Saznajte zašto obiteljskim automobilima nije mjesto na neasfaltiranim cestama
Bilo da vas je tako navodio GPS ili intuicija, sigurni smo da ste nekad - a pogotovo na moru, skrenuli s asfaltirane ceste i požalili. Znate li ograničenja tipičnog automobila na off road terenu?
Off road, odnosno terenska vožnja, obiteljskim automobilom može biti rizična - i za automobil i za putnike u njemu. Naravno, ponekad je nemoguće izbjeći takvu vožnju, a i jasno je da makadamske ceste s blagim šljunkom ili dobro održavane zemljane staze - ako polako i sigurno vozite - nisu toliko opasne kao, primjerice, neravni i stjenoviti tereni, strmi usponi ili duboko blato. Zbog toga tijekom vožnje po neasfaltiranim cestama uvijek treba imati na umu da, ako nekim putem ne biste mogli (neometano) proći pješke, teško da ćete to učiniti "običnim" automobilom.
Osim procjene terena, prije pokušaja bilo kakve avanture izvan ceste treba uzeti u obzir i vremenske uvjete u tom trenutku. Obilne kiše, snijeg ili tuča mogu učiniti cestu skliskom i zahtjevnijom za kretanje, čak i za terenska vozila.
Neasfaltirana cesta može oštetiti vozilo
Gradski automobil na neasfaltiranoj cesti čak i u savršenim uvjetima te s dodatnom opremom može pretrpjeti znatna oštećenja, upozoravaju profesionalci. Naime, podvozje, ovjes i karoserija običnog automobila vrlo su osjetljivi na oštećenja od kamenja, krhotina i grubih površina te postoji velik rizik da će se neki dijelovi vozila slomiti i istrošiti, a boja izgrebati.
U vjerojatno najvećoj opasnosti od oštećenja su gume, koje su u izravnom dodiru s neasfaltiranom cestom i koje se zbog stalnog pritiska na ovjes počinju prerano i nepravilno trošiti. Pri takvoj će se vožnji prijevremeno istrošiti i amortizeri i opruge, a zbog golemog pritiska na ovjes može se ugroziti i poravnanje vozila. Da je došlo do toga, vidjet ćete po pretjeranom njihanju i vibracijama u vožnji te po tendenciji da vozilo ide u lijevo ili desno dok bi trebalo voziti ravno.
Neravan teren negativno djeluje i na kočnice, koje, ako se oštete, mogu pri budućem korištenju vibrirati ili škripati te uzrokovati miris paljevine nakon snažnijega kočenja.
Sa zemljanom ili šljunčanom cestom dolaze blato i šljunak, a s tim prljavština i neželjene naslage koje u kombinaciji s vlagom mogu izazvati hrđu. Prljavština i krhotine također se mogu nakupiti ispod poklopca motora, zbog čega može doći do začepljenja i onečišćenja zračnog sustava, koji onda kao takav otežava pravilan rad motora i dobru unutarnju ventilaciju.
Što treba imati na umu prije takve vožnje?
1. Oprezno s gasom
Kad skrenete s asfaltiranog puta, moguće je da neće biti previše oznaka za ograničenje brzine, ali to nije poticaj za brzu vožnju - pogotovo ako ste na nepoznatu terenu i u lošim vremenskim uvjetima. Vozite oprezno i polako, pažljivo promatrajući teren ispred sebe. Osim toga, složit ćete se s tim da je sudar pri brzini od 30 km/h mnogo manje opasan nego pri ubrzanju od 60 km/h.
2. Smanjite tlak u gumama
Kod većine automobila idealan tlak u gumama trebao bi iznositi od 2,1 do 2,3 bara za prednje i od 1,9. do 2,1 bar za stražnje jer tad gume zahtijevaju najmanje energije za kretanje i pridonose boljoj ekonomičnosti goriva. Međutim, ovi parametri vrijede za vožnju po glatkoj asfaltiranoj površini.
Kad je riječ o off road vožnji, gume će zbog takvog tlaka slabije prianjati za tlo, što može uzrokovati poskakivanje i grublju vožnju, ističu stručnjaci. Zato je preporuka smanjiti tlak u gumama prije terenske vožnje jer će tako više dodirivati tlo te bolje apsorbirati udarce i neravnine, smanjujući pritom mogućnost oštećenja guma ili vozila.
3. Visina vozila je bitna
Jeste li primijetili da su svi terenci poprilično visoki? Naime, veća udaljenost od tla omogućuje automobilu da savlada prepreke po putu, a da pritom ne zaglavi ili ne ošteti donji dio vozila. Zato, da biste sigurno proveli vrijeme izvan ceste, vozilo bi trebalo biti najmanje od 22 do 28 cm udaljeno od tla te se savjetuje da se niskim vozilima ne upuštate u vožnju po izrazito nepovoljnim terenima.
4. Treba znati kad odustati
Off road vožnja vozilom za neasfaltirani teren može biti itekako zabavna avantura, ali da bi bila i sigurna, važno je poznavati sposobnosti i ograničenja vozila i vozača. Isto vrijedi za vožnju "običnim" automobilom - treba znati kad je prepreka prezahtjevna i prevelika da biste je uspjeli savladati. Ako niste sigurni, za svaki slučaj izađite iz automobila i uvjerite se izbliza. Premda će vam to oduzeti vrijeme, bolje je u takvim slučajevima odustati i vratiti se istim putem, u sigurnost asfaltirane ceste.
5. Razmislite o alternativama
Iako postoji nekoliko trikova uz koje ćete najbolje pripremiti automobil za off road vožnju, istina je da tim vozilima nedostaju specijalizirane značajke i mogućnosti koje imaju samo terenska vozila. Zato, ako često skrećete s asfaltirane ceste, razmislite o alternativama. Kupnjom ili unajmljivanjem ATV (all-terrain vehicles), UTV (utility task vehicles) i SUV (sports utility vehicles) vozila, ali i ostalih vrsta automobila namijenjenih za off road vožnju, osigurat ćete sebi i svojim bližnjima sigurnije i ugodnije iskustvo vožnje izvan cesta.
RANGE ROVER Vogue 4.4 TDV8 s automatskim mijenjanjem brzina savršen je izbor za sve koji žele kombinirati gradsku i off road vožnju te pritom uživati u maksimalnoj udobnosti i prostranosti koju pruža ovaj model vozila.
Više o ponudi salona za prodaju rabljenih automobila AS centar provjerite na Shopaj24.
Od nekih specifičnih karakteristika treba izdvojiti da terenska vozila imaju sustav pogona na sva četiri kotača, koji omogućuje bolje prianjanje na neravnim i skliskim površinama, a obični automobili češće imaju pogon na dva kotača. Terenci također, za razliku od gradskih automobila, imaju mnoge sigurnosne značajke, kao što su zaštitni kavezi, ojačan ovjes i posebni sustavi kočenja. Upravo ove, ali i mnoge druge značajke, posebno dizajnirane za off road vožnju, ima CFMOTO UForce 1000 XL - model u kojem će uživati svi pravi avanturisti i ovisnici o adrenalinu.
Više o ponudi trgovine za CFMOTO ATV vozila Quad expert provjerite na Shopaj24.