Ivan Güttler, glavni ravnatelj DHMZ-a rekao je kako su klimatske promjene najvidljivije u toplinskim valovima i problemima koji ih prate
Načelnik Općine Draž: 'Nasipi su danas u odličnom stanju. Vodostaj je to i dokazao...'
Vrhunac vodnog vala na Dunavu prešao je hrvatsku granicu. U četvrtak će biti u Aljmašu gdje visoki Dunav na ušću spriječava utok Drave zbog čega rastu dravske vode. Vrhunac vala u petak stiže u Vukovar, a u noći s petka na subotu prolazi kroz Ilok.
- Nasipi su danas u odličnom stanju. I ovaj vodostaj dokazao je da nemamo nekakvih većih problema. Zaobalnih voda je bilo i bit će, ali postoji sustav crpnih stanica vraćaju zaobalne vode - rekao je u emisiji Otvoreno HRT-a, Stipan Šašlin načelnik Općine Draž koje se nalazi na tromeđi Mađarske, Srbije i Hrvatske
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković kazao je kako se očekuje dizanje vodostaja kod Osijeka, prije svega u Aljmašu - i to na +400 cm.. Rekao je kako se ne očekuje daljnje povišenje vodostaja. Usporne vode Dunava ulaze i u Karašicu.
- Sve su pripreme izvršene na vrijeme. Dodatno su nasipi stabilizirani pa neće biti ugroze na osječkom području. U Aljmašu je veći broj vikendica u niskoležećem položaju. Svima se pružila potpora putem vreća i pijeska - rekao je.
'Boris' je zbog klimatskih promjena bio snažniji'
Ivan Güttler, glavni ravnatelj DHMZ-a rekao je kako su klimatske promjene najvidljivije u toplinskim valovima i problemima koji ih prate.
- Ovo ljeto je na mnogim lokacijama bilo najtoplije otkako postoje sustavna mjerenja. Iz jednog toplog i suhog ljeta odmah smo prešli, zbog samo jedne ciklone, u obranu od poplava. Ova konkretna ciklona, nije posljedica klimatskih promjena - nego je pojačana. Ako bi se nastavilo s klimatskim promjenama na ovom nivotu - ovako nešto će se događati - dva puta češće - rekao je Güttler dodajući podatak da je intenzitet ciklone Boris zbog toga bio za 20 posto veći.
Iznio je tezu da kad temperatura raste 1 stupanj globalno - 7 posto je više vodene pare u atmosferi. Budući da u ovom dijelu Europe imamo dosta izvora vodene pare - sa 7 posto više vlage očekuju se intenzivniji oborinski događaji. I tako će biti za svaki stupanj toplije atmosfere, piše HRT.
- Zadnjih 100 godina je procijenjen rast od otprilike 1,3 stupnja, a trenutno smo na putanji do 3 stupnja toplijeg svijeta. Znači, 3 stupnja toplijeg svijeta znači otprilike 20 posto intenzivnijih oborinskih događaja - rekao je.