Pri razmatranju konačne odluke važno je voditi računa o svim mogućim rizicima jer preuzimanje jamstva ili sudužništva može imati ozbiljne posljedice u slučaju financijskih problema dužnika, upozoravaju stručnjaci
ANKETA Biste li pristali biti jamac ili sudužnik za kredit?
Kredit uz jamca nekoć je bio najpoznatiji način dobivanja kredita. Da biste ostvarili kredit morate za njega biti kreditno sposobni, a u mnogo slučajeva događa se da klijent zapravo ne zadovoljava kriterije banke u kojoj kredit želi dići. Rješenje takve situacije nalazi se u pronalaženju sudužnika ili jamca. Ipak, to sa sobom nosi mnoge rizike i moguće posljedice...
Pri razmatranju konačne odluke važno je voditi računa o svim mogućim rizicima jer preuzimanje jamstva ili sudužništva može imati ozbiljne posljedice u slučaju financijskih problema dužnika, upozoravaju stručnjaci.
Premda se danas rijetko koristi, pojam 'jamac' ponovno se popularizirao u hrvatskoj javnosti objavom poznatog glumca Kristijana Ugrine o tome kako je završio u problemima.
Zapao u probleme
- Rekao je samo da je svojoj kolegici i supruzi svog omiljenog profesora sa zagrebačke Akademije dramskih umjetnosti dva puta bio jamac 2011. i da je zbog toga dospio u 'dužničko ropstvo'. Glumica kredit nije vraćala pa je banka redovito, mjesečno, s njegovog bankovnog računa skidala rate, zbog čega je, uz svoj glumački posao, morao raditi štošta: od građevine do raznošenja hrane po gradu - rekla je prijateljica Ugrine, koja je objavila apel za pomoć za njega.
Dodala je kako je glumica preminula prije četiri godine, a Kristijan se više nije mogao nositi s dugom koji mu je ostavila. Sredinom mjeseca banka ga je ovršila zbog otprilike 12.000 eura preostalog duga pokojne kolegice.
Otplatili mu dugove
Nakon apela, građani su uplaćivali i pomogli glumcu.
- Akcija je gotova. Dug je otplaćen, upravo smo u procesu blokiranja tog računa da ljudi više ne otplaćuju - rekao nam je sada presretni glumac Kristijan Ugrina.