Dokument od 13 stranica Tsipras je kreditorima poslao u četvrtak, a u petak će zatražiti i potporu parlamenta za novi plan mjera štednje težak 13 milijardi eura
A protiv toga su glasali: Ovih 8 stvari Tsipras predlaže za spas
Grci koji su u nedjelju ponosno rekli "ne" mjerama štednje svoju pobjedu na referendumu bučno su slavili na ulicama. Tada vjerojatno nisu niti slutili da će ono protiv čega su glasali njihov premijer, samo nekoliko dana kasnije, predložiti parlamentu, a sve kako bi svojoj zemlji osigurao financijsku pomoć i spasio je od vrlo izglednog kolapsa.
Dokument od 13 stranica Alexis Tsipras međunarodnim je kreditorima poslao u četvrtak navečer, a u petak će zatražiti i potporu grčkog parlamenta za novi plan mjera štednje težak 13 milijardi eura.
To možda i neće ići tako glatko jer je ministar energetike Panagiotis Lafazanis, član najradikalnije frakcije Syrize, odbio staviti potpis na dokument pozivajući se na rezultate referenduma na kojem je 61 posto Grka odbilo štednju. Predsjednica parlamenta Zoe Konstantopoulou upozorila je pak da nijedan novi dokument koji predviđa "stezanje remena" neće dobiti većinsku potporu u parlamentu od 300 zastupnika.
Ona se u četvrtak navečer sastala s Tsiprasom, ali je svoj ured napustila ne dajući nikakve komentare.
Premijer je u petak ujutro u parlamentu pozvao članove svoje Syrize da podupru plan, pozvao je na jedinstvo u stranci i poručio:
- Imamo mandat da osiguramo bolje uvjete od onih koje su nam kreditori nudili. No, nemamo mandat da Grčku izvedemo iz eurozone.
Europa je Grčkoj poslala jasno upozorenje da financijske pomoći i ostanka u eurozoni neće biti bez reformi. Grčka od međunarodnih kreditora traži nove 53 milijarde eura pomoći. Pogledajmo što je Tsiprasova vlada predložila u svom najnovijem dokumentu:
1. Bolje punjenje proračuna
Planirano je povećanje poreza kako bi država zaradila više od onoga što potroši
2. Nove porezne stope
Predviđa se uvođenje 23-postotnog PDV-a na restorane i catering, ali i smanjena stopa od 13 posto za osnove prehrambene namirnice, struju za hotele i vodu. Tsipras predlaže i stopu od 6 posto za farmaceutske proizvode, knjige i kazalište.
3. Nema povlastica za otoke
Porezne olakšice za otoke bit će ukinute. Samo oni najudaljeniji moći će zadržati sadašnje povlastice.
4. Kasnije umirovljenje
Grci će do najkasnije do 2022. godine u mirovinu moći tek kad napune 67 godina. Izuzetak će biti samo oni koji rade teške poslove i majke s djecom s posebnim potrebama.
5. Reforma plaća u javnom sektoru
Plaće u državnim službama za neke će djelatnike biti niže jer formirat će se na osnovu njihovih sposobnosti, učinkovitosti i odgovornosti.
6. Bolje ubiranje poreza
Država će osnovati neovisnu agenciju čiji će cilj biti suzbijanje utaja poreza i njegova bolja naplata.
7. Reforma tržišta rada
Bit će jednostavnije dobiti dozvole za otvaranje kompanija, a vlada planira izdavanje i novih dozvola za javne bilježnike i sudske službenike. Predviđena je i reforma tržišta nafte.
8. Nove privatizacije
Vlada planira omogućiti privatizaciju kompanije za distribuciju struje, regionalnih aerodroma i luka uključujući i luke Pirej i Solun koje bi uskoro trebale biti prodane.