Obavijesti

Lifestyle

Komentari 16

Nema brzog rješenja za uši u kosi - samo pranje posebnim šamponom i dugo iščešljavanje

Nema brzog rješenja za uši u kosi - samo pranje posebnim šamponom i dugo iščešljavanje

Iznimno je važno da tretman prođu svi ukućani, ali i svi učenici iz razreda te da se pranje glave i iščešljavanje ponavljaju dok se uši u potpunosti ne iskorijene, s tim da djeca ne moraju ostati kod kuće

U razredu moje kćeri jednoj su učenici tijekom odmora pronašli uš u kosi. Dva dana kasnije pronašla sam ih i ja u kosi svoje kćeri. Kupili smo i poseban šampon pa oprali i njoj i sebi glavu, presvukli odmah posteljinu... U drugom iščešljavanju našli smo larve, velike od milimetar do dva, pa smo i njih iščešljali. I opet smo prali svu posteljinu. Iščešljavamo i peremo kosu dva puta tjedno i zasad ušiju više nema, kaže nam čitateljica Dijana iz Zagreba.

POGLEDAJTE VIDEO: 

Pokretanje videa...

mikroskopski video krpelja 00:21

Dodaje da je još nekoliko učenika iz razreda prijavilo da ima uši u kosi, ali dolaze na nastavu jer je preporuka liječnika bila da, ako se redovito iščešljava kosa, dijete ne mora ostati doma.

- Gotovo svake školske godine primimo obavijesti iz škola o mogućoj pojavi ušljivosti među učenicima. Problem bude malo izraženiji u nižim razredima tijekom hladnijih mjeseci i javlja se u gotovo svim osnovnim školama - komentira dr. med. Tatjana Petričević Vidović, voditeljica službe za školsku i adolescentsku medicinu u NZJZ-u "Dr. Andrija Štampar".

Dodaje kako je trenutna situacija s ušima među djecom uobičajena, odnosno ne bilježi se povećan broj prijava.

Tušira se svaka tri tjedna: 'Kosa mi izgleda bolje nego ikada, a i račun za vodu mi je puno manji'
Tušira se svaka tri tjedna: 'Kosa mi izgleda bolje nego ikada, a i račun za vodu mi je puno manji'

- Kad primimo informacije iz škole, djelatnici Službe dostavljaju roditeljima edukativni materijal u kojem je detaljno opisan postupak uklanjanja nametnika iz vlasišta, kao i sve ono što treba obaviti u domu, od čišćenja igračaka, češljeva, posteljine i tako dalje. Prema potrebi i u dogovoru sa školom i roditeljima, u školu dolazi medicinska sestra koja obavlja pregled vlasišta djeci, a kontrolni pregledi obavljaju se i u školskim ambulantama - dodaje.

Kaže kako nema načina da se taj problem iskorijeni brzo i naglasak je na suradnji roditelja i slušanju uputa škole i liječnika.

- Nama su liječnici naglasili da je vrlo važno redovito iščešljavati kosu djeteta. Bitno je da je kosa vlažna, odnosno nije dobro iščešljavati na suho i češalj brisati u papiriće. Tako mi na kosu stavimo puno regeneratora, od tjemena do vrhova, i iščešljavamo. Dobili smo i preporuku da za dugu kosu to radimo barem sat i pol - ističe naša čitateljica i dodaje kako za dužu kosu na jedno pranje odu i do tri četvrtine boce šampona, koji treba držati na glavi deset minuta. Isti tretman trebaju proći svi ukućani, ali i sva djeca iz razreda.

Mnogi krivo peru kosu: Nikako je ne 'ribajte' sa šamponom!
Mnogi krivo peru kosu: Nikako je ne 'ribajte' sa šamponom!

Posebni šamponi mogu se nabaviti u ljekarnama, no kako oni nisu do kraja učinkoviti protiv gnjida, potrebno je istodobno svakodnevno iščešljavati kosu, pojašnjava Martina Tirić, bacc. med. techn., iz Službe za školsku i adolescentnu medicinu, autorica teksta s preporukama za iskorjenjivanje ušiju objavljenog na stranicama NZJZ-a "Andrija Štampar". U ljekarnama se može nabaviti i električni češalj za iščešljavanje uši. Potom kosu treba oprati još jedanput posebnim šamponom za suzbijanje ušiju nakon 7-10 dana kako bi se odstranile uši koje su se možda izlegle nakon prvog tretmana te nastaviti s uklanjanjem gnjida iščešljavanjem.

Prije iščešljavanja kosu je dobro isprati toplom vodom s malo octa ili limunova soka, što će olakšati odvajanje gnjida od vlasi. I češalj možete namočiti u tu mješavinu pa iščešljavati, a kad se riješite ušiju, još neko vrijeme nastavite češće pregledavati i iščešljavati vlasište svim ukućanima, da biste bili sigurni kako ste ih potpuno uklonili, savjetuju u Štampara.

Tijekom tog postupka važno je češće mijenjati posteljinu, ručnike i odjeću. Sve to perite na temperaturi višoj od 60°C. Ne zaboravite oprati i plišane igračke kojima se dijete igralo, a ono što se ne može prati čvrsto zavežite u plastičnu vreću i ostavite zatvoreno 14 dana.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 16
Četiri vrste povrća koje biste trebali posaditi ovaj mjesec
SADA JE IDEALAN TRENUTAK

Četiri vrste povrća koje biste trebali posaditi ovaj mjesec

Iako zima obično znači mirovanje za mnoge biljke, ovo je savršen trenutak za pripremu vrta za proljeće, a vrtlar Monty Don donosi četiri povrća koja trebate sada posaditi