Prema dokumentaciji, navodi, Zdravko Marić je kao predsjednik NO odobrio pet kredita koji su išli direktno Agrokoru 2016. godine, a mimo poslovnih banaka
'Neka me Marić tuži kako bi o Agrokoru progovorili na sudu'
Nakon kaosa u Saboru, lupanja pločicama po klupama, uvreda, prepucavanja zbog prestanka rada istražnog povjerenstva za Agrokor, rasprava se preselila pred Odbor za Ustav. Na trosatnoj sjednici nastavljeno je prepucavanje između vladajućih i oporbe.
Na odboru je zaiskrilo između Branka Bačića (HDZ) i Orsata Miljenića (SDP). Naime, Bačiću je zasmetalo što je Miljenić na odboru govorio kao predsjednik povjerenstva, a ne kao predlagatelj zaključka SDP-a prema kojem bi povjerenstvo nastavilo s radom o temama koje se ne tiču istrage.
- Nemaš ovlasti, ovdje nemaš - ljutito mi je dobacivao Bačić.
Miljenić je tražio od predsjednika odbora da “spriječi upadice” te je Bačiću uzvratio da govori kao predlagatelj, predsjednik povjerenstva, ali i kao saborski zastupnik. Upozorio je na neprimjereno ponašanje predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića koji je, kaže, pribavio pravomoćno riješene o istrazi, ali je informaciju samo podijelio s HDZ-ovim i HNS-ovim članovima povjerenstva.
- Za njega mi ostali ne postojimo. Kao predsjednik Povjerenstva do danas nisam dobio to rješenje. Rečeno je da ga je on službeno dobio, ne znam po kojoj ovlasti, ali kad ga je već pribavio trebao ga je dati svima. To samo govori o razini pravnog nasilja koje je počinjeno i to u Saboru - ustvrdio je Miljenić.
Ustvrdio je da je predsjednik Sabora nezakonito dao nalog stručnim službama da se povuku iz rada Povjerenstva bez ikakve odluke, te da se obavijeste svjedoci da ne dolaze. Smatra da je Povjerenstvo trebalo odlučiti o nastavku rada temeljem pravomoćnog rješenja o istrazi odnosno da je trebalo poštivati proceduru.
- Procedura čuva sve nas i demokraciju. Ako je Sabor osnovao Povjerenstvo, samo Sabor svojim zaključkom može odlučiti o prestanku rada - rekao je Miljenić.
Grbin: Vladajući zloupotrijebili pravo
Peđa Grbin (SDP) nakon što je iznio pravni aspekt ustvrdio je da su vladajući zloupotrijebili pravo kako bi postigli svoje političke ciljeve i spriječili da Hrvatska dođe do istine.
- Vladajuća većina i vlast koja krši pravo da se sakrije istina nije demokratska. Kakva je, to je još uvijek ne usudim izgovoriti - poručio je Grbin.
Branko Bačić (HDZ) uzvratio je da je predsjednik Sabora postupio ispravno te da su vladajući članovi povjerenstva postupili u skladu sa zakonom kada su poslali izjavu da je po sili zakona povjerenstvo prestalo s radom, jer ne rješenje o istrazi postalo pravomoćno. Podsjetio je SDP-ovce kako je povjerenstvo prestalo s radom 20.studenog, a ne dva dana kasnije za kad je zakazana sjednica povjerenstva. Naveo je i kako je predsjednik povjerenstva trebao sazvati sjednicu zbog novih okolnosti, a ne čekati zakazanu sjednicu. O prijedlogu nastavaka rada povjerenstva, iz čijeg bi se djelokruga rada izbacilo lažiranje knjigovodstvenih bilanci, smatra protuzakonitim.
- Mi ne znamo što je DORH napisao u rješenju o istrazi i što će istraživati. U istrazi se može otvoriti niz pitanja pa i onih koja se nalaze u odluci o osnivanju povjerenstva - rekao je Bačić.
Spočitnuo je i Miljeniću što je istovremeno predsjednik povjerenstva i potencijalni svjedok, na što mu j Miljenić uzvratio pitanjem zašto je onda digao ruku za njega u Saboru.
Borić: Trebalo je sazvati posebnu sjednicu
Josip Borić (HDZ) prozvao je pak Miljenića da kao predsjednik povjerenstva nije odradio svoj posao. Naveo je kako on ne može reći da u ponedjeljak nije znao kako je rješenje o istrazi postalo pravomoćno. Smatra da je zbog novih okolnosti trebao sazvati posebnu sjednicu u utorak ili u srijedu ujutro. Ustvrdio je i da je povjerenstvo SDP koristio za skupljanje političkih bodova.
Miljenić mu je uzvratio da nije trebao sazivati posebnu sjednicu. Nikola Grmoja (Most) ustvrdio kako ovo prepucavanje umara, a vladajuće ponovno prozvao za provođenje pravnog nasilja.
- Vladajuća većina HDZ, HNS i manjinci očito ne žele istražno povjerenstvo, jer da ga žele našli bi načina da on nastavi s radom - rekao je.
Grmoja je pozvao vladajuće da nađu načina kako da povjerenstvo za Agrokor nastavi s radom te ih je podsjetio da su u dva dana donijeli lex Agrokor.
Maras: Marić je razgovarao o kreditima HBOR-a Agrokoru mimo nadzornog odbora
Gordan Maras (SDP) izvijestio je pak kako ima informaciju da je ministar financija Zdravko Marić razgovarao o kreditima HBOR-a za Agrokor mimo nadzornog odbora.
- Toliko o izuzimanju - ustvrdio je Maras.
Prema dokumentaciji, navodi, Marić je kao predsjednik NO odobrio pet kredita koji su išli direktno Agrokoru 2016. godine, a mimo poslovnih banaka. Naveo je da je cijeli postupak od zahtjeva do odobrenja odrađen za 15-tak dana.
- Nemate pravo zaustaviti istragu o ovim stvarima - poručio je Maras vladajućima te pozvao ministra Marića da ga tuži kako bi, ako nigdje drugdje, o ovim temama progovorili na sudu.
Na kraju sjednice predsjednik odbora Željko Reiner (HDZ) na kraju je predložio zaključak prema kojem je povjerenstvo prestalo s radom danom pravomoćnosti rješenja o istrazi 20. studenog. O ovim zaključcima nije se glasalo već će to članovi odbora učiniti u utorak prije sjednice Sabora.