Francuska je s 25.229 novih zaraza prešla četiri milijuna zaraženih koronavirusom, objavilo je ministarstvo zdravstva u petak. Broj potvrđenih zaraza od početka pandemije koronavirusa popeo se na 4,01 milijuna
'Smrt žene nakon cijepljenja se ispituje, a neće se zaustaviti cijepljenje AstraZenecom'
Plenković: Do 1. svibnja trebali bi imati oko milijun doza cjepiva
Premijer Andrej Plenković rekao je u petak da bi u Hrvatskoj do 1. svibnja trebali imati oko milijun doza cjepiva protiv koronavirusa što je "nešto sporije od očekivanja", a dodao je i kako je šteta što smo najviše cjepiva naručili od AstraZenece jer su oni sada usporili dinamiku isporuke.
"Vlada RH do sada je naručila 6,8 milijuna doza cjepiva protiv koronavirusa a do sada je došlo njih oko 430.000. Do 1. svibnja trebalo bi biti oko milijun doza cjepiva u Hrvatskoj. Sve je to nešto sporije od očekivanja", kazao je Plenković u intervjuu za Dnevnik HTV-a.
Smatra i da problemi nastaju u ogromnim narudžbama koje su došle prema farmaceutskim kompanijama, ne samo iz članica EU već i iz drugih zemalja diljem svijeta.
"Nakon što su u rekordno brzom roku Pfizer-BioNTech, Moderna i AstraZeneca i Johnson&Johnson uspjeli otkriti cjepivo, to cjepivo je odobreno i počelo se proizvoditi. Proizvodni kapaciteti ovoliko velikih količina nisu toliko veliki da bi dinamika isporuke bila brza onako kako bismo mi svi to htjeli", kazao je.
Poručio je i da je u Bruxellesu iskazao snažan interes Hrvatske da se ta dinamika ubrza jer smo turistička zemlja i zemlja koja želi ući u turističku sezonu sa što više procijepljenih hrvatskih građana, potom i da osiguramo mehanizme na razini EU da se sloboda kretanja napravi na način koji je siguran.
Najavio je i da će Europska komisija izaći idući tjedan s prijedlogom potvrde za tri kategorije građana - oni koji su ili cijepljeni, ili imaju negativni test ili su preboljeli covid.
Govoreći o raspodjeli cjepiva Plenković je rekao da je Hrvatska od ljeta kada su počeli pregovori s farmaceutskim kompanijama postupno dobivala signale od Europske komisije o pregovorima s tim kompanijama. Tijekom ljeta sve dostupne informacije upućivale su da će cjepiva AstraZenece najbrže biti gotovo i najbrže biti odobreno, "ali se onda tu nešto zakompliciralo".
"U ovom trenutku nama je šteta da smo najviše cjepiva naručili od AstraZenece zato što su oni sada nešto usporili dinamiku. Međutim, kada se jednom to konsolidira mi bi mogli dobiti jako, jako velike količine cjepiva AstraZenece", istaknuo je.
Zasad nema uzročno-posljedične veze između smrti 91-godišnjakinje i cjepiva
Plenković je komentirao i privremeno odustajanje nekih zemalja od cijepljenja tim cjepivom nakon što su se pojavile informacije o smrtnim slučajevima nakon primanja AstraZenecinog cjepiva kao i smrt 91-goišnjakinje u Hrvatskoj nakon što se cijepila njime. Rekao je da je, kada je vidio tu vijest, odmah kontaktirao ministra zdravstva Vilija Beroša koji je bio u kontaktu sa ravnateljem HALMED-a (Hrvatska agencija za lijekove).
Naveo je i da po podacima koje trenutno oni imaju ne vidi se nikakva uzročno-posljedična veza između smrti te 91-godišnjakinje i primanja cjepiva. No, dodao je, to još uvijek ispituju te će se konzultirati i s Europskom agencijom za lijekove (EMA) kako bi to provjerili.
Poručio je i da se u ovom trenutku neće privremeno obustaviti cijepljenje AstraZenecom istaknuvši kako su to odluke koje mora donijeti struka i to nije bilo kakav politički voluntarizam.
Plenković je rekao i kako nije točan podatak da se 30 posto građana zbog straha više ne želi cijepiti AstraZenecinim cjepivom. "Koliko sam shvatio od ravnatelja HZJZ-a to nije točno", ustvrdio je.
Upitan o prijeporu sa predsjednikom Republike Zoranom Milanovićem vezano uz izbor predsjednika Vrhovnog suda, Plenković je rekao kako postoji samo jedan način na koji se može izabrati predsjednik Vrhovnog suda - put u skladu s Ustavom i zakonom. "Ovaj put koji se sada bira je protiv zakona koji pobliže regulira način izbora predsjednika Vrhovnog suda. To je Zakon o sudovima koji je Hrvatski sabor usvojio i koji je na snazi", kazao je.
Nadrealnom ocjenjujući tu raspravu, smatra kako je nevjerojatno da u zemlji tjednima imamo raspravu o tome da je "to neki prijepor ili tko je u pravu". Poručio je i kako je jedini meritoran sud koji ocjenjuje eventualnu sukladnost zakona sa Ustavom - Ustavni sud.
Na pitanje je li njemu prihvatljiva za predsjednicu Vrhovnog suda Zlata Đurđević, koju predlaže na tu funkciju Milanović, Plenković je rekao kako ona u ovom trenutku uopće nije kandidat.
"Interes vlasti, parlamentarne većine, je izabrati predsjednicu ili predsjednika Vrhovnog suda u roku. Izabrati bi trebali kompetentnu osobu. Nikome nismo sugerirali da se javlja niti da se ne javlja. Zlata Đurđević uopće nije tema. Dok smo u fazi da se flagrantno krši procedura koja je na snazi, nitko, pa niti ona nije tema", kazao je Plenković.
Naime, Milanović smatra da svoju ovlast predlaganja predsjednika Vrhovnog suda crpi izravno iz Ustava, a Plenković da mora poštivati zakon koji nalaže javni poziv i posredništvo Državnog sudbenog vijeća.
SAD čuva doze cjepiva AstraZenece za Amerikance
Sjedinjene Države čuvaju zalihu doza cjepiva AstraZenece kako bi se cjepivo moglo brzo podijeliti Amerikancima čim dobije odobrenje američkog medicinskog regulatora, rekao je visoki dužnosnik Bijele kuće u petak.
AstraZeneca je proizvela doze svog cjepiva u Sjedinjenim Državama koje ga tek trebaju odobriti. Cjepivo razvijeno u suradnji s Oxfordom odobreno je za uporabu u Europskoj uniji i brojnim zemljama.
Američki dužnosnici rekli su EU-u da ne očekuje pošiljke cjepiva iz SAD-a u skorije vrijeme, objavio je Reuters ovaj tjedan.
"Imamo malu zalihu AstraZenece pa ako bude odobreno, možemo podijeliti tu zalihu Amerikancima", rekao je Jeffrey Zients, koordinator Bijele kuće za borbu protiv covida-19, medijima u petak.
The New York Times objavio je ovaj tjedan da su u SAD-u već proizvedeni deseci milijuna doza cjepiva AstraZenece i da se nalaze u proizvodnim pogonima.
AstraZeneca je u veljači objavila da očekuje da će cjepivo dobiti odobrenje SAD-a za hitnu uporabu početkom travnja i da će odmah moći dostaviti 30 milijuna doza diljem SAD-a.
Stav SAD-a mogao bi ugroziti napore AstraZenece da se približi ispunjavanju ugovorne obveze s Unijom i dostavi joj 180 milijuna doza u drugom kvartalu.
AstraZeneca je rekla EU-u ranije ove godine da će smanjiti svoju pošiljku u drugom kvartalu na manje od 90 milijuna doza, rekli su europski izvori Reutersu, nakon što je već smanjila pošiljke u prva tri mjeseca 2021. godine.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je u srijedu da će administracija prvo Amerikancima podijeliti cjepiva protiv koronavirusa, ali će sav višak podijeliti sa svijetom.
SAD je jedan od predvodnika cijepljenja u svijetu. Distribuirano je više od 130 milijuna doza, a iskorišteno je gotovo 100 milijuna doza, pokazuju savezni podaci od četvrtka.
Dužnosnici Bijele kuće rekli su u petak da je 65 posto Amerikanaca iznad 65 godina primilo cjepivo.
SAD: Cijepiti protiv covida mogu zubari, veterinari i studenti medicine
Za dovoljno doza cjepiva protiv covida-19 treba i dovoljno osoblja za njegovo ubrizgavanje, pa su Sjedinjene Države u petak odobrile da stanovništvo cijepe i studenti medicine, stomatolozi i veterinari, te umirovljenicima tih profesija.
"Zahvaljujući današnjoj mjeri više medicinskog osoblja će moći sudjelovati u imunizaciji američkog stanovništva", prema priopćenju Bijele kuće.
"U cijepljenje protiv covida je uključen niz zanimanja, među kojima i primalje. Umirovljenici srodnih zanimanja, kao i bivši farmaceuti moći će cijepiti, baš kao i studenti medicine, sestrinstva i drugih kvalificiranih profesija uz odgovarajuću obuku i uz profesionalni nadzor", dodaje Bijela kuća.
Pokrenuta je internet stranica kako bi se osobe koje misle da se uklapaju u te kategorije mogle javiti kao dragovoljci.
Sjedinjene Države s oko 330 milijuna stanovnika imaju točno 100 milijuna primijenjenih doza cjepiva, što je simboličan prag premašen u petak. Američki predsjednik Joe Biden pozvao je savezne države da do 1. svibnja omoguće svim odraslima cijepljenje protiv covida-19, bez obzira na njihovu dob i zdravlje, što je već slučaj na Aljasci.
WHO odobrio Johnson & Johnsonovo cjepivo protiv Covida
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u petak je odobrila cjepivo velike američke farmaceutske tvrtke Jonson&Johnson koje se daje u jednoj dozi, priopćila je UN-ova agencija.
"Svaki novi siguran i djelotvoran alat protiv covida-19 je korak bliže svladavanju pandemije", komentirao je glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.
U četvrtak je Europska komisija dala svoje odobrenje za upotrebu J&J cjepiva, čime je omogućeno korištenje tog cjepiva u svim zemljama EU-a. To je četvrto cjepivo protiv covida-19 koje je odobreno u Europskoj uniji nakon Pfizerova, Modernina i AstraZenecina. Za razliku od ostalih proizvođača, Johnson&Johnson je razvio jednodozno cjepivo protiv covida-19.
Europska komisija je naručila 200 milijuna doza Johnson&Johnsonova cjepiva, uz mogućnost nabave dodatnih 200 milijuna doza. Sto milijuna doza treba se isporučiti do lipnja.
Francuska prešla četiri milijuna zaraženih Covidom-19
Francuska je s 25.229 novih zaraza prešla četiri milijuna zaraženih koronavirusom, objavilo je ministarstvo zdravstva u petak.
Broj potvrđenih zaraza od početka pandemije koronavirusa popeo se na 4,01 milijuna.
Francuska je šesta u svijetu po broju zaraženih, odmah iza Velike Britanije koja ima više od 4,24 milijuna potvrđenih zaraza.
U Francuskoj je 4.033 covid pacijenata na intenzivnoj njezi, najviše od 26. studenog na kraju drugog nacionalnog zatvaranja.
Umrlo je još 223 ljudi u bolnicama u petak, ukupno 64.809. Ukupan broj umrlih od početka pandemije, uključujući smrtne slučajeve u domovima za starije, prešao je 90.000.