Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 4
Foto: Shutterstock
Počinje zagrijavanje

'Tamo gdje vječno sunce sja': Donosimo jedan od najukusnijih recepata makedonske kuhinje

Sarma od lozova lista, slasno meso i povrće s roštilja, zatim gravče na tavče od domaćega graha tetovca, raznolike čorbe i pite ili pastrmajlija... Makedonska tradicionalna kuhinja poznata je po svojim raznolikim okusima

Sadržaj donosi: Zvijezda

Makedonska kuhinja ili, kako je sami zovu, "makedonska kujna", spoj je grčkih, srbijanskih, albanskih i turskih utjecaja, ali svoju je posebnost stvorila tako što je od svake zemlje uzela ono najbolje. Istražujući lokalnu kuhinju, pronašli smo i recept za jedan tradicionalni umak - Makalo. Ovaj umak, odnosno kremasto savršenstvo, kako od milja kažu lokalni stanovnici, najpoznatiji je u mjestu koje nazivaju biserom Makedonije – Ohridu.

'Balkanski Jeruzalem'

Riječ je o gradu koji se nalazi na obali istoimenog jezera, koje se ubraja među najveća, najdublja i najstarija jezera u Europi. Pokriva površinu od 358,2 km2, dugo je 30,8 km, а najveća širina mu je 14,8 km. Zbog svoje impozantne veličine, plave boje i tople vode nazivaju ga i "makedonsko more". Ohridsko jezero i grad Ohrid 1980. su proglašeni svjetskom baštinom i pod UNESCO-ovom su zaštitom.

Najviša točka u gradu Ohridu je Samuilova tvrđava, koju lokalno stanovništvo naziva Ohridsko Kale, s koje se pruža predivan pogled na jezero i grad s okolicom i na kojoj možete uživati u jednom od najljepših zalazaka sunca. Podno tvrđave je crkva sv. Klimenta, mjesto na kojem su nekad prve monahe podučavali glagoljicu, pa se smatra i jednim od najstarijih fakulteta. Ohrid se naziva i "balkanskim Jeruzalemom" jer je nekoć imao 365 crkava, svaku za jedan dan u godini. Danas ih je ostalo stotinjak, no definitivno najpopularnija je crkva sv. Jovana Kanea.

Tamošnje stanovništvo kaže da, ako si bio u Ohridu, a nisi probao umak Makalo, onda je to kao da uopće nisi bio u tom prelijepom gradu, koji se nalazi oko tri sata vožnje od Skoplja.

I zato vam donosimo recept za ovaj umak!

Pripremite 'Makedonsko makalo'

Od sastojaka za ovaj umak su vam potrebni:

  • 1 glavica češnjaka
  • Sol (po želji)
  • 5 velikih žlica Zvijezda ulja (po potrebi i više)
  • 3 velike žlice octa
  • 400 ml mlake vode
  • 2-3 ljute pečene papričice
  • Peršin (po želji)

Priprema:

Prvo očistite češnjak i izmiksajte ga s octom dok ne dobijete kremastu smjesu. Zatim po želji posolite i dodajte Zvijezda ulje kap po kap, kao da radite majonezu, miksajući u dubljoj posudi sve dok ne dobijete glatki namaz. Za one koji vole ljuto, možete dodati 2 ili 3 ljute papričice. Crvena mljevena začinska paprika, slatka i ljuta, inače su sastojci bez kojih bi makedonska kuhinja bila nezamisliva. Makedonci u sve svoje specijalitete moraju staviti malo paprike kako bi dobili prepoznatljiv okus.

Makalo možete jesti kao namaz na toplim lepinjama ili kruhu, a odličan je dodatak i ajvar ili pinđur. Ako ste dovoljno kreativni i imate volje, najbolje je napraviti domaće pogačice.

Naime, u Sjevernoj Makedoniji umak često poslužuju kao dodatak ribljoj juhi ili pastrvi i šaranu sa žara, ali odlično se slaže i uz meso. Jedina mana ovom umaku je što ga ne možete prestati jesti. Umak možete napraviti kao prilog nekom od tradicionalnih makedonskih jela, kao što su sarma od lozova lista, slasno meso i povrće s roštilja, gravče na tavče od domaćega graha tetovca, raznolike makedonske čorbe i pite ili pastrmajlija (tzv. makedonska pizza).

Odličan snack za 'nogometno ludilo'

Ususret novom velikom natjecanju, koje u Njemačkoj počinje 14. lipnja, naši će "vatreni" odmjeriti snage sa Sjevernom Makedonijom 3. lipnja na riječkoj Rujevici, a kako je riječ o prijateljskoj utakmici, vrijeme je da i vi pozovete svoje prijatelje na gledanje tekme te ih iznenadite tradicionalnim makedonskim umakom Makalo

Vratimo se još malo na suparničku ekipu. Hrvatska i Makedonija vrlo su bliske prijateljske zemlje, a nogomet je u objema, pogađate, glavna sporedna stvar na svijetu. Malo tko u Hrvatskoj ne zna za poznatog makedonskog nogometaša Gorana Pandeva, igrača s najviše golova u njihovoj reprezentaciji. Još jedan Hrvatima poznati nogometaš igra za Sjevernu Makedoniju, a to je Arijan Ademi, kapetan zagrebačkog Dinama.

No iako se Sjeverna Makedonija nije kvalificirala, sigurni smo da će Makedonci i oko 4000 Hrvata koji žive u toj zemlji navijati za naše "vatrene".

Započinjemo natjecanje u grupi B, u kojoj su nam protivnici Španjolska, Albanija i Italija. Prvu utakmicu će otvoriti domaćin Njemačka i Škotska u Münchenu 14. lipnja, a sutradan, u subotu, Hrvatska i Španjolska igrat će na Olimpijskom stadionu u Berlinu. U srijedu, 19. lipnja, igraju Hrvatska i Albanija u Hamburgu, a u ponedjeljak, 24. lipnja, u Leipzigu će se sastati Hrvatska i Italija.

A ako već sad znate koja bi bila vaša početna postava za nadolazeće utakmice, imate je priliku i predložiti jer je Zvijezda u nagradnom natječaju Podijeli svoju taktiku za Njemačku za najkreativnije pripremila super nagrade!

Odigrajte nagradni natječaj "Podijeli svoju taktiku za Njemačku" ovdje, pošaljite nam idealnu postavu "vatrenih" i opišite svoju pobjedničku taktiku. U ovom Zvijezdinom nagradnom natječaju možete osvojiti vrijedne proizvode u prigodnoj crveno-bijeloj kockastoj ambalaži.

Sadržaj donosi: Zvijezda

Komentari 4
Prepoznajete li ove vještine kod svoje djece? Kod kuće možda imate budućeg inovatora!
PSIHOLOG SAVJETUJE

Prepoznajete li ove vještine kod svoje djece? Kod kuće možda imate budućeg inovatora!

STEM obrazovanje može značajno utjecati na kognitivni i motorički razvoj djece. Ali s obzirom na to da obrazovni sustav ne potiče dovoljno STEM učenje, pitali smo psihologa kako roditelji mogu prepoznati i razvijati STEM vještine kod djece
Zeleno Međimurje: Život od Drave i Mure, od legendi do popevki, od prirode do stola
MISTIČNO I BAJKOVITO

Zeleno Međimurje: Život od Drave i Mure, od legendi do popevki, od prirode do stola

Živopisno Međimurje, smješteno između Mure i Drave, fascinira svojom ponudom, a toplina i susretljivost Međimuraca dodatan su razlog za posjet ovom kraju. Riječ je o specifičnoj regiji koja spaja ljepote prirode s nematerijalnom baštinom
Hoće li Hrvatska ikada postati sto posto obnovljiva?
BOLJA ENERGIJA!

Hoće li Hrvatska ikada postati sto posto obnovljiva?

U ponedjeljak, 25. studenog, 24sata organiziraju konferenciju Bolja energija. Uz mnoge stručnjake, ekskluzivne razgovore i inovativne poduzetnike doznat ćemo koja je budućnost solarne energije u Hrvatskoj