Rušenje Paromlina započelo je u četvrtak, a provodi ga tvrtka Paron. U njihovim je prostorijama gradonačelnik imao svoj stožer za vrijeme parlamentarnih izbora
Bandić opet kumuje? Paromlin pod buldožerima ide u prašinu
Stranka ZA GRAD poslala je bager na Gradsku upravu u srijedu. Ovom simboličkom akcijom žele ukazati da je grad poslao buldožere na rušenje Paromlina koji je Ministarstvo proglasilo kulturnim dobrom.
- Rušenje Paromlina započelo je u četvrtak, a provodi ga tvrtka Paron. Gradonačelnik je u njihovim prostorijama za vrijeme parlamentarnih izbora imao svoj izborni stožer. Paron je također vlasnički povezan s tvrtkom Munis koja je od prije poznata kao tvrtka koja je s Gradom razmijenila toliku količinu zemljišta da je grad bio prijavljen USKOK-u. Radi li se i u rušenju Paramlina o još jednom u nizu 'kumskih' pogodbi trebaju istražiti institucije - priopćili su iz stranke ZA GRAD.
- Dovođenjem bagera ispred Gradske uprave htjeli smo dokazati da građani mogu vratiti istom mjerom jer ovdje je počinju svi naši problemi. Grad ruši ovo kulturno dobro pod izlikom da je opasno po građane. Mi smatramo da puno veća i dugoročnija opasnost za građane dolazi iz Gradske uprave. Podnijeli smo kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu zbog sumnje da je nad Paromlinom počinjeno kazneno djelo oštećenja i nedozvoljenog izvoza kulturnog dobra iz članka 319. Kaznenog zakona - izjavio je Svibor Jančić, član Upravnog odbora stranke ZA GRAD.
- Grad Zagreb zakonom je obavezan brinuti se o kulturnom dobru, a naš gradonačelnik nije ništa poduzeo da se Paromlin sanira. Državnim i gradskim vlastima je puno lakše pustiti da takvo nešto propada i da vrijeme učini svoje. Time sami sebe rješavaju određenog posla i dobiju zemljište koje smatraju vrednijim od kulturnog dobra - tvrdi Jančić
- Paromlin je sagrađen početkom 20. stoljeća. Stradao je u požaru sredinom stoljeća, nakon čega je renoviran. Međutim, 1988. ponovno je stradao u fatalnom požaru i od tada je u ovakvom stanju. Već tada je određeno da svi koji dođu u posjed ovog kompleksa su dužni brinuti se o njemu. Od tada nitko ništa nije poduzeo, a Paromlin je od 2005. godine u vlasništvu grada Zagreba - kazala je Kristina Lauš iz stranke ZA GRAD.