Osim plana za oporavak, EK je u srijedu predložila i revidirani Višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021-2027. od 1100 milijardi eura
Austrija neće podržati plan za oporavak: 'To je neprihvatljivo'
Austrija neće u ovome obliku podržati prijedlog Europske komisije (EK) o fondu za oporavak europskog gospodarstva od pandemije koronavirusa, rekao je u subotu austrijski ministar financija Gernot Bluemel.
Komisija je u srijedu predložila instrument za oporavak od 500 milijardi eura bespovratne pomoći najteže pogođenim državama članicama i sektorima te 250 milijardi koje bi se dodjeljivale kao povoljni zajmovi.
- Austrija je uvijek spremna pregovarati ali ovom paketu nećemo dati zeleno svjetlo - izjavio je Bluemel za javni servis.
Dodao je da bi po tom prijedlogu Austrija u europski proračun uplaćivala dvostruko više nego sada.
- Austrijski doprinosi bi se popeli na dva posto BND-a a to je neprihvatljivo - istaknuo je austrijski ministar.
Kancelar Sebastian Kurz je u razgovoru za njemački dnevnik Die Welt sredinom tjedna izrazio nadu da će EK izaći u susret tzv. "štedljivoj četvorki", Austriji, Nizozemskoj, Danskoj i Švedskoj.
- Mi, 'štedljiva četvorka', se nadamo da će naši interesi biti uzeti u obzir. Mi želimo biti solidarni ali smo zbog naših građana koji rade naporno i koji plaćaju porez, isto tako dužni pobrinuti se za rješenje koje bi bilo pravedno - rekao je Kurz.
Njegov koalicijski partner Zeleni protivi stavu narodnjaka.
- Mislim da je velika greška što se Sebastian Kurz profilira kao predvodnik grupe zemalja koje odbijaju prijedlog EK-a - rekla je predsjednica zastupničkog kluba Zelenih Sigrid Maurer za TV postaju ATV.
Osim plana za oporavak, EK je u srijedu predložila i revidirani Višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021-2027. od 1100 milijardi eura.
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel najavio je da će se 19. lipnja održati fizički sastanak na vrhu država članica EU-a na kojem će se pokušati dogovoriti novi višegodišnji proračun i plan za oporavak.
Da bi prijedlozi Komisije prošli moraju dobiti jednoglasnu suglasnost država članica i pristanak Europskog parlamenta.