Podsjetio je na siromaštvo u kojem žive zambijska djeca, a još je gore u Kongu, pa posvojenja naziva plemenitim činom
Misionar koji pomaže djeci u Zambiji o uhićenim Hrvatima: 'Mislim da oni nisu ugroženi'
Četiri para hrvatskih posvojitelja osumnjičeni za trgovinu djecom prije dva dana su dovedeni na sud, ali odluka je odgođena, potvrđeno je iz Ureda za useljeništvo Zambije za Dnevnik Nove TV.
- Predmet je odgođen za utorak, 10. siječnja, jer se čeka odluka Visokog suda koja će biti donesena u ponedjeljak, 9. siječnja, a odnosi se na zahtjev za ispitivanje zakonitosti postupka - navode iz Ureda za useljeništvo Zambije.
Hrvati koji su osumnjičeni su sami zatražili preispitivanje postupanja prema njima, a imaju i odvjetnika po službenoj dužnosti.
Imaju status pritvorenika te su pod stalnom konzularnom zaštitom, a djeca su smještena u centru socijalne skrbi.
Marino Ninčević je misionar koji djeci u Zambiji pomaže svakog ljeta i tako već šest godina.
Pohvalio je centar socijalne skrbi te dodao "posebno prema strancima, zambijske vlasti se odnose poštujući sve zakone tako da mislim da nisu ugroženi".
- Mogu kazati da su te socijalne službe doista odradile profesionalno svoj posao. Socijalne službe su u to vrijeme zajedno s roditeljima koji daju djecu na posvajanje, dovele djecu u Zambiju. Socijalne službe iz Zambije su bile nazočne kod preuzimanja posvojitelja djece. Pregledali su se svi papiri i vidjelo se je li sve po zakonu. Kad se utvrdilo da je sve po zakonu djeca su s posvojiteljima bez problema došla u Hrvatsku - dodaje don Ninčević.
Podsjeća na siromaštvo u kojem žive zambijska djeca, a još je gore u Kongu, pa posvojenja naziva plemenitim činom.
- Prema mojim saznanjima i ovom iskustvu kojeg imam oko posredovanja i povezivanja hrvatskih posvojitelja sa službama u Zambiji, znam da roditelji, posebno majke dovode i daju djecu na posvojenje. Posebno žensku djecu jer su djevojčice veoma ugrožene u DR Kongo - govori.
To je afrička država koja nije potpisnica haške konvencije o međudržavnom posvojenju. Ne vodi se evidencija koliko je posvojene djece iz te države, hrvatski sudovi prihvaćaju sudske odluke o posvojenju iz Demokratske Republike Kongo, a ta država zabranjuje posvojenje strancima - niz je nejasnoća, struka apelira na uređenje sustava, zakonske izmjene.
- Bilo bi dobro provesti detaljnu međuresornu analizu, ponajprije između Ministarstva socijalne politike i pravosuđa, da se vidi koje su to potrebe, gdje sve postoje praznine - smatra Dubravka Marušić iz udruge Adopta.
U Hrvatskoj traje kriminalističko istraživanje. Nastoji se utvrditi jesu li kongoanski dokumenti o posvojenju bili lažirani i zašto su Hrvati u Zambiji pritvoreni više od mjesec dana.