Godinu dana nakon potresa koji je pogodio Zagreb jačinom 5,5 po Richteru, situacija je identična, nije ni prva lopata zakopana, naglasile su saborske zastupnice Centra, Marijana Puljak i Dalija Orešković
'Najtragičnije je da oni koji su zagovarali ovaj loš Zakon o obnovi sad vode u anketama'
Situaciju godinu dana nakon potresa u Zagrebu analizirale su u Saboru zastupnice Centra Marijana Puljak i Dalija Orešković.
- Godinu dana je prošlo i to je dovoljno vremena da donesemo zaključak da je država dio problema, a ljudi rješenje. Jedan građanin je u medijima jučer kazao da je pripremio svu potrebnu dokumentaciju, koja možda čak još i nije dovoljna, da bi riješio svoju obnovu i da ona iznosi šest kilograma - istaknula je Puljak dok je Orešković kraj nje držala hrpu papira upravo te težine kako bi demonstrirala koliko je to zaista dokumenata.
'Oni koji su najzaslužniji što imamo ovakav neprovediv Zakon o obnovi sada vode u anketama o izborima u Zagrebu'
- Dvije opcije koje su najzaslužnije što imamo Zakon o obnovi, koji je postavljen na ovakav način da je u praksi neprovediv, po anketama o izborima u Zagrebu imaju vrlo veliku podršku građana, a jedna od njih će u lipnju najvjerojatnije i voditi Zagreb. Mi, zastupnice Centra, bile smo jedne od rijetkih koje smo glasali protiv ovakvog Zakona i godinu dana nakon potresa nije nam drago reći da smo bile u pravu - poručila je Puljak dodavši kako one nikad neće predlagati megalomanska rješenja samo da na populistički način dobiju potporu građana.
- Moglo se sve riješiti kroz postojeće zakone i fondove. Vidjeli smo ovu krizu kao priliku za bolju budućnost, mogli smo iz ovog potresa izaći kao bolja država, trebali smo iskoristiti pritisak za obnovom da razgovaramo o tome što sve želimo od našeg glavnog grada, kakvu budućnost želimo 2030. Možda bi putem te obnove naučili da nije uvijek država najbolji odgovor na svaki problem - dodala je.
'Država i gradska vlast rugaju se Zagrebu'
Osnovni problem nije što je za obnovu jednog objekta potrebna ogromna količina dokumentacije, istaknula je Orešković, nego ruganje državne i gradske vlasti.
- Pri tom ne mislim samo na onu ružnu izjavu ministra, koji je građaninu koji je podnio ovakvu količinu dokumentacije, rekao "evo, vi ste dokaz da se to može." Ruganje ovom gradu proizlazi iz činjenice da Zakon o obnovi obnovu ne donosi. Danas nakon godinu dana, to se jasno vidi - poručila je naglasivši kako će taj Zakon ostaviti Zagreb u zarobljenosti zapuštenosti.
- A najtragičnije je da oni koji su zagovarali ovaj Zakon, sad vode u anketama za lokalne izbore - dodala je.
Grad prilikom obnove treba pripremiti za nadolazeće stoljeće, a ne ga ostaviti mumificiranog u zapuštenom stanju kakav je danas, kaže Orešković.
Podsjetila je kako se oko Zakona angažirala i struka, ali da ih HDZ nije slušao.
- A oni koji danas populistički obilaze kvartove, nude rješenja koja neće biti provediva u praksi. Čak da je obnova i krenula, a nije ni prva lopata zakopana, dobili bismo grad koji nakon obnove izgleda potpuno jednako kao i sada. Pitanje obnove Zagreba ne tiče se samo građana koji su ostali bez svojih domova. Zbog velike količine javnih sredstava koja se u obnovu ulažu i činjenice da je Zagreb glavni grad Hrvatske, obnova se tiče svih nas. A isto tako i ostalih potresom pogođenih područja - rekla je.