Njegova tvrtka Lager jedna je od najvećih u Europi u svojoj branši, a počeo je od prodaje rezervnih dijelova i viličara, prisjetio se Bašić za Večernji list
Bašić: 'Hrvatske šume htjele su da nešto dva put platim, Most me ucjenjivao za 13 mil. eura'
Istina je da su mene osobno kontaktirali iz policije te obavijestili da imaju nalog za pretragu prostorija u kojima boravim u Zagrebu. To sam odmah i bez problema prihvatio jer nijedan postupak od početka projekta gradnje vjetroelektrane nije bio nezakonit. Sve daljnje informacije o tome što im je bilo sporno saznao sam kasnije iz medija, izjavio je Milenko Bašić, vlasnik tvrtke C.E.M.P., koju je 2012. godine kupio od Austrijanaca, u izgradnju vjetroelektrane Krš – Pađene kraj Knina uložila je 1,8 milijardi kuna, piše Večernji list.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Bašić se trenutno nalazi u Bosni i Hercegovini, no s obzirom na cijelu aferu s Josipom Rimac, priznao je da ne razumije kako se pogodovalo spomenutom projektu.
- Podsjećam da počeci projekta sežu još u 2003., a mi smo ga preuzeli 2012. s namjerom da što prije krenemo u realizaciju. Nažalost, na početak gradnje čekali smo čak šest godina jer je toliko trajala naša borba s birokracijom i državnom administracijom. Kako se nakon tolikih godina čekanja, ali i znatnih ulaganja i financijskih izdataka može reći da nam se pogodovalo? U razvijenim europskim zemljama razvoj projekta traje maksimalno dvije godine prije početka gradnje i jedino tako on može biti isplativ - rekao je Bašić koji se bavi privatnim biznisom posljednjih 30 godina.
Njegova tvrtka Lager jedna je od najvećih u Europi u svojoj branši, a počeo je od prodaje rezervnih dijelova i viličara, prisjetio se Bašić za Večernji list.
Unatoč USKOK-ovoj istrazi, vjetroelektrana je završena i puštena u cijelosti u rad sa svim potrebnim i zakonitim dozvolama.
- Nijedna dozvola nije dobivena mimo zakona i procedura, štoviše, neke nakon raznih opstrukcija i ucjena koje će se, nadam se, sada razjasniti u ovoj istrazi. Poznajem Josipu Rimac još od kada je bila gradonačelnica Knina u kojem se naša investicija razvijala. S njom smo surađivali, kao i s načelnicima ostalih općina u kojima se nalazi naš vjetropark, jer su te općine bile vrlo zainteresirane da se investicija uspješno realizira zbog toga što se od svakog proizvedenog kilovatsata lokalnoj zajednici uplaćuje 1 lipa. To znači da će Grad Knin i Općina Ervenik od C.E.M.P.-a godišnje imati oko 4,6 milijuna kuna prihoda - rekao je Bašić na pitanje u kakvim si je odnosima s osumnjičenom Rimac.
Bašić poznaje i Krunoslava Jakupčića s kojim je imao nekoliko sastanaka u Hrvatskim šumama.
- S Hrvatskim šumama imamo potpisan ugovor od 4. travnja 2017. (koji je potpisao g. Jakupčić), vezano uz projekt izgradnje vjetroelektrane Krš – Pađene. Po tom ugovoru trebali smo izgraditi šumske putove poštujući sve propisane uvjete Hrvatskih šuma u roku od 12 mjeseci, što smo i ispunili i u izgradnju uložili 29 milijuna kuna. Nakon 18 mjeseci tijekom kojih su Hrvatske šume vršile razne pritiske i ucjenjivale investitora vezano uz iznos za koji će priznati izgrađene ceste, Šume šalju ponudu i procjenu izgradnje cesta na 9 milijuna kuna, iako je vrijednost radova 29 milijuna kuna. Da, bilo je pritisaka na nas da platimo nešto dva puta. Tako su nas natjerali da im izgradimo ceste, predamo ih bez nadoknade i godišnje plaćamo oko milijun kuna Hrvatskim šumama. Sve po tom međusobno potpisanom ugovoru koji je izradio i potpisao g. Jakupčić. Kasnije nas je tražio i vršio pritisak da na te iste ceste još platimo i služnost na 30 godina ili nam neće dati suglasnost za uporabnu dozvolu - rekao je Bašić.
io je.