Nikad nemate novca? Evo kako s nekoliko trikova možete uštedjeti stotine kuna godišnje
Život postaje sve skuplji, a prilike za potrošnju sve češće. Uz najavljena poskupljenja hrane, energenata i slično, štednja se čini kao gotovo nemoguća misija. Saznajte kako ipak možete srezati neke troškove
Prema nedavnoj studiji više od polovine Amerikanaca koji zarađuju više od 200.000 dolara godišnje priznalo je da imaju stalne frustracije i brige zbog financija, a čak 63% ih je u jednom trenu odlučilo posuditi novac od obitelji. Posebno je zabrinjavajuće da je čak 37% ispitanika išlo na spavanje gladno jer jednostavno nisu imali novca za hranu.
Također, većina se ispitanika u studiji izjasnila da njihova najčešća privatna opsesija uključuje želju za većom zaradom. Njih 64% vjeruje da su potplaćeni i čak 35% bi se odreklo seksa na tri mjeseca u zamjenu za 10% povišice.
Kakva je situacija kod nas i kako biste vi odgovorili na neka pitanja iz ove studije, ostaje za istraživanje. Do tada donosimo nekoliko korisnih savjeta o tome kako smanjiti nepotrebne troškove i uštedjeti dovoljno da se osjećamo financijski sigurni.
Plan, plan, plan!
Svaki tjedan ili mjesec odredite iznos budžeta koji planirate potrošiti i ne odstupajte od svojih odluka. Novac možete raspodijeliti u kategorije kao što su: režije, hrana, kozmetika, kredit, teretana, kave, džeparac za djecu i slično - sve ovisi o vašim trenutnim potrebama i interesima. U ovome vam mogu pomoći i aplikacije na pametnom telefonu koje olakšavaju bilježenje dnevnih troškova. Često i samo praćenje troškova može pomoći u štednji jer kad shvatimo da trošimo oko 500 kuna mjesečno na kave i u pekarnicama, počet ćemo ih sve više izbjegavati.
Uz to, ako si prije planiranja budžeta odredite točne ciljeve, mnogo ćete se lakše prilagoditi novom, malo štedljivijem načinu života. Sastavite popis dvije vrste ciljeva: kratkoročne i dugoročne, pomoću kojih ćete identificirati svoje financijske prioritete.
Kratkoročni ciljevi su oni koje želite ostvariti u maksimalno jednoj godini. Primjerice, ako želite smanjiti mjesečne troškove za gorivo, možda odlučite nekoliko dana u tjednu koristiti javni prijevoz umjesto automobila. S druge strane, ostvarenje dugoročnih ciljeva, poput štednje za mirovinu ili otplate kredita, može potrajati nekoliko godina.
Snizite fiksne troškove
Potrošnju svojega kućanstva možete pratiti kroz dvije glavne kategorije: fiksne i varijabilne troškove. Prvi su oni troškovi koji se ne mijenjaju, primjerice rata kredita, a drugi variraju od mjeseca do mjeseca. Zlatno pravilo štednje je pokušati utjecati na smanjenje fiksnih troškova.
Kao prvo, svatko bi mogao unijeti mnogo malih promjena da smanji plaćanje mjesečnih režija. Recimo, početi prati rublje nakon 22 sata, kad je struja jeftinija, izabrati tuširanje umjesto kupanja, isključivati punjač iz struje kad ga ne koristimo i slično. Za ovakve i slične savjete vjerojatno ste već sto puta čuli, ali donosimo još jedan o kojem vjerojatno nikad niste razmišljali. Bilo bi odlično kad biste s vremena na vrijeme revidirali svoju banku, osiguravajuću kuću, telekomunikacijskog operatera i slično. Pitate se zašto?
Danas na tržištu ima nekoliko pružatelja ovih usluga, pa nije neuobičajeno da redovito unapređuju svoju ponudu kako bi bolje odgovorili na potrebe korisnika. Istražite koje bi vam tarife na bonove i pretplatu bez ugovorne obveze trenutno najbolje odgovarale jer možda mobilna tarifa koju ste odabrali prije pet godina više nije po vašoj mjeri.
Umjesto naručivanja, planirajte obroke
Izlasci u restorane te naručivanje hrane na poslu i kod kuće mogu se činiti kao neveliki troškovi, ali zapravo je riječ o značajnoj i često nepotrebnoj potrošnji. Taj problem postao je jasan i jednoj Amerikanki, koja je odlučila na vlastitom primjeru pokazati koliko je moguće uštedjeti ako promijenimo nekoliko dnevnih navika. Počela je voditi blog za financijsko savjetovanje The Budget Mum, u kojem objavljuje razne načine uštede. Primjerice, prestala je jesti vani, ograničila si je kupovanje nove odjeće, prebacila se s kupovanja hrane poznatih brendova na brendove samoposluga, koji su jeftiniji, a jednako kvalitetni, i počela je tjedno planiranje obroka. U samo osam mjeseci uz ovih nekoliko trikova uštedjela je 5500 američkih dolara, čime je otplatila kredit.
Hrana je u mnogim kućanstvima jedan od najvećih troškova koji se uz male promjene može djelomično izbjeći. Najvažnije je da budete odlučni u pridržavanju novih navika jer ušteda se ne vidi u prvih tjedan dana - zbrojite izbjegnuti trošak u jednoj godini pa ćete vidjeti da su se promjene itekako isplatile. Možda ovi trikovi neće poslužiti nekome drugome, ali, kao što smo već spomenuli u početku, svatko će kroz praćenje svojih mjesečnih troškova uočiti gdje su najveći odljevi novca i potruditi se upravo tamo uštedjeti.
Koristite loyalty programe pogodnosti
Vjerojatno ste primijetili da danas gotovo svaka trgovina ima neki program nagrađivanja te aplikaciju za sakupljanje bodova i iskorištavanje popusta. To je odlična prilika za razne male uštede. Kako se ne biste pogubili u aplikacijama ili pretrpali novčanik stotinama kartica vjernosti, instalirajte Stocard, aplikaciju u kojoj možete na jednome mjestu pohraniti sve svoje kartice.
Također, ako slučajno još niste čuli za ovaj trik: nemojte ići u kupnju gladni i bez popisa namirnica jer ćete vrlo vjerojatno završiti kupujući više od potrebnoga. Dobro se najedite i sastavite točan popis, koji možete povezati i s planom pripreme obroka za nadolazeći tjedan ili mjesec. Ovu naviku lakše ćete usvojiti pomoću neke od mnogobrojnih aplikacija, koje osim digitalnog popisa omogućuju opcije poput trenutnog zbrajanja ukupnih troškova, razvrstavanje hrane po odjelima (kako ne biste lutali po trgovini), podjelu na kategorije (možete praktički spremiti recept za neki obrok i pri sljedećoj kupnji samo označiti namirnice koje vam nedostaju), glasovni unos, brzo dijeljenje popisa s ukućanima i slično.