Australija i države jugoistočne Azije završile su u srijedu trodnevni samit pozivajući na suzdržanost u spornom Južnom kineskom moru i na trajni prekid vatre u Pojasu Gaze
Australija i ASEAN pozivaju na suzdržanost u Južnom kineskom moru i primirje u Gazi
Australija je bila domaćin samita sa Savezom država jugoistočne Azije (ASEAN) u Melbourneu kako bi obilježila 50. obljetnicu svojih veza s blokom, premda među 10 članica ostaju razlike u pogledu planova Kine da proširi diplomatsku i vojnu prisutnost u regiji.
U zajedničkoj izjavi Australije i ASEAN-a poziva se na poredak "temeljen na pravilima" u Indo-Pacifiku, dok Peking želi povećati svoju prisutnost u Južnom kineskom moru.
“Ohrabrujemo sve zemlje da izbjegavaju bilo kakve jednostrane akcije koje ugrožavaju mir, sigurnost i stabilnost u regiji”, ističe se u izjavi.
Izjava dolazi nakon što su Filipini u utorak pozvali zamjenika voditelja kineske misije u Manili kako bi prosvjedovali zbog, kako su ih nazvali, "agresivnog djelovanja" kineskih pomorskih snaga protiv misije opskrbe filipinskih trupa stacioniranih blizu grebena u Južnom kineskom moru.
Peking polaže pravo na gotovo cijelo Južno kinesko more, što je glavni izvor napetosti s Filipinima.
Te zemlje su u teritorijalnom sporu unatoč presudi Stalnog arbitražnog suda iz 2016. kojom je utvrđeno da kineske tvrdnje nemaju pravnu osnovu. Peking odbacuje tu presudu.
U zajedničkoj izjavi ponovno se naglašava zabrinutost zbog "strašne" humanitarne situacije u Gazi te poziv na oslobađanje talaca koji su zatočeni u sukobu između Izraela i Hamasa.
"Osuđujemo napade na sve civile i civilnu infrastrukturu, što dodatno pogoršava humanitarnu krizu u Gazi, uz ograničeni pristup hrani, vodi i drugim osnovnim potrebama", stoji u priopćenju.
“Pozivamo na trenutni i trajni humanitarni prekid vatre”, poručuje se u izjavi.
ASEAN uključuje muslimanske većinske zemlje, Maleziju, Indoneziju i Bruneje, dok je Australija pružala snažnu podršku Izraelu, premda je ranije pozivala na prekid vatre i bila kritična zbog broja žrtava.