Što je to poker matematika i kako je okrenuti u svoju korist?
Kad se u pokeru podijele dvije, to jest pet karata, svaka od 1326, odnosno 2,598.960 mogućih kombinacija jednako je vjerojatna. I već pri prvom pogledu na karte igrači počnu računati vjerojatnosti ishoda, pa je poker prvenstveno vježba brojenja
Poker, osim što je igra vještine i korištenja sposobnosti čitanja situacija i protivnika kako bi se stekla prednost u igri, također je igra matematike, u kojoj je potrebno moći u svakom trenu izračunati šanse za pobjedu. Drugim riječima, igrači pokera koriste matematiku kao jednu od glavnih taktika za donošenje odluka isplati li se kladiti se i ganjati kartu da bi se napravila pobjednička kombinacija ili je pametnije odustati.
Već kod prvog dijeljenja karata, to jest na samom početku igre, prvo što će se svaki igrač zapitati jest: "Imam li šanse osvojiti ovu ruku?". Od aspekta vjerojatnosti u pokeru je gotovo nemoguće pobjeći, a dobro poznavanje brojeva pruža osnovu za dobro igranje, tvrde mnogi na forumima i blogovima koji se bave temama vezanima za poker i kasino igre.
Evo koje su to osnovne strategije koje bi vam mogle pomoći da napredujete u ovoj kartaškoj igri - online ili offline.
Izračunavanje postotaka i vjerojatnosti
Međutim, bilo bi pretenciozno pretpostaviti da igrači koji ne koriste matematiku neće nikad pobijediti, ali pokazalo se da dobro poznavanje osnovnih matematičkih koncepata u pokeru može značajno poboljšati igru i dati pojedinom igraču prednost u odnosu na druge koji je ne koriste. Jedna od osnovnih i najkorisnijih matematičkih vještina u pokeru je izračunavanje postotaka i vjerojatnosti.
Matematika u pokeru počinje od podatka da svaka igra koristi set od 52 karte. Svaki špil karata ima 13 rangova, od asa do kralja, odnosno od dvojke do asa. Svaki rang ima četiri karte u jednoj od četiri različite boje. Pravila pokera baziraju se na određenom rangu vrijednosti ruku, i to na temelju činjenice koliko je teško stvoriti svaku ruku. Primjerice, Royal flush je ruka najvišeg ranga, koja predstavlja skalu u jednoj boji, od deset do asa, jer ju je najteže dobiti, a par, uzmimo šestica, jedna je od najnižih, a s tim i najlakših ruku koje igrač može dobiti u pokeru.
Primjer računice
Uz poznavanje skupova karata u špilu lako se mogu odrediti izgledi za dobivanje neke karte. Tako su šanse da dobijete, recimo, asa kao prvu kartu 1 od 13. To znači da će u jednom od svakih 13 dijeljenja koje vam podijele prva karta biti as.
Također možete odrediti izglede za dovršavanje ili poboljšanje ruke. Primjerice, u Texas Holdem pokeru, u kojem se igračima dijele po dvije karte, ako dobijete dva trefa u ruci i još su dva trefa na flopu (prve tri otvorene karte), možete odrediti vjerojatnost hoće li se još jedan tref otvoriti na turnu (četvrtoj otvorenoj karti) ili riveru (petoj). S dva trefa u ruci i dva na flopu jasno je da je na raspolaganju još 9 trefova u špilu. Osim četiri trefa, upoznati ste s vrijednošću još jedne karte u flopu, a 47 njih još ne znate. To znači da su izgledi trefa na turnu 9 od 47 i, ako to usporedimo s brojem karata koje nisu tref, ispadne omjer od 38:9 ili otprilike 4:1.
Kad izračunate omjer vjerojatnosti za dobivanje karata, takozvani card odds, treba utvrditi i pot odds, odnosno omjer veličine pota (ukupnog uloga) i veličine vlastitog uloga, objašnjava ThePokerBank. Primjerice, ako je protivnik uložio 20 eura u pot od 80 eura, to znači da morate platiti 20 eura da biste imali šanse osvojiti onih 100 koji su u potu. To čini naše izglede 100:20, što je jednako izgledima u potu 5:1.
Uzmemo li u obzir da je omjer karata 4:1, a pot odds 5:1, to znači da biste trebali platiti, to jest pratiti ulog jer su izgledi koje dobivate iz pota veći od izgleda da ćete postići boju na sljedećoj karti. Dugoročno gledano, dobit ćete više novca nego što ćete izgubiti.
Važna je, ali ne i presudna
Iako matematika može značajno pomoći u procjeni isplativosti rizika u pokeru, i dalje je riječ o igri u kojoj nikad nećete imati sve potrebne informacije da budete sigurni u svoje šanse za dobitak. Zato se ponekad treba osloniti i na psihologiju.
Može se dogoditi da igrač koji posjeduje najbolje karte nije onaj koji će pokupiti sve uloge - i obrnuto. Iz tog su razloga dobro čitanje ostalih igrača za stolom i mogućnost da protivnici pogrešno pročitaju vaše reakcije ponekad presudne pobjedničke taktike.
Dakle, da ostvarite pobjedu ili se usavršite kao igrač u pokeru, važna je uravnotežena kombinacija računanja ishoda, razumijevanja odnosa rizika i nagrada, savršenog vladanja vlastitim emocijama, procjene cjelokupne situacije, ali i trunka dobro postavljenog oportunizma. A da biste to postigli, kao i u svakoj drugoj vještini, potrebni su praksa i iskustvo.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. Igraj odgovorno. Igre na sreću namijenjene su osobama starijim od 18 godina.
Daniel je u 'Milijunašu' odustao na povijesnom pitanju, a znate li vi kako glasi točan odgovor?
Rođendan tragično preminulog Matije Ljubeka, legende našeg sporta: 'Ubojici neću oprostiti...'
Najteža kandidatkinja osme sezone napustila show: 'Da sam nastavila vani, otišla bih u smrt'