Višegodišnja pravna bitka je okončana. Naime, sud je odlučio da pobjedu nosi francuska kompanija, radi NFT tokena koji izgledaju poput Birkinice, no nisu Hermesovi
Moda na sudu: Kuća Hèrmes je dobila slučaj protiv digitalnog umjetnika Maisona Rothschilda
Savezni sud u New Yorku stao je na stranu francuskog brenda zbog digitalnih slika s nezamjenjivim tokenima (NFT) koje izgledaju poput Birkinice, nazvane MetaBirkins. Digitalni umjetnik Maison Rothschild je proglašen krivim za cybersquatting, kršenje autorskih prava i korištenja zaštitnih znakova, radi čega mora platiti oko 124.000 eura odštete.
Tužba luksuznog diva podnesena je američkom sudu za južni okrug New Yorka u siječnju 2022., nakon što je zabrana iz prosinca 2021. prošla bez uspjeha. Naime, Hèrmes je tužio digitalnog umjetnika za 'zbunjivanje potrošača i iskorištavanje slave i glamura brenda Birkin za prodaju digitalnih umjetnina', piše nss.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Hermès je pritom naveo i zbunjivanje medija te pravosuđa, stoga je tražio i odštetu. Njihovi su odvjetnici tvrdili da su Rothschildovi NFT-ovi bili pokušaj profitiranja od slave i glamura brenda Hermès. Iako sve je to pokušao demantirati umjetnik osobno.
- MetaBirkins je naziv umjetničkog projekta i serije od 100 umjetničkih djela; to nije marka - izjavio je digitalni umjetnik.
Navodeći slučaj Rogers protiv Grimaldija i rad umjetnika poput Andyja Warhola, Rothschildov odvjetnik opisao je usvajanje i korištenje imena MetaBirkins kao izraz 'slobode govora zaštićene Prvim amandmanom', ali to nije bilo dovoljno da uvjeri devet članova Saveznog suda u New Yorku.
Slučaj, jedan od prvih koji uključuje kršenje prava 'fizičkog' brenda u virtualnom svijetu, postavio je presedan.
Naime, bit će toga još - ovog je ljeta Hèrmes podnio zahtjev američkom 'Uredu za patente i žigove za registraciju' namjerne upotrebe svog imena i znakova Birkin i Kelly za niz vrsti robe i usluga koje se mogu koristiti u metaverzumu. Dakle, digitalno, što znači da svi koji su do sada koristili njihovo znakovlje u virtualnom dizajnu mogu financijski nadrapati.
Za očekivati je još ovakvih slučajeva, pošto se brojni digitalni umjetnici igraju ovim načinima prezentacije i oblikovanja virtualnih predmeta, smatrajući se slobodnima koristiti logo i dizajn prestižnih modnih kuća. Odvjetnički timovi zasigurno se sada spremaju na tužbe, pošto je ovo presedan po kojemu će se ravnati mnogi drugi.