Azijski divovski stršljenovi godišnje u Japanu ubiju oko 50 ljudi. Sada su po prvi puta došli na američko tlo. Stručnjaci tvrde da su veliki oko pet centimetara te izgledaju poput čudovišta iz crtanih filmova
Amerika u panici, sad su im s istoka došli i stršljeni ubojice
Amerikanci ne samo da se boje uboda strašnih, azijskih stršljena koji su se po prvi puta u povijesti pojavili kod njih, već strepe i kako će im oni opustošiti populaciju pčela koja je ionako u opadanju.
Ova takozvana "čudovišta" imaju velike žuto - narančaste glave s istaknutim očima i crno - žutim prugastim trbuhom. Susan Cobey, uzgajivačica pčela sa Sveučilišta u Washingtonu odmah je zaključila da izgledaju poput čudovišnih insekata iz crtanih filmova. Iako su obično veliki između 3,8 i 5 centimetara, ovi koji sada haraju Amerikom još su malo veći od 5 centimetara. U Japanu godišnje ubiju oko 50 ljudi.
Stršljeni su se po prvi puta u SAD uputili u prosincu. Uočeni su i na dvije lokacije u Britanskoj Kolumbiji u Kanadi. Znanstvenici tvrde da im životni ciklus započinje u travnju. Matica se tada budi iz hibernacije te izviđa mjesta u kojima će izgraditi podzemna gnijezda i razviti kolonije. Najubojitiji su pak od kraja ljeta do rane jeseni kad pustoše populaciju pčela. Samo nekoliko stršljenova u samo par sati može uništiti cijelu košnicu, tvrde znanstvenici. Napominju i da stršljeni ne idu namjerno napadati ljude, ali ako se nađu u blizini čovjeka, od njihovog ih uboda ne može zaštiti ni pčelarsko odijelo jer im je žalac duplo dulji od pčelinjeg.
Prilikom uboda izlučuju neurotoksine, a struka tvrdi da čak i netko tko nije alergičan na ubod insekata, može umrijeti. Dužnosnici države Washington postavljaju im zamke i prate situaciju kako bi ublažili štetu.