Primijetili ste ove bube u svom domu? Evo što trebate učiniti
Nitko ne voli nepozvane goste, osobito ne one koji puze po podu ili se skrivaju u madracima ili iza vrata. Stručnjaci upozoravaju kako određeni nametnici mogu biti znak da kuća pati od vlage
Mnogi insekti žive i razvijaju se na tamnim i vlažnim mjestima. Takvi uvjeti pružaju im zaštitu i savršenu bazu za razmnožavanje. Osim toga nametnici vole vlažne prostore jer su dobar izvor hrane.
Uz svu kišu koju smo zadnjih mjeseci imali nemojte se iznenaditi ako otkrijete neku vrstu nepozvanih gostiju u svojoj kupaonici, kuhinji ili podrumu. U nastavku doznajte kako se riješiti nametnika koji nepozvani zaposjedaju domove.
Insekti vole vlažna i mračna mjesta
Curenje vode, vlaga i problemi s ventilacijom, mokra ili vlažna odjeća zaboravljena u ostavi i mračne sobe bez odgovarajuće ventilacije savršeni su mamci za privlačenje sljedećih nametnika.
Srebrna ribica
Unatoč imenu, srebrne ribice nisu ribe, ali im je potrebna vlaga da bi preživjele. Nastanjuju se u vlažnim kupaonicama, podrumima i na tavanima. U dom ulaze kroz oštećena vrata, prozore i zidove, nisu opasne jer ne prenose bolesti, ali su dosadne i gotovo uvijek znače da u kući mate višak vlage.
Srebrne ribice jedu papir i druge predmete s ljepilom, šećer, odjeću, kosu, plijesan i perut. Također će se gostiti sintetičkim vlaknima, mrtvim kukcima, ne grizu ljude, ali mogu oštetiti stvari. Srebrne ribice mogu živjeti bez hrane godinu dana ili više, pa je potrebno više truda da ih uklonite. Potražite štetu od vode u domu kako biste pronašli izvor onoga što privlači ove štetnike. Nemojte držati stare knjige i časopise na mjestima na kojima se srebrne ribice obično nalaze, poput podruma, tavana i garaža. Držite namirnice poput brašna i šećera u zatvorenim posudama.
Žohari
Žohari su hladnokrvne životinje koje ne mogu preživjeti više od tjedan dana bez vode. Oni su svejedi, što znači da puno ne biraju kad je riječ o hrani, uglavnom jedu ono što i ljudi, ali na njihovu se meniju mogu naći i papir, ljepilo, plastika, životinjski otpad, pa i plijesan. Obično se skrivaju na toplim, vlažnim mjestima s lošim ili minimalnim sustavom ventilacije, kao što su skladišta, kuhinje i kupaonice.
Posebno vole ulaziti u cijevi jer mogu zadržati dah do 40 minuta i živjeti do mjesec dana bez hrane. Često se skrivaju u kupaonskim i kuhinjskim ormarićima u kojima curi voda, nije neuobičajeno vidjeti ih kako gmižu iz odvoda u umivaonicima ili tuševima te ispod ili iza hladnjaka i štednjaka. Žoharima treba samo vlažna okolina, zato je održavanje svih dijelova doma suhima iznimno važno.
Stonoge
Ova stvorenja s 15 pari nogu vole jesti srebrne ribice, ali poznato je da grizu i ljude. Njihovi ugrizi mogu izazvati jak bol, otekline i crvenilo. Kupaonice i podrumi njihova su omiljena mjesta, oni su noćna bića i izlaze samo kad padne mrak. Najčešće ćete ih vidjeti u područjima oko odvoda, podrumskim pukotinama, kadama i na tamnim područjima.
Put do vaše kuće pronalaze kroz pukotine u zidovima. Zato zatvorite sve pukotine oko prozora i vrata, a na otvore u prizemlju postavite mreže. Držite kuću suhom jer većina stonoga preživljava u vlažnim područjima.
Grinje
Problemi s grinjama te drugim alergenima i štetočinama u zatvorenom prostoru postaju sve izraženiji svake godine. Grinje i njihov izmet šire široku paletu alergena koji uzrokuju mnoge zdravstvene probleme. Ovi mikroskopski nametnici vole živjeti u okruženju u kojem je temperatura između 24 i 27°C, a relativna vlažnost od 70 do 80%. Sve izvan ovog raspona neće ih nužno ubiti, ali će ih gurnuti izvan njihove zone udobnosti. Simptomi alergije na grinje uključuju kihanje, curenje nosa, svrbež i začepljenost nosa.
Obložite jastuk i madrac navlakama otpornima na grinje. Operite posteljinu u vrućoj vodi svaki tjedan, razmislite o uklanjanju tepiha, držite sobe čistim, a plišane igračke podalje od kreveta. Provjerite vlagu u domu uređajem za mjerenje vlažnosti. Ako ustanovite da je razina relativne vlažnosti veća od 50%, pojačajte cirkulaciju zraka pomoću ventilacijskih otvora i ventilatora te češće prozračujte prostor.
Kako se riješiti nametnika koji vole vlagu
Želite se riješiti iritantnih sustanara? Za početak se uhvatite u koštac s neispravnim cijevima i odvodima koji cure, držite namirnice poput brašna i šećera u zatvorenim posudama, također je važno da održavate prostor čistim i prozračnim ili jednostavno ugradite sustav ventilacije.
Ventilacijski sustavi i-Vent osiguravaju stalan dotok svježeg zraka u prostorije, a prednosti ugradnje pritom su mnogostruke. Tehnologija automatski odvodi potrošeni zrak s neugodnim mirisima, kao i suvišnu vlagu te štetne čestice, a dovodi u stan svježi filtrirani zrak. Tako sprečavate nastanak plijesni, pojavu grinja i privlačenje neželjenih buba. Osim toga, ventilacijski sustavi štede energiju i smanjuju račune jer, ako vlaga u stanu iznosi 70%, potrebno je utrošiti čak 26% više energije za grijanje.
Nekad se možda na ovakve sustave gledalo kao na luksuz, no u sadašnje je vrijeme to postala nužda koja rješava probleme te osigurava kvalitetu i sigurnost života u stambenom prostoru.