Neke životinje proizvode zvukove koju ih prikazivaju većima nego što zapravo to jesu, a to bi moglo objasniti i način na koji su ljudi prvi put počeli govoriti, pokazalo je jedno istraživanje
Nepoštena signalizacija: 'To nas možda približava razumijevanju evolucije ljudskog govora'
Strategija koja se temelji na zvukovima, koju stručnjaci nazivaju 'nepoštenom signalizacijom', kaže kako životinje koristeći signalizaciju stvaraju preuveličan dojam njihove veličine tijela kako bi privukli seksualne partnere.
Muški jeleni, na primjer, proizvode niskofrekventne glasove koji ih prikazuju većima nego što zapravo jesu njihovim potencijalnim seksualnim partnerima.
- Vjerujemo da bi strategija 'nepoštene signalizacije' mogla biti prvi evolucijski korak prema učenju kako su nastali novi zvukove bilo koje vrste - objasnio je autor istraživanja i biolog Maxime Garcia sa Sveučilišta u Zürichu, Švicarska.
- Ovo nas možda približava razumijevanju evolucije ljudskog govora. Naši su preci možda naučili govoriti nakon što su naučili kako proizvesti zvukove koji bi ih učinili većima - objasnio je Garcia.
U ovom istraživanju, istraživači su usporedili zvuk i veličinu tijela 164 sisavaca - u rasponu od miševa i majmuna sve do vodenih sisavaca.
Istraživači su otkrili da one životinje koje koriste zvuk kako bi promijenili stvarnu veličinu tijela često dobro uče zvukove i da imaju fleksibilne govorne kapacitete.
Istraživanje pruža nov način istraživanja evolucije komunikacijskih sustava, dodali su istraživači.
- Želimo proširiti našu teoriju i u obzir uzeti i druge evolucijske pritiske, a ne samo seksualni odabir - rekla je autorica i istraživačica bioakustike Andrea Ravignani s Instituta Max Planck za psiholingvistiku.
- Također želimo ponoviti svoja preliminarna otkrića na više sisavaca i testirati da li se naše ideje primjenjuju i na ptice ili druge taksonomske skupine - zaključila je Ravignani, a prenosi Daily Mail