Najpametnije i najbolje za sve sad bi bilo da ili nekako Holding spasi GPZO, inače će ga morati prodati HEP-u, zaključuje izvor iz Holdinga
Ako Gradska plinara Zagreb - Opskrba ode u stečaj, HEP bi je mogao dobiti za siću...
U slučaju da jedan opskrbljivač plinom ne može više od 60 dana platiti obveze prema drugim energetskim tvrtkama, njegovi klijenti prelaze kod dodijeljenog javnog zajamčenog opskrbljivača. To piše u Zakonu o tržištu plina. A 16. veljače 2022. Hrvatska regulatorna agencija na temelju toga u Narodnim je novinama objavila "Izmjene i dopune metodologije utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu opskrbu plinom i zajamčenu opskrbu". Odnosno, objavili su novi način računanja cijene plina, koje će plaćati građani čiji opskrbljivač ode u stečaj. Za sada bi to mogla biti Gradska plinara Zagreb - Opskrba, ako se ne nađe rješenje za spas nekadašnjeg plinskog diva.
- Nikada nije bio angažiran jer nikad nije neki opskrbljivač propao. Bio je još jedan slučaj s Bjelovarskom plinarom, ali kupila ga je zagrebačka plinara pa se to tako riješilo - objašnjava predsjednik Udruge za plin Dalibor Pudić.
U dokumentu koji je objavila HERA stoji i da će zajamčeni opskrbljivač plin obračunavati po cijeni koja je projekcija na temelju cijene koja je bila od 1. do 15. veljače 2022. Na taj način štiti se obvezi opskrbljivač, jer ako ponudi cijenu koju je nudio GPZO, propast će. A GPZO nije nudio tako nisku cijenu iz dobrote nego zbog lošeg planiranja i loših poslovnih odluka. Ta cijena bit će malo viša zbog porasta cijene plina na tržištu. Prijašnje cijene jednostavno su bile preniske, a HERA ne može dopustiti situaciju da jedna tvrtka zbog obveze opskrbljivanja propadne.
- Ta bi tvrtka propala za 17 sekundi ako bude morala prodavati plin po cijenama kakve ima GPZO za kućanstva - objašnjava nam naš izvor iz HERA-e.
Da zajamčeni opskrbljivač treba dignuti cijene, slaže se i Pudić.
- Mora imati malo višu cijenu od tržišnog opskrbljivača da on ne bude opskrbljivač kojega kupci žele, jer je njegova uloga opskrbljivati plinom neko kratko vrijeme dok kupci ne odaberu druge tvrtke - govori.
Natječaj za novog zajamčenog opskrbljivača zatvara se danas u podne. A ako GPZO ode u stečaj i za sobom povuče i vrijedni GPZ, prije nego što se na natječaju izabere novi obavezni opskrbljivač, dužnost će pasti na varaždinski Termoplin.
- Da, mi smo sudjelovali na natječaju 2021. U međuvremenu su se uvjeti kardinalno promijenili. Dokaz tome su te izmjene i dopune metodologije. Presudni parametri o tome kako se ponašati i koju cijenu postaviti su se promijenili. Mi smo se već dva puta očitovali regulatoru. Uvjeti su se promijenili, Termoplin ne može i ne želi nositi takve obveze. Ne možete nositi nekoga tko je pet puta veći nego vi. Regulator je to shvatio i zato je promijenjena metodologija računanja cijena i sad smo u novom postupku, koji završava 25. veljače - kaže Nevenka Grbac, direktorica Termoplina. Ni ona, kao ni itko drugi, nisu očekivali da će u propast srljati tvrtka veličine Gradske plinare Zagreb - Opskrba. A 300.000 klijenata zagrebačke plinare previše je za gotovo sve opskrbljivače plina u Hrvatskoj.
- To ni jedan HEP ne bi mogao biti. Najpametnije i najbolje za sve sad bi bilo da ili nekako Holding spasi GPZO, inače će ga morati prodati HEP-u - zaključuje izvor iz Holdinga.