KAO I HOROR FILMA 28 dana je prošlo od njegova povratka do dijagnoze. Ipak, direktor HZJZ-a Krunoslav Capak tvrdi kako je nemoguće da ima simptome nakon mjesec dana
28 dana kasnije dobio koronu: 'Tu nešto ne štima, nemoguće'
Molite Boga da se virus ne raširi jer će se na kraju morati zatvoriti cijeli grad, komentirao je jedan od stanovnika Banje Luke u Bosni i Hercegovini, u kojoj su potvrdili prve slučajeve oboljelih od korona virusa. Oboljeli su muškarac srednjih godina i njegovo dijete.
Iako vlasti smiruju, nastala je panika jer je dijete dva dana prije nego što su doznali da ima korona virus, bilo na nastavi u Osnovnoj školi “Branko Ćopić”. Sve učenike odmah su pustili kući, školu su zatvorili i počeli s dezinfekcijom. Sve učenike koji su bili u kontaktu s djetetom, njih 26, testirali su na korona virus, kao i 12 nastavnika. Ministar zdravlja Republike Srpske Alen Šeranić je poslijepodne potvrdio da su njihovi testovi negativni tj. nisu zaraženi korona virusom. Ipak, bit će u kućnoj izolaciji 14 dana te će ih opet testirati.
Ministrica prosvjete i kulture RS-a Natalija Trivić rekla je kako nema razloga za paniku među roditeljima.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Oboljeli učenik u školi je bio u utorak i srijedu, s tim da je jedan dan bio dežuran - rekla je ministrica. Zaraženi otac djeteta vratio se u Banju Luku prije mjesec dana iz Italije, gdje je radio. Dugo je bio kod kuće, a onda se javio u Higijensko-epidemiološku službu, potom i u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske. Testirali su ga početkom tjedna. Nakon što su testovi potvrdili da imaju korona virus, testirali su i sve koji su bili u kontaktu s njim. Pozitivno je bilo i dijete, a supruga je bila negativna. Ministar Šeranić rekao je kako su oboljeli u izolaciji i da je stanje muškarca dobro.
- Možemo očekivati još slučajeva, ali mjesec i pol smo se pripremali za ovo i spremni smo. Podsjećam građane da budu odgovorni, da se svi pridržavamo preporuka. Napominjem da je stopa izlječenja visoka - istaknuo je Šeranić. Rekao je kako i sin ima blagu kliničku sliku i da nema simptome bolesti. U toj zemlji pripremili su karantenu u zgradi bivše klinike za plućne bolesti te imaju kapacitet od 50 kreveta. Danas nitko nije htio iznositi detalje o tome kako je muškarac iz Italije došao u Banju Luku, a neki pretpostavljaju da je išao kroz Hrvatsku te da je u BiH prešao na graničnom prijelazu u Gradiški.
Budući da se spekulira da je zaraženi otac iz Banje Luke možda putovao do BiH preko Hrvatske, pitali smo ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Krunoslava Capaka postoji li opasnost od širenja zaraze.
- Ako se pri prolasku kroz Gradišku ni s kim nije grlio, ljubio ili rukovao, onda opasnosti nema. Također, nemoguće je da netko pokaže simptome mjesec dana nakon što se vratio iz kriznog područja. Tu nešto ne štima - rekao je Capak.
Poruke smirivanja su poslali i stručnjaci iz Bosne i Hercegovine. V. d. direktora Instituta za zaštitu zdravlja RS-a Branislav Zeljković rekao je da se ne može netko zaraziti samo ako prođe pored nekoga.
- Da bi netko bio zaražen u kontaktu s oboljelom osobom s njom mora provesti najmanje 15 minuta na udaljenosti manjoj od dva metra. Ne znači da će netko biti zaražen u slučaju da oboljela osoba prođe pored njega - rekao je Zeljković. U toj zemlji u četvrtak je bilo oko 400 ljudi pod nadzorom zbog sumnje u zarazu korona virusom.
A hrvatski ministar zdravstva Vili Beroš je proglasio opasnost od epidemije i istodobno smirio javnost rekavši da se samo radi o administrativnoj mjeri i da ne označava stupanj ugroze. Pojasnio je kako mu to, između ostalog, omogućuje da preraspoređuje zdravstvene djelatnike iz bolnica u kojima ne postoji ugroza u druga mjesta gdje ima potrebe.
Danas se nije povećavao broj oboljelih u Hrvatskoj, a svih desetero oboljelih zasad se dobro osjećaju te se oporavljaju. Na redovitoj konferenciji za novinare Stožera za civilnu zaštitu jučer poslijepodne izvijestili su kako je hrvatski državljanin, koji je kao putnik bio u na kruzeru Diamond Princess i koji je nakon povratka u Hrvatsku zadržan u karanteni u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, dobro i da mu danas istječe 14. dan karantene.
Ravnateljica klinike dr. Alemka Markotić rekla je da će ga danas kao zdravog čovjeka vjerojatno pustiti kući. I otac mladića koji je u karanteni u varaždinskoj bolnici potvrdio je jučer kako njegov sin, iako je pozitivan na virus, nema temperaturu ni ikakve druge simptome.
- Odlično je i ništa se ne događa. U samoizolaciji su i dalje njegova djevojka i baka, koje također nemaju nikakve znakove bolesti - rekao je otac oboljelog. I dok je situacija u Hrvatskoj stabilna i pod kontrolom stručnjaka, dotle se korona virus i dalje širi Europom.
U susjednoj Sloveniji zavladala je nervoza nakon što je potvrđen treći slučaj zaraze.
Najgore i dalje u Italiji, sve veće žarište - Njemačka
Jedan od zaraženih je muškarac (60) koji je nedavno stigao iz Maroka na aerodrom u Veneciju. Tada je već imao znakove bolesti. S njim su na letu i putovanju u Maroko bila i trojica Hrvata. Slovenski mediji navode da su dobro te da su svima uzeli briseve. Slovenac se sa simptomima prvo obratio liječniku u hitnoj pomoći u Domu zdravlja Vič-Rudnik u Ljubljani. Od tamo su ga poslali na ljubljanski Institut za mikrobiologiju i imunologiju, gdje je testiran. S obzirom na to da je tijekom boravka u hitnoj bio u kontaktu s mnogim ljudima, slovenski epidemiolozi su pozvali sve koji su u to vrijeme bili u istoj zgradi da se jave stručnim službama. Prvi slučaj zaraze imaju i u susjednoj Mađarskoj.
No stanje je i dalje najgore u Italiji, gdje su nakon škola i fakulteta zatvorili i kazališta, muzeje te kinodvorane. Prema posljednjim podacima, jučer je tamo bilo više od 3800 oboljelih. Broj smrtnih slučajeva je u samo jednom danu skočio za 41 te je tamo do sada od korona virusa umrlo 148 ljudi. Novooboljeli diljem Europe redovito su nedavno bili upravo u Italiji. Sve veće žarište je i Njemačka.
Tamo je naglo skočio broj zaraženih, u manje od 24 sata zabilježili su više od 100 novooboljelih. Tamošnji političari su već u srijedu izjavili kako se radi o epidemiji. U Švicarskoj je, uz jučerašnjih 60-ak oboljelih, umro i prvi čovjek zaražen s COVID-19. Umrla je žena (74) koja je bila kronično bolesna.