Najprije se ide s 400 milijuna eura dioničarskog zajma, a potom s još 500 milijuna eura koji se odnosi na dokapitalizaciju, rekao je
Andrej Plenković: Idemo u dokapitalizaciju HEP-a
Premijer Andrej Plenković u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada“ je rekao da sutra na sjednici Vlade ide odluka o dokapitalizaciji, odnosno davanju dioničarskog zajma HEP-u.
- Predviđa se cijeli kalendar dokapitalizacije - izjavio je Plenković.
- Najprije se ide s 400 milijuna eura dioničarskog zajma, a potom s još 500 milijuna eura koji se odnosi na dokapitalizaciju. Cijeli se proces vodi uz komunikaciju s Europskom komisijom - dodao je.
- Poruka koja je jasna – HEP kao glavna nacionalna energetska kompanija ostat će i dalje snažna, stabilna, u 100 postotnom državnom vlasništvu. Bez ikakve privatizacije - naglasio je.
'Lani smo ostvarili gospodarski rast od 6.3 posto'
Dodao je kako Vlada već dosta dugo regulira i cijenu plina te struje za građane i za sve institucije te gospodarske subjekte.
- To je bio državni intervencionizam u trenutku kad je gospodarstvu mogla pomoći jedino država. Intervencija je bila sveobuhvatna, snažna i pravovremena. Efekti toga su da danas imamo najveći mogući broj zaposlenih i najmanji broj nezaposlenih. Uspjeli smo u 2022. ostvariti gospodarski rast od 6.3 posto - rekao je.
Potvrdio je da građani i poduzetnici mogu biti sigurni da će Vlada i dalje pomagati. Mjere za plin su godinu dana, mjere za struju do 30. rujna, a nakon toga će se procijeniti situacija.
'Krizu moramo proći svi skupa, a ne da neki nemaju ništa a da drugi zarađuju puno'
Na pitanje može li Vlada učiniti nešto da se snize i cijene prehrambenih proizvoda odgovorio je: "Mi smo po mom dubokom uvjerenju učinili sve. Plin, struja, naftni derivati... Cilj mene kao premijera je bio u prvom redu da opskrba energentima ni u jednom trenutku ne dođe u pitanje te da cijena energenata bude priuštiva svima".
Upitao je ima li prostora da u lancu proizvođača, trgovine - da se nešto učini u smislu društvene odgovornosti "da ne gledaju samo na vlastitu dobit".
- Moja politika je socijalna uključivost. Hoću da kroz krizu prođemo svi skupa, a ne da neki nemaju ništa a da drugi zarađuju puno. Zato očekujemo od svih da se ponašaju odgovorno i da pri formiranju cijena uzmu u obzir kontekst krize u kojoj živimo - rekao je Plenković.
'Plaće u zdravstvenom sektoru rasle su više nego ikad'
Komentirao je i najavu štrajka pet krovnih liječničkih udruga i njihov zahtjev da ih primi na razgovor.
Kazao je kako su plaće posebno u zdravstvenom sektoru rasle više nego ikad, te najavio da će provjeriti sve plaće u zdravstvu i nastaviti razgovor i tražiti rješenja.
- Od 2016. osnovica plaća je narasla za trideset i nešto posto uz različite druge dodatke. Plaće u zdravstvu su rasle više nego ikad. Zatražit ću od kolega da malo provjeri. Razumijem da postoje različite kategorije plaća u zdravstvenom sustavu. Zato ministar ima zadatak razgovarati sa svim dionicima u zdravstvu i vidjeti kako se što može unaprijediti, kazao je.
Podsjetio je da su prošli tjedan u Saboru donesena dva zakona iz domene zdravstva koja su dio zdravstvene reforme, a koja vodi računa i o plaćama.