![Ovaj je kvart nekad bio najrazvijeniji u zemlji, a može se pohvaliti i prvom kabelskom](https://img.24sata.hr/AkErw3ufrhPkbuOHMRMH8QIi3AY=/414x267/smart/media/images/2021-50/shutterstock-1941437863.jpg)
Dugave - gradska četvrt prilagođena svim dobnim skupinama i profilima stanara, čiji su povijesni razvoj i planska gradnja odličan temelj za razvoj moderne i kvalitetne infrastrukture
Powered by Telemach
Dugave - gradska četvrt prilagođena svim dobnim skupinama i profilima stanara, čiji su povijesni razvoj i planska gradnja odličan temelj za razvoj moderne i kvalitetne infrastrukture
Dugave su potaknule pravu malu revoluciju urbanističkog planiranja. Naselje su projektirala četiri arhitekta - Ivan Čižmek, Tomislav Odak, Tomislav Bilić i Zdenko Vazdar. Prilikom gradnje vodili su se vizijom da projektiraju najbolje okruženje za sve buduće stanovnike kvarta, a pritom nisu zaboravili ni na najmanji detalj.
Izgradnja ovog naselja počela je 1977. godine, a nakon samo četiri godine već su se uselili prvi stanari – što je i za današnje pojmove rekordno kratko vrijeme. Posebnu pozornost posvetili su zelenim zonama, koje su bile sasvim zaštićene od prometa.
Interesantno je da se arhitektima toliko svidio konačni rezultat da su i oni ondje kupili stanove. Čižmek sa suprugom, primjerice, u Dugavama živi još i danas, i to u dvoetažnom stanu, kakvih u tom kvartu ima mnogo.
- Prije je to bilo selo u kojem su lovili fazane. Prije nego što smo počeli graditi, snimao sam ovdje krčevine - rekao je svojedobno Čižmek za Jutarnji.
Gradnja, naravno, nije prošla bez problema, a zanimljiva je anegdota da tijekom polaganja kamena temeljca radnici nisu pokazivali poštovanje prema arhitektima, pa su Čižmeka slali da se brine o kotlovini.
Dio stanova podijeljen je vojnim dužnosnicima ondašnje JNA, dio socijalno ugroženim obiteljima, a ostatak je prepušten slobodnom tržištu. Time se nastojala potaknuti raznovrsnost različitih kultura, navika i ljudi - što je u konačnici i uspjelo.
Osim što štiti Dugave od buke, zelena oaza zamišljena je i kao pravi mali raj za obitelji s djecom. Zbog toga ne čudi da su Dugave danas jedna od najpoželjnijih četvrti za mlade obitelji.
Arhitekti nisu pazili isključivo na urbanističku cjelinu nego su jednaku pozornost pridavali projektiranju stanova, a sve kako bi stanovnicima pružili mogućnosti za adaptaciju i prilagodbu. Zahvaljujući takvoj gradnji, ovi su stanovi i danas ugodni za život.
- Dugave su nastale kao odvažna reakcija na stanje u urbanizmu i stambenoj arhitekturi i primjer su vizionarske misli koja je nekad bila naša sadašnjost, a danas se čini kao nedostižna budućnost. Više sam puta posljednjih godina u Dugave vodio studente arhitekture s pariške Sorbonne te s bečkih sveučilišta i bili su oduševljeni kvalitetom stanovanja - prepričao je Čižmek.
Poznati hrvatski nogometaši Igor Bišćan i Robert Prosinečki neka su od najprepoznatljivijih lica iz Dugava. Zanimljivo je da je Bišćan financijski pomogao obnoviti Dinamov grb, najveći i najstariji Dinamov grb u gradu, koji se nalazi nedaleko od dugavske škole. Oni kojima je plava boja u venama nerijetko su znali reći da je upravo ovaj grb jedini koji se vidi iz svemira. Ovo je, naravno, šala, no poznati grafit svejedno je tijekom godina stekao kultni status.
- Na to vam se mjesto donosio telkač i tu smo svi skupa gledali tekmu – kaže nam Boris, starosjedilac u ovoj četvrti.
Dugave su početkom osamdesetih imale i vlastitu kabelsku televiziju. Bila je to prva kabelska televizija u cijeloj zemlji, koju su financirali stanovnici ovoga kvarta. A koliko je kvalitetna bila, dokazuje i to što je to bio jedini sustav kabelske televizije u zemlji koji je 1997. zadovoljavao tehničke uvjete propisane Zakonom o komunikacijama.
Zanimljivo je i da početkom devedesetih Robert Knjaz u Dugavama pokreće vlastitu kabelsku televiziju – Dugavska kabelska televizija, gdje kao jedan od naših prvih novinara u povijesti RH radi intervju s Diegom Maradonom. Intervju se emitirao do iznemoglosti.
- Mi klinci i balavci iz Dugavske kabelske televizije jedini smo dobili taj intervju s 'izvanzemaljcem'. Naš snimatelj Drago Sopta bio je glavni organizator toga povukavši nekoliko svojih veza s ljudima koji znaju ljude. Mi smo bili klinci, valjda je Maradoni to bila fora pa je pristao. Fora je i to da smo nas četvorica tad unajmili profesionalnu kameru za sto maraka, a nismo znali njome snimati. Frajer mi je tad pokazao gdje se ona pali i gasi, pa sam i razgovarao s Maradonom i snimao intervju. I snimio sam ga - narančastog. Jer sam složio pogrešan 'white-balans' – prisjetio se jednom prilikom Knjaz.
Da je doista riječ o vizionarskom naselju, dokazuje i to da su Dugave bile prvi kvart u Zagrebu koji je imao wireless mrežu, i to dok je ova tehnologija bila u povojima. A dolaskom Telemachove optičke mreže Dugave ponovno postaju jedna od tehnološki najrazvijenijih gradskih četvrti u Hrvatskoj.