Ubojstvo bivšeg japanskog premijera Shinza Abea iz blizine na predizbornom skupu u petak otvorio je pitanje osiguranja političara u zemlji u kojoj su političko nasilje i oružani incidenti iznimno rijetki
Atentat na Abea otvorio pitanje o sigurnosti japanskih političara
Japanski dužnosnici obično putuju s manjim osiguranjem u usporedbi s kolegama u SAD-u i drugim zemljama koje imaju višu stopu nasilja.
Abe (67) bio je na skupu u zapadnom gradu Nari i agitirao za kandidate Liberalno-demokratske stranke (LDP) kada ga je ustrijelio napadač s udaljenosti od tri metra.
Policajci su uhitili 41-godišnjeg muškarca koji je pucao iz revolvera kućne izrade i kasnije priznao zločin.
Dužnosnik lokalne policije rekao je novinarima da će istražiti je li osiguranje bilo odgovarajuće.
Televizija Nippon je, pozivajući se na policiju u Nari, objavila da je Abea čuvao samo jedan specijalizirani naoružani policajac iz Tokija i još nekoliko lokalnih policajaca.
Abe je ustrijeljen na raskrižju pred tramvajskom postajom dok je govorio pred stotinama okupljenih i dok su mu iza leđa prolazili automobili i kombiji. Napadač se pojavio upravo u tome trenutku.
Nekoliko je komentatora reklo da je osiguranje bivšeg premijera trebalo biti brojnije.
"Svatko ga je mogao ustrijeliti iz te blizine", rekao je Masazumi Nakajima, bivši policijski detektiv. "Mislim da je osiguranje bilo slabo".
"Štićena osoba mora biti pokrivena sa svih strana", kaže Koichi Ito, specijalist za osiguranje. "Ako to nije obavljeno kako treba, nije dobro".
Atentat na Abea prvi je atentat na nekog bivšeg ili aktualnog japanskog premijera još od vremena predratnog militarizma 1930-tih. Premijera Tsuyoshija Inukaija ubio je 1932. radikalizirani mornarički časnik.
Prošle je godine u Japanu bilo samo deset oružanih incidenata od kojih je tek jedan bio fatalan, pokazuju podaci nacionalne policije.
Sve glavne stranke prekinule su kampanju nakon vijesti o atentatu na Abea.