Australija je dovela epidemiju korona virusa pod kontrolu te su u nedjelju zabilježena 53 nova slučaja, a ukupno 6.586, prema podacima ministarstva zdravstva...
Australija traži odgovore: Žele pokretanje istrage o pandemiji
Australija je u nedjelju problematizirala transparentnost kineskih vlasti prilikom odgovora na epidemiju korona virusa te je zatražila pokretanje međunarodne istrage o nastanku i širenju korona virusa.
Vjeruje se da je korona virus nastao na mokroj tržnici divljih životinja u kineskom gradu Wuhanu u prosincu 2019.
Od tada je zaraženo više od 2, 3 milijuna ljudi, a preko 160.000 ih je umrlo.
Australska ministrica vanjskih poslova Marise Payne kazala je da je izrazito zabrinuta zbog kineske (ne)transparentnosti u pogledu epidemije korona virusa.
- Pitanja oko korona virusa su pitanja za neovisnu istragu i mislim da je važno da to napravimo - rekla je Payne za televiziju ABC.
- Zapravo, Australija će apsolutno na tome inzistirati - dodala je.
Australija je dovela epidemiju korona virusa pod kontrolu te su u nedjelju zabilježena 53 nova slučaja, a ukupno 6.586, prema podacima ministarstva zdravstva.
Ukupno je 71 osoba umrla u Australiji.
Već sedmi dan za redom povećanje broja zaraženih manje je od 1 posto.
Odnosi Australije s Kinom, koja je njen najveći trgovinski partner, zaoštreni su, a Canberra optužuje Kinu za upletanje u australsku politiku.
Krajem 2019. više australskih medija objavilo je da su kineske vlasti pokušale infiltrirati svog špijuna u australski parlament, koji se trebao kandidirati na izborima kao član vladajuće Liberalne stranke.
- Moje povjerenje u Kinu određuje se dugoročno - kazala je Payne.
- Moja zabrinutost je oko transparentnosti o osiguravanju otvorene suradnje - dodala je.
Dok Australija poziva na istragu, američki predsjednik Donald Trump kazao je da bi Kina mogla snositi posljedice zbog odgovornosti za pandemiju.
Peking odbacuje optužbe o netransparentnosti.
WHO "nije pomogao svijetu"
Ovoga tjedna je Trump obustavio američke uplate Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), optuživši ju da je "sinocentrična".
Australski ministar zdravstva Greg Hunt također je kritizirao WHO.
- Ono što smo vidjeli od dužnosnika u Ženevi (sjedište WHO-a) mislimo da je bio odgovor koji nije pomogao svijetu - rekao je Hunt na novinskoj konferenciji.
- Imamo dobar rezultat jer smo, kao zemlja, donosili svoje odluke - dodao je.
Australija je, suprotno savjetu WHO-a, 1. veljače zabranila dolaske iz Kine, dok je kasnije zatvorila granice i uvela stroge restrikcije.
Hunt je ipak upozorio da Australija pobjeđuje korona virus, ali još nije pobijedila.
- Moramo se usredotočiti na suzbijanje i kapacitet - kazao je.
Susjedni Novi Zeland je pak uveo jedne od najoštrijih mjera, prije prvog smrtnog slučaja, te bilježi još bolje rezultate od Australije.
U nedjelju su, u otočnoj zemlji s oko 4, 9 milijuna stanovnika, zabilježena samo 4 nova slučaja, a ukupno je do sada zaraženo 1.098 osoba, od kojih je 11 umrlo, prema podacima ministarstva zdravstva.
- Znam da nije bilo lako, ali funkcionira - kazala je premijerka Jacinda Ardern u televizijskom intervjuu i dodala da će u ponedjeljak biti održana sjednica vlada na kojoj će se odlučivati o popuštanju mjera.