Gotovo svaki drugi pacijent kojemu je potrebno liječenje radioterapijom tu terapiju nikad ni ne dobije - rekao je za 24sata Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu
Afera od 11 milijuna kuna: Osim što je preplaćen, skupi uređaj za zračenje je potpuno neisplativ
Maksimalan rok trajanja linearnog akceleratora (uređaja za liječenje najtežih onkoloških bolesnika) je 12 godina, a naši su svi stariji od 14 godina. Mi smo 2018. godine proveli anketu na uzorku od 500 onkoloških pacijenata, koja je pokazala da gotovo polovica pacijenata s dijagnosticiranim tumorom, njih 48,2 posto, na početak radioterapije u hrvatskim bolnicama čeka dulje od dva mjeseca. Gotovo svaki drugi pacijent kojemu je potrebno liječenje radioterapijom tu terapiju nikad ni ne dobije - rekao je za 24sata Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu. A na zračenje se dugo čeka jer se linearni akceleratori zbog dotrajalosti, ali i zbog prevelike upotrebe često kvare.
Na linearnom akceleratoru može se ozračiti do 50 žena dnevno
Kako smo doznali od dobro upućenih izvora iz Klinike za tumore KBC-a Sestre milosrdnice, dnevno se na linearnom akceleratoru može ozračiti do 50 ljudi, dok se na preplaćenom uređaju za intraoperativno zračenje ozračilo 12 pacijenata u više od šest mjeseci. Međutim, nekome je bilo u interesu da se nabavi uređaj za intraoperativno zračenje koji je, kako smo otkrili, preplaćen 111 posto, odnosno plaćen je gotovo šest milijuna kuna više od stvarne cijene.
Razgovarali smo s nekoliko liječnika s područja onkologije koji se nisu željeli miješati u ovu aferu pa su željeli ostati anonimni, ali ispričali su nam da takav uređaj, u okolnostima kad nedostaju brojni drugi uređaji koji se puno više koriste na onkološkim pacijentima, apsolutno nije bio potreban i da ga oni nikad ne bi nabavili.
Drugi uređaji nisu nabavljeni
Doznali smo i da je uređaj za intraoperativno zračenje potreban za malo bolesnika u godini dana. To na kraju krajeva pokazuju i podaci koje nam je otkrio predstojnik Klinike za tumore dr. Ivan Milas. On je za 24sata već progovorio o tome da je nastojao nabaviti druge uređaje, odnosno pisao zamolbu za nabavom istih, ali nije uspio.
- Pisao sam zamolbe za novi kolonoskop, jer nam je postojeći star 20 godina, pisao sam i zamolbu za uređaj za simuliranje zračenja - CT simulator jer nam je ovaj star 17 godina. Pisali smo i molbe za uređaje za zračenje i anesteziološke aparate. To je dio moga posla, sve te molbe šaljem prema upravi, tako sam i za ovaj uređaj. No za ovaj uređaj za intraoperativno zračenje sam dobio neslužbenu informaciju da je Ministarstvo voljno kupiti taj aparat. Ove druge uređaje koje sam prije tražio nisu nabavljeni. Nama od potresa curi krov, još se nije popravio, sad ide neki natječaj - ispričao je za 24sata dr. Ivan Milas, predstojnik Klinike za tumore, za koju je nabavljen uređaj za intraoperativno zračenje koji je preplaćen za 5,9 milijuna kuna.