Kervatin smatra da dužnik mora biti obaviješten o uvjetima za njegovo aktivno sudjelovanje u postupku kako bi osporio tražbinu i o posljedicama njegova nesudjelovanja...
'Neću biti budala i tolerirati kriminal ovršnoga sustava...'
Čelnica udruge Blokirani Miriam Kervatin u utorak je oštrim pismom ministru pravosuđa Draženu Bošnjakoviću najavila ostavku na mjesto članice radne skupine koja priprema novi ovršni zakon ako Vlada u roku od tjedan dana uredbom ne riješi problem blokiranih. Ministar Bošnjaković izrevoltirao ju je svojim istupima gostujući u televizijskim emisijama.
- Gostujući u 29. siječnja u u Dnevniku Nove TV i HRT Otvoreno, pohvalio se “najboljim Ovršnim zakonom na svijetu”, a kroz neaktivnost Ministarstva (radna skupina ne radi već 3 mjeseca) poručio da nema političke volje za suštinsko i efikasno rješenja krize blokiranih u Hrvatskoj, i da vlast ne namjerava preuzeti odgovornost za upravljanje državom u svoje ruke – pojasnila je Kervatin i nastavila: "Ne namjeravam biti ničija “korisna budala”, ne namjeravam tolerirati daljnji kriminal hrvatskog ovršnog sustava, a ideja o neokrnjenom nacionalnom ovršnopravnom suverenitetu fikcija je, koja se mora prizemljiti i hrvatsko ovršno pravosuđe hitno urediti u skladu s pravnim i socijalnim normama Europske zajednice”.
Kervatin je u oštrom pismu ministru Bošnjakoviću navela uvjete pod kojima bi odustala od svoje ostavke i to su:
"Da se sve što se ne može smatrati sudom izbaci iz okvira sudske nadležnosti odmah, i time zaštiti ustavno pravni poredak Republike Hrvatske. U prvom redu se to odnosi na javne bilježnike i agencije za utjerivanje dugova. Ovrhe koje provode javni bilježnici i agencije za utjerivanje dugova staviti van snage, odmah”.
Kervatin svoje zahtjeve potkrepljuje citatima presuda Europskog suda pravde navodeći da:
– se javni bilježnici u Hrvatskoj, i agencije za utjerivanje dugova, kada postupaju u ovršnim postupcima na temelju „vjerodostojne isprave”,ne mogu smatrati „sudom”.
– javni bilježnik, agencije za utjerivanje dugova koje postupaju na temelju računa, koji je jednostrano sastavio vjerovnik, pri čemu dužnik tražbinu nije izričito prihvatio, ne mogu se smatrati “sudom”
- dužnik mora biti obaviješten o uvjetima za njegovo aktivno sudjelovanje u postupku kako bi osporio tražbinu i o posljedicama njegova nesudjelovanja, pravodobno i na način, koji mu omogućuje da pripremi svoje očitovanje.
– kako bi se osiguralo da dužnik dobije pravodobnu obavijest na temelju kojeg se pokreće postupak ili ekvivalentno pismeno mora sadržavati sljedeće:
(a) imena i adrese stranaka;
(b) iznos tražbine;
(c) ako se potražuju kamate, pojašnjenje, obračun, kamatnu stopu i razdoblje za koje se traži kamata,
– nepostojanje dužnikova prigovora ne može se izjednačavati s izričitim prihvaćanjem tražbine u smislu članka 3. stavka 1. točke (d) Uredbe br. 805/2004 jer to prihvaćanje mora biti navedeno u autentičnoj ispravi za koju se izdaje potvrda.
Pravnu osnovu za iznad navedene uvjete citiram iz presuda Europskog sud Pravde ( ECJ) iz Luksemburga C 551/15 ; C 484/15 od travanj, 2017.
Ako Vlada RH hitnim postupkom ne ispuni svoju ustavnu dužnost i Uredbom do 06.02.2018. ne riješi problem prezaduženih, moja ostavka na mjesto članice Radne skupine, stupa neopozivo na snagu na dan 06. veljače.2018.