Puno je kapaciteta za građanski sukob, možda čak regionalni. Ali ne vjerujem da bi moglo doći do trećeg svjetskog rata, rekao je za 24sata vojni analitičar Igor Tabak
Analitičari: Vojni sukob je sve izvjesniji, ali ne i globalni rat
Vojni analitičar Igor Tabak kaže da situacija u Ukrajini nije dobra.
- Puno je kapaciteta za građanski sukob, možda čak regionalni. Ali ne vjerujem da bi moglo doći do trećeg svjetskog rata po onoj predodžbi koju imaju građani kao o strašnom i velikom svjetskom ratu - komentirao je Tabak. Pojašnjava da je Ukrajina u debeloj interesnoj zoni Rusije i otud toliko napetosti oko Krima.
- Taj je poluotok poseban dio Ukrajine jer Rusija na njemu ima vrlo konkretne interese. Tamo je puno vojnih postrojenja i središte je crnomorske ruske flote. Tu je njen ustrojbeni i strateški dio snaga - pojašnjava Tabak.
Po svojoj tradiciji, Krim je više vezan za Moskvu nego za Kijev. Od dva milijuna stanovnika, po zadnjem popisu stanovništva 59 posto bili su Rusi. Tabak smatra da bi do ovakvih napetosti vjerojatno došlo 2017., da sada nisu eskalirale stvari, ili pak 2042. Tada, naime, istječu ugovori između Ukrajine i Rusije o ruskom korištenju vojnih baza na Krimu. Tabak nastavlja da je prilično neizvjesno kako će se stvari razvijati jer je napetost izrazito velika.
- Raspoloživost materijala i vojnika je bogata. Još može doći do incidenata, a jednom kad se vatra potpiri, nitko ne može prognozirati kamo će se otkotrljati - kaže Tabak.
Član vanjskopolitičkog odbora Europarlamenta Tonino Picula ocjenjuje da Rusi igraju opasnu igru.
- Takvu igru smo već vidjeli u ne tako davnoj povijesti s Hitlerom, Miloševićem i drugim vlastodršcima koji su pokušavali koristiti etničke manjine za podjelu država kojom su htjeli zadominirati. Sad je moguća takozvana subetatizacija Ukrajine jer Rusija računa na snažnu rusku manjinu na Krimu. Zapad i EU mora naći dovoljno elastičan odgovor kako ne bi Rusima dali razlog više za daljnju eskalaciju - kazao je Picula za 24sata TV.
Prisjetio se kako je Putin davno rekao da je raspad SSSR-a najgora stvar koja se dogodila u 20. stoljeću, a da je činjenica da su deseci milijuna Rusa nakon raspada SSSR-a ostali "na krivoj strani granice".
- Znači li to da će Putin rješavati razmirice sa svim bivšim socijalističkim republikama koristeći ruski entitet, tek ćemo vidjeti. Ukrajina je prvi test za ovakvu rusku politiku - smatra Picula.
Ujedno misli da je vojni sukob daleko izgledniji nego što je bio prije nekoliko tjedana ili čak dana.