Hrvatska je svojedobno provela akciju suzbijanja korupcije na fakultetima, kao pokaznu vježbu za članstvo u EU. Danas je policija po nalogu Ureda europskog tužitelja uhitila dekana i profesore zbog pronevjere EU novca.
Nekad smo hapsili profesore radi ulaska u EU. A sada ih se hapsi zbog krađe EU fondova
Mladen Bajić, bivši glavni državni odvjetnik, pokrenuo je 2007. godine akciju Indeks, antikorupcijsku operaciju na hrvatskim sveučilištima, fakultetima i visokim učilištima koja je narednih godina u nekoliko valova rezultirala s više desetaka optuženih i osuđenih profesora, nastavnika, ali i studenata.
Trebala je to biti pokazna vježba za briselske birokrate kojima bi Hrvatska u procesu pristupanja EU dokazala da je spremna boriti se protiv korupcije na svim razinama i u svim područjima javnog života.
A evo, jutros je policija po nalogu Ureda europskog tužitelja uhitila više osoba zbog sumnje da su sudjelovali u zloupotrebama na zagrebačkom Geodetskom fakultetu. Tereti ih se za namještanje natječaja, lažiranje dnevnica, pranje europskog novca...
Nije li to ironično?
Akademska krađa
Hrvatska je dokazivala da se može boriti protiv korupcije u akademskoj zajednici kako bi ispunila uvjete za članstvo u EU, da bi onda ta ista akademska zajednica pronevjerila novac iz europskih fondova.
Tamo gdje je stala hrvatska borba protiv korupcije na visokim učilištima, nastavila se borba europskih tužitelja.
Bajićeva operacija, zajedno sa sličnim akcijama u zdravstvu, lokalnoj upravi, političkim strankama, rezultirala je dovršetkom pregovora i ulaskom Hrvatske u članstvo EU. Ali nije iskorijenila korupciju sa sveučilišta i fakulteta.
Jer, eto, prekjučer je uhićena bivša rektorica zadarskog Sveučilišta Dijana Vican zbog istrage o obnovi zgrade nekadašnje Tehničke škole, financirane pretežito iz fondova europske unije. Još bolje, radi se o nekadašnjoj kadrovskoj uzdanici briselskog đaka Andreja Plenkovića.
Hrvatska, dakle, nije ništa naučila iz pokazne vježbe Mladena Bajića.
Spektakularne akcije
Koja je bila poznatija po spektakularnim policijskim akcijama, po ranojutarnjem hapšenju poznatih profesorica u spavaćicama na kućnom pragu, po atraktivnim pričama o kupovinama ispita "platama pršuta", nego po nekakvim grandioznim pravosudnim uspjesima.
U narednih šest godina koliko se etapno provodila akcija Indeks, osuđeno je 22 profesora, šest posrednika i 44 studenta. Na što nitko više nije obraćao pažnju.
Bajić je znao kako se to radi: spektakularna hapšenja bila su važnija od pravosudnog ishoda.
Trebalo je zastrašiti akademsku zajednicu, poslati poruku da budno oko hrvatskog pravosuđa vreba na korumpirane profesore i za korupciju spremne studente, a došli smo do toga da se sada besramna korupcija nastavlja, ali ovoga puta s europskim milijunima, a ne "platama pršuta".
Ali ista stvar dogodila se i u politici.
I nakon Sanadera - korupcija
Uhićenje i pravosudno mrcvarenje Ive Sanadera i pravomoćna presuda HDZ-u nisu obeshrabrili nove političare, ministre, državne tajnike, HDZ-ove uzdanice da i oni nakon toga krenu putevima političke korupcije. Niti su ih presude uplašile, niti su ih obeshrabrile.
I Sanader je dobrim dijelom bio pokazna vježba za EU, pa se danas hapse ministri i dužnosnici zbog malverzacija EU novcem.
I dok se od političara i od političkih stranaka očekuje guranje prstiju u med i trpanje milijuna u džep (pa i montiranje poneke tende na balkon, poput Josipe Rimac), korupcija u akademskoj zajednici pokazuje do koje razine je ovo društvo zatrovano korupcijom i pohlepom.
Krema društva
Ako se političare, često pretjerano, doživljava kao "dno društva", članovi sveučilišta, rektori, dekani, profesori trebali bi biti "krema društva". Akademski građani i intelektualci, nositelji znanja i kritičke svijesti, korektivi i vertikale, nastavnici i uzori.
Nositelji sintagme o "zemlji znanja".
A sada pokazuju kako znaju ogrebati se za lovu.
Istragom na zagrebačkom Geodetskom fakultetu obuhvaćena je čak i nabava jahte financirane sredstvima EU. To je neka nova razina besramnosti i bahatosti.
Svojedobno je Sanaderova jahta "Malo vitra" ušla u antologiju hrvatske korupcije, sada je to jahta Geodetskog fakulteta. Može li se to smatrati napretkom?
Profesori u zatvoru
Neki profesori obuhvaćeni akcijom Indeks završili su u zatvoru, neki su osuđeni na uvjetnu kaznu zatvora, zbog toga što su za novčane iznose i druge naknade prodavali ispite na fakultetima.
Danas su antikorupcijskim akcijama obuhvaćeni dekani, rektori i profesori koji su navodno prisvajali europski novac kroz lažne putne naloge, fiktivne poslove, za aute i jahte...
Dakle, ne samo da akademska zajednica nije izvukla pouke iz akcije Indeks, već je korupcija na fakultetima još više uzela maha.
U zemlji razbuktale političke korupcije, profesori nisu mogli biti bolji od ministara, državnih tajnika, lokalnih šerifa i političara. Morali su biti još gori.