške, ali konačno ću imati društvo i živjeti kao sva normalna djeca – rekao je Miha pokazujući nam svoje bilježnice i udžbenike. Trudi se dostići svoje vršnjake. Mama ima status njegovateljice pa mu je posvetila svo svoje vrijeme. Maleni u šali kaže da je on mamin posao.
Tata Hrvoje (36) radi kao dostavljač kako bi svojoj obitelji priuštio kunu više u proračunu iz kojeg uz svakodnevne troškove najviše odlazi za potrebe malenog Mihaela. Iz poglavarstva Grada Zagreba su rekli da će revidirati slučaj.