KAMATA BILA 6%, SAD JE 2% Tko danas kupuje stan, čini to u potpuno drukčijim uvjetima. Ta kupoprodaja nije usporediva s uvjetima od prije desetak godina, objašnjenje je iz Ministarstva graditeljstva
A što je s nama?! I stari kupci POS stanova žele niže kamate
Novim kupcima POS stanova daju najpovoljnije kredite, a mi stari moramo plaćati kamate kakve više ne postoje na tržištu, sve pod formom društveno poticane stanogradnje i poticanja nataliteta.
Kaže tako Mladen Fabijanić iz Zagreba, koji je POS-ov stan u naselju Španko-Oranice, jedan od prvih iz ovog programa, kupio 2005. godine. Kamata na otplatu kredita za kupnju stana, predviđena tadašnjim zakonom, iznosila je 5 posto, i u to je vrijeme bila najpovoljnija na tržištu. Zakon o POS-u danas, međutim, predviđa otplatnu kamatu od dva posto, čime je ona opet najpovoljnija jer se nove kamate na komercijalne kredite kreću oko tri-četiri posto.
Budući da je svrha POS stanova oduvijek bila građanima omogućiti povoljniji kredit za stan, stari kupci POS stanova pitaju se može li i njihova kamata sad pasti. Oni danas, kažu, plaćaju skuplji kredit od onoga koji bi imali u bilo kojoj komercijalnoj banci.
VIDEO
Pokretanje videa...
Kako dodaju, izmjenama Zakona o POS-u ove je godine svim kupcima, starima i novima, retroaktivno nametnuta obaveza zabrane prodaje stana prvih 10 godina. Zato se pitaju zbog čega im se onda ne može dati i povoljnija kamata, umjesto da program “društveno poticane stanogradnje” plaćaju skuplje od bilo kojega kredita.
- Stari kupci ne mogu i neće dobiti nižu kamatu - odgovara nadležno Ministarstvo graditeljstva. Direktno priznaje da u tom slučaju ne bi bilo dovoljno novca za gradnju novih POS stanova. Drugim riječima, kako upozorava i Nicole Kwiatkowski, odvjetnica koja se borila za klijente banaka u slučaju Švicarac, to znači da stari kupci POS stanova sa svojim visokim kamatama financiraju nove kupce, čija je kamata niska.
Doveden je u pitanje, napominje, čitav koncept POS-a kao pomoći građanima, a kupci stanova podijeljeni su u dvije kategorije. Ministarstvo kaže da bi se retroaktivno smanjenje kamata odnosilo “na tisuće kupaca”, što bi utjecalo na stanje državnog proračuna, i smanjenje prihoda za gradnju novih stanova.
Ne znaju, međutim, koliko je točno takvih kupaca, s kamatom od pet posto, koji bi “ugrozili proračun”. Nisu, kažu, u mogućnosti izvući te podatke. Kako onda znaju da bi cijeli POS zbog njih došao u pitanje, nije jasno.
Odvjetnica Kwiatkowski kaže da fiksnu POS kamatu ne previđaju ugovori nego prije svega zakon, i tu je stvar pravno jasna. No ekonomska logika kaže nešto sasvim drugo, jer se država sad zadužuje po puno povoljnijim uvjetima nego prije, i nema razloga da kamatu barem donekle ne spusti i starim kupcima,dodaje odvjetnica.
Nije fer, zaključuje, da stari kupci previsokom kamatom financiraju puno nižu kamatu novih.
Obitelj Fabijanić najavljuje da će, ako država i njima ne spusti kamatu, izaći iz POS kredita i uzeti drugi, jeftiniji, u nekoj komercijalnoj banci. Učine li to svi POS kupci, dodaju, pitanje je čime će država onda ubuduće financirati program POS-a.
- U Zakonu o POS-u piše da taj kredit mora biti povoljniji od tržišnih. Je li država izračunala kolika bi šteta za proračun bila ako tisuće kupaca uzmu komercijalne kredite i tako otplate nepovoljniji državni? Koliki bi to bio gubitak za proračun, a koliki s primjenom nove, niže rate starim kupcima - pita Mladen Fabijanić, jedan od prvih kupaca POS stana.
Podsjeća da se i tad na listu za POS dolazilo zahvaljujući brojnosti članova obitelji. Demografski doprinos državi stare kupce sad skupo košta, zaključuju “posovci”.