Predsjednik Hrvatske udruge banaka, Zoran Bohaček, pozvao je građane u nevolji da dođu u banku kako bi se dogovorili o reprogramu dugova
'Banke su spremne pomoći građanima dok traje kriza'
Nismo gulikože! Ako dođe do crnih scenarija, ako više ljudi ostaje bez posla, banke će sigurno morati izaći u susret, jer je i njima u interesu naplatiti svoja potraživanja. Makar s odmakom, dužim rokom otplate i manjim kamatama, nego ulaziti u ovrhe i pljenidbe, rekao je u utorak predsjednik Udruge banaka Zoran Bohaček.
Konkretno, u Erste banci će od sredine prosinca trudnice i građani koji izgube posao moći dobiti poček otplate do 12 mjeseci, a tijekom počeka će im kamata biti 20 posto niža. Primjerice, ako sad na stambeni kredit plaćaju kamatu od 6%, banka im može sniziti kamatu na 4,8%. Kamatu mogu plaćati tijekom počeka ili je jednokratno platiti po njegovu isteku. Klijenti Erste banke s gotovinskim, poljoprivrednim ili potrošačkim kreditom mogu tražiti da im se produži rok otplate do dvije godine. To se ipak ne odnosi na hipotekarne, stambene i kredite po kreditnim karticama. U Zagrebačkoj banci kažu kako će svaki zahtjev klijenata razmatrati posebno. Raiffeisen banka nudi poček otplate glavnice do 12 mjeseci za stambene kredite koji već postoje ili će tek biti odobreni. U PBZ-u kažu kako će za trudnice odobriti moratorij na stambene kredite do 18 mjeseci.
- Ukoliko netko predviđa problem s otplatom kredita, može doći u banku. Najgore što mu se može dogoditi je da čuje 'ne, izvolite plaćati svoju ratu sukladno ugovoru koji ste potpisali’ - rekao je Bohaček.
MARIĆ: UGLEDAJTE SE NA TALIJANSKE I BRITANSKE BANKE
Talijanske i britanske banke su na godinu dana zamrznule povrat kredita socijalno ugroženim građanima i po nižim stopama kreditiraju gospodarstvo, spočitnuo je Bohačeku predsjednik saborskog Odbora za financije Goran Marić. Bohaček je odgovorio kako to nije moguće učiniti bez državnih subvencija i kako banke ne mogu neodgovorno posuđivati novac.