Optužbe se odnose na nabavu oružja i usluga, uključujući raketne sustave Patriot i radarske sustave, kao i na korupciju visokog dužnosnika Oružanih snaga Katra
Američka tvrtka dobila kaznu od čak 950 milijuna dolara, varali su na prodaji oružja
Američka tvrtka RTX Corporation, ranije poznat kao Raytheon, postigla je nekoliko sporazuma s američkim vlastima prema kojima će platiti više od 950 milijuna dolara zbog, između ostalog, prijevare, korupcije i kršenja zakona o naoružanju. RTX je kažnjen zbog sheme prijevara koja uključuje neispravne cijene o određenim državnim ugovorima, kršenja Zakona o korupciji u inozemstvu i Zakona o kontroli izvoza oružja, te Propisa o međunarodnom prometu oružjem, navodi Ministarstvo pravosuđa Sjedinjenih Američkih Država.
Optužbe se odnose na nabavu oružja i usluga, uključujući raketne sustave Patriot i radarske sustave, kao i na korupciju visokog dužnosnika Oružanih snaga Katra. Američke vlasti optužile su RTX i da je napuhao cijene pojedinih ugovora, krivotvorio dokumente, te zbog dvostrukog fakturiranja za ugovor o održavanju oružja što je rezultiralo dodatnim troškom na štetu Pentagona.
Dodaje se i kako su zaposlenici Raytheona podmitili visokog katarskog vojnog dužnosnika kako bi dobili unosne obrambene ugovore i prikrili isplate mita krivotvoreći dokumente vladi.
"Kroz namjerne i prijevarne radnje, Raytheon nije samo prevario američku vladu, on je ugrozio integritet našeg obrambenog procesa nabave," rekao je vršitelj dužnosti državnog odvjetnika SAD-a Joshua S. Levy za Distrikt Massachusetts.
Tvrtka je sklopila i sporazume o odgođenom kaznenom progonu u odvojenim slučajevima na saveznom sudu u Brooklynu i Bostonu, pristala angažirati neovisne promatrače koji će nadzirati poštivanje zakona protiv korupcije i prijevara te mora pokazati dobro ponašanje tijekom tri godine.
"Raytheon je sudjelovao u prijevarnim shemama kako bi prevario američku vladu oko ugovora za kritične vojne sustave i dobio ugovore putem podmićivanja u Kataru," dodao je Kevin Driscoll, dužnosnik američkog ministarstva obrane.
"Današnja rezolucija trebala bi poslužiti kao oštro upozorenje tvrtkama koje krše zakon kada prodaju osjetljivu vojnu tehnologiju u inozemstvo," dodao je.
RTX je u priopćenju objavio kako "preuzima odgovornost za nedolično ponašanje koje se dogodilo" i da je "predan održavanju programa usklađenosti slijedeći globalne zakone, propise i interna pravila, dok istovremeno podržava integritet i služi klijentima u etičkom pogledu."
Tvrtka Raytheon se u travnju 2020. spojila se s United Technologies Corporation i formirala Raytheon Technologies, koji od 2023. nosi ime RTX Corporation.