Ruski sustav nuklearnog zapovijedanja i kontrole, poznat kao Kazbek, strogo je centraliziran i hijerarhijski ustrojen. Odluku o korištenju nuklearnog oružja može donijeti isključivo predsjednik Rusije...
Atentat u Moskvi: Je li ubijeni general bio taj koji stišće dugme za pokretanje nuklearnog rata?
Ruski general-pukovnik Igor Kirilov ubijen u Moskvi 17. prosinca 2024. godine. Bio je načelnik ruskih Snaga za nuklearnu, biološku i kemijsku obranu. No, je li general na takvoj poziciji imao ikakve ovlasti samostalno odlučivati o lansiranju nuklearnih projektila?
Premda je bio visokopozicionirani časnik zadužen za nuklearno naoružanje, ruski sustav nuklearnog zapovijedanja i kontrole, poznat kao Kazbek, strogo je centraliziran i hijerarhijski ustrojen. Odluku o korištenju nuklearnog oružja može donijeti isključivo predsjednik Rusije kao vrhovni zapovjednik, uz potvrdu ministra obrane i načelnika Glavnog stožera.
Ključni element sustava je tzv. "nuklearni kovčežić" (Čeget) koji se uvijek nalazi uz predsjednika države. Međutim, za pokretanje nuklearnog napada potrebna je potvrda barem dvojice od tri ovlaštena nositelja - predsjednika, ministra obrane i načelnika Glavnog stožera. General Kirilov, unatoč visokoj poziciji, nije bio među njima.
Kirilova uloga u ruskom vojnom sustavu
Kao načelnik Snaga za NBK obranu od 2017. godine, Kirilov je bio zadužen za zaštitu postrojbi od radiološke, kemijske i biološke kontaminacije, razvoj i modernizaciju sustava nuklearne obrane, nadzor nad provedbom međunarodnih konvencija o kemijskom oružju te sudjelovanje u planiranju uporabe nestrateških nuklearnih snaga.
Upućeni izvori navode da je Kirilov uživao povjerenje Vladimira Putina, posebno zbog uloge glasnogovornika koji je često iznosio ruske optužbe o navodnim ukrajinskim i zapadnim biološkim i kemijskim prijetnjama. Međutim, nije pripadao najužem krugu Putinovih vojnih savjetnika. Zašto je onda ukrajinska služba sigurnosti (SBU) preuzela odgovornost za ubojstvo?
Ukrajinci navode dva glavna razloga. Prvi je Kirilova uloga u navodnoj uporabi zabranjenog kemijskog oružja protiv ukrajinskih snaga, a druga njegovo širenje dezinformacija o ukrajinskim "prljavim bombama" i biološkim laboratorijima.
General Kirilov (54) bio je oženjen i otac dvojice sinova. Živio je u moskovskom stambenom kompleksu gdje je i ubijen aktiviranjem eksplozivne naprave na električnom romobilu. Njegovi kolege opisuju ga kao predanog časnika koji je "neustrašivo radio za domovinu".
Kirilova smrt predstavlja najznačajniju likvidaciju ruskog vojnog dužnosnika u Moskvi od početka rata u Ukrajini, što će vjerojatno dovesti do pojačanih mjera sigurnosti za visoke časnike i mogućeg ruskog odgovora.
Ovdje pratite situaciju u Rusiji i Ukrajini iz minute u minutu