Ova divlja oluja je potpuno drugačija od one kakve bi vidjeli u pustinjama na Zemlji. Na planetu VHS 1256b čestice silikata su toliko sitne kao u oblaku dima
Moćni teleskop James Webb na planetu kao iz Ratova zvijezda po prvi put vidio pješčanu oluju
Znanstvenici su po prvi put na planetu izvan Sunčeva sustava detektirali divlju pješčanu oluju i to zahvaljujući moćnom teleskopu James Webb koji u orbiti oko Zemlje proučava duboki svemir.
Pješčanu oluju otkrili su na planetu VHS 1256b, koji se nalazi oko 40 svjetlosnih godina od Zemlje i u orbiti je oko dvije zvijezde, slično kao Tatooine iz Ratova zvijezda. No, za razliku od filmskog svijeta, VHS je ono što se naziva 'super Jupiterom', odnosno ovo je vruć planet sličan našem plinovitom divu, samo je jako mlad i ima 12 do 18 puta veću masu.
Čestice prašine koje je otkrio James Webb su silikati, sićušne čestice koje se sastoje od silicija i kisika, koji su u mnogim mineralima. No ova divlja oluja je potpuno drugačija od one kakve bi vidjeli u pustinjama na Zemlji.
- To je kao da uzmete zrnca pijeska, ali puno puno sitnija. Ovo su zrnca silikata kojem su finije čestice poput čestica dima - kaže Beth Biller sa Sveučilišta Edinburgh. Dodaje da su veće čestice poput sitnih zrnca pijeska.
VHS 1256b otkrili su još 2015. godine, a jedna njegova godina, odnosno krug oko njegovih zvijezda traje oko naših 10.000 godina. Ranije su studije sugerirale da je crvenkast, što ukazuje na moguću prašinu u atmosferi, a Webbova je studija upravo to i potvrdila.
- Fascinantno je, jer ilustrira kako oblaci na nekom planetu mogu biti potpuno drugačiji od oblaka vodene pare s kojima smo upoznati na Zemlji - dodaje Biller.
Pojašnjava da se u atmosferi vide metan i ugljikov monoksid, što ukazuje na vrućinu i turbulentnu narav planeta. Biller u objavi NASA-e pojašnjava kako su vidjeli slojeve sitnih čestica, dok su duboko u atmosferi vjerojatno puno veće čestice.