Stručnjaci savjetuju kako se ponašati u oluji, ako se zateknemo na otvorenom. Treba ozbiljno shvatiti upozorenja, i ne izlaziti, a ako smo ipak vani, nekoliko je savjeta. Ne hodajte, nemojte stajati, čučnite ili lezite!
Ako oluja opet krene, nađite zaklon, čučnite ili lezite potrbuške, u autu se zaustavite
- Treba slušati upozorenja i ozbiljno ih shvaćati, bit će sve gore, priroda će biti sve osvetoljubivija. Nakon takvih upozorenja, nipošto ne treba izlaziti iz kuće odnosno bilo kojeg zatvorenog prostora, a ako se u nevremenu ipak zateknemo vani, kao pješak, treba se maknuti od drvoreda, stabala, ako je moguće, pokušati pronaći neki zaklon, i čučnuti ili leći potrbuške i pokriti glavu rukama, kaže za 24 sata Dino Kozlevac, istarski županijski vatrogasni zapovjednik, diplomirani inženjer sigurnosti. Pitali smo ga kako se zaštititi u slučaju ponovne oluje kakva je danas popodne zadesila velik dio Hrvatske.
Što dakle, učiniti ako se zateknemo vani, kao pješak ili vozač? Kako kaže Kozlevac, koji je istarskim stožerom civilne zaštite upravljao tijekom pandemije, ako smo pješak, i oluja je već krenula, treba čučnuti ili leći potrbuške, tako nas vjetar neće moći odnijeti dalje. Ako stojimo, ili hodamo, puno će nas lakše vjetar bacati u stranu, dakle izloženiji smo ozljedama i pogibelji.
- Čučnite, lezite na trbuh, pokrijte glavu rukama, potražite zaklon, zavjetrinu, nemojte stajati ni hodati. Ako se pak nalazite u autu, stanite, nemojte voziti, pomaknite auto u stranu, i opet, ako je ikako moguće, što dalje od drvoreda ili pojedinačnog stabla. Ako je moguće, nemojte stati ispod zgrade, pokušajte se skloniti na što brisaniji prostor, savjetuje Kozlevac. Dodaje kako svakako treba izbjegavati podvožnjake, i druga mjesta u kojima se skuplja voda.
- Vozači znaju koja su to, uvijek ista mjesta, izbjegnite ih, parkirajte negdje prije, kaže Kozlevac.
- Prvo i osnovno, dakle, slušajte upozorenja, najave, klima se mijenja nagore, ta upozorenja bi građani zbilja ozbiljno trebali shvaćati, kaže stručnjak za sigurnost. Tko ne mora, ponavlja, neka nipošto ne izlazi iz zatvorenog prostora, to nije nimalo pametno.
- Moramo ozbiljno početi doživljavati ono što mnoge države već gledaju. Slušajte vatrogasce i meteorologe. Priroda nam se osvećuje za sve što smo joj sami učinili kroz stoljeća, zaključuje Kozlevac.
Lidija Srnec, klimatologinja Državnog hidrometeorološkog zavoda također kaže kako "priroda reagira".
- Atmosfera je vrlo zagrijana pa je i nestabilnost u takvoj atmosferi itekako moguća. Mogućnost neveremena je bila prognozirana, pri čemu je razmjere štete nemoguće dovoljno unaprijed predvidjeti, napominje klimatologinja. I ona savjetuje da ne izlazimo iz kuće ako je najavljeno nevrijeme, i da se, ako se vani ipak zateknemo, maknemo od stabala i zgrada, nesigurnih predmeta, koliko god je to moguće.