Osim što izaziva stres i kaotičnost, multitasking smanjuje produktivnost te povećava broj pogrešaka na poslu, zbog čega ga je poželjno što više izbjegavati
Multitasking je loš: Završite zadatak, predahnite i prošećite
Dobro odrađujete više stvari istodobno? Onda spadate među samo dva posto ljudi! Mozak tih srećkovića drukčije je građen, pokazalo je najnovije američko istraživanje.
No svaku od tih obveza i oni će odraditi lošije od onih koji su posvećeni samo jednoj, potvrdili su znanstvenici. Mozak postane preopterećen ako mu damo da se istodobno bavi s više od dvije aktivnosti, a pritom se izgubi čak oko 40 posto produktivnosti. Osim što multitasking uzrokuje više pogrešaka u radu te nije dovoljno učinkovit, on stvara i više stresa te nervoze.
Stoga bi ga bilo najpametnije izbjegavati kad god možete. Za početak, čim se sjetite da morate odraditi neku obvezu tijekom dana, zapišite je. Zatim ih sve razvrstajte prema važnosti, a najhitnije i najbitnije obavite ujutro dok ste “najsvježiji”.
Na radnome mjestu pokušajte se riješiti svega što vam odvlači pozornost. Radite li za računalom, zatvorite prozorčiće s privatnim mailom, društvenim mrežama, ali i druge internetske portale. I slušalice su izvrstan poslovni alat jer pomažu da se “isključite” iz okoline te koncentriranije obavljate zadatak. A morate li ubrzano mijenjati različite aktivnosti, obvezno napravite stanku između svake.
Usredotočite se samo na bitno
Imate li potrebu provjeravati e-mail ili raditi bilo što drugo nevezano, zaustavite se na vrijeme. Prvo završite ono što radite, a zatim se usredotočite na novu aktivnost.
Loše i za odnose
Zbog rada na više zadataka odjedanput manje se posvećujete odnosima s kolegama na poslu.