Prema pravilima Demokratskog nacionalnog odbora, delegati stranke će se i dalje sastajati kako je planirano kako bi glasali za koga misle da bi trebao biti kandidat
A što sad? Biden ne želi u Bijelu kuću, a stranka je na boljkama: Donosimo sve moguće scenarije
Predsjednik Joe Biden (81) je u nedjelju najavio da će se povući kao kandidat stranke, čime završava svoju višedesetljetnu političku karijeru nakon brojnih prozivki da se povuče iz utrke. Ovim potezom je svoju stranku ostavio da mora u brzini odabrati novog kandidata. Iako je u objavi podržao svoju potpredsjednicu Kamalu Harris da ga zamijeni, to ne znači da će Harris automatski postati predsjednička kandidatkinja.
Naprotiv, još uvijek nije jasno tko će zauzeti prvo mjesto na listi. Suočavajući se s malo opozicije na demokratskim predizborima, Biden je već osvojio glasove gotovo 4000 delegata svoje stranke diljem SAD-a. Ali kako je Biden odustao od utrke, ti će delegati morati glasati za novog kandidata.
U nastavku donosimo moguće scenarije prije Demokratske nacionalne konvencije u Chicagu sljedećeg mjeseca.
Svakako, Kamala Harris je glavni favorit da zauzme mjesto kandidata. Utjecajni članovi Demokratske stranke već su signalizirali da su je spremni podržati kao kandidatkinju, što bi omogućilo jednostavan prijenos desetaka milijuna dolara koji se nalaze u zajedničkoj izbornoj blagajni Biden-Harris, a i stranačke ankete joj idu u korist.
Prema pravilima Demokratskog nacionalnog odbora, delegati stranke će se i dalje sastajati kako je planirano kako bi glasali za koga misle da bi trebao biti kandidat. Budući da Harris ne bi odmah postala kandidatkinja, postoji šansa da bude odabran neki drugi kandidat.
Poput Bidena, i Harris se suočava s niskim rejtingom. Republikanci su već počeli s napadima na nju, pod pretpostavkom da će zauzeti Bidenovo mjesto. A niz anketa provedenih nakon Bidenovog katastrofalnog nastupa na debati 27. lipnja pokazuje da Harris otprilike jednako stoji protiv bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.
Stoga bi delegati Demokratske stranke mogli odabrati drugog kandidata za kojeg smatraju da bi mogao pobijediti Trumpa.
Drugi ugledni demokrati koji se spominju kao mogući jači kandidati od Harris su guverner Kalifornije Gavin Newsom i guvernerka Michigana Gretchen Whitmer. No, oni su rekli da se neće kandidirati za Bijelu kuću 2024.
Postoji i mogućnost da nijedan kandidat ne osvoji većinu stranačkih delegata. Ako se to dogodi, više od 700 "superdelegata" također će glasati u sljedećem krugu. Proces bi se nastavio dok jedan kandidat ne osvoji jednostavnu većinu.
"Superdelegati" su viši stranački čelnici i dužnosnici koji automatski postaju delegati na konvenciji na temelju svojih pozicija. Prema pravilima Demokratskog odbora, nije im dopušteno glasovati u prvom krugu, ali mogu glasovati u sljedećim krugovima.
Postoji i najmanje vjerojatan scenarij u kojoj demokratski kandidat napusti utrku za Bijelu kuću nakon konvencije u Chicagu. Tad je odbor ovlašten popuniti upražnjeno mjesto nakon što predsjednik stranke razgovara o zamjeni s demokratskim guvernerima i čelnicima kongresa.
Iako rijetko, takav je scenarij bio 1972. kad je senator Thomas Eagleton, koji je bio potpredsjednički kandidat, bio je prisiljen odstupiti nakon konvencije kada se saznalo da je bio hospitaliziran zbog mentalne bolesti.
Demokratski odbor je kasnije izabrao Sargenta Shrivera da zamijeni Eagletona kao potpredsjedničkog kandidata uz Georgea McGoverna, ali je tad republikanac Richard Nixon uvjerljivo pobijedio.