Te nepovoljne brojke trebali bi preokrenuti preventivni zdravstveni pregledi, zdrave navike građana i zdravstvena pismenost, poručio je u utorak ministar zdravstva Vili Beroš.
Ministar Vili Beroš: 'Godišnje od raka usne šupljine, glave i vrata u prosjeku umre oko 244 osobe'
Svake godine otkrije se oko 480 novooboljelih pacijenata među kojima je oko dvije trećine muškaraca, a od svih vrsta karcinoma godišnje umre oko 208 muškaraca i 36 žena, rekao je Beroš u povodu Svjetskog tjedna svjesnosti o karcinomu usne šupljine, glave i vrata, koji se obilježava od 16. do 22 travnja.
Smrtnost od tog karcinoma u Hrvatskoj je veća od zbroja umrlih od raka vrata maternice i melanoma, upozorio je ministar na sastanku Radne skupine za rano otkrivanje karcinoma usne šupljine.
Kao glavne čimbenike rizika izdvojio je duhan i alkohol, te infekciju humanim papiloma virusom (HPV) za karcinom usne šupljine i ždrijela.
Da bi se smanjila smrtnost, ministar je istaknuo važnost uvođenja preventivnih zdravstvenih pregleda.
Specijalist oralne patologije na zagrebačkom Stomatološkom fakultetu Ivan Alajbeg je kao razlog visoke smrtnosti izdvojio kasno otkrivanje raka usne šupljine i ždrijela.
Cilj Svjetskog tjedna je podići svjesnost građana o toj bolesti i upozoriti ih na važnost redovitih pregleda u svrhu što ranijeg otkrivanja bolesti, što dovodi do pozitivnih ishoda liječenja te u konačnici više stope preživljavanja.
Tim povodom građani će na zagrebačkom Stomatološkom fakultetu u srijedu, 19. travnja, moći obaviti besplatne, preventivne preglede usne šupljine između 8 i 12 sati bez prethodno dogovorenog termina.
"Temeljiti pregled oralne sluznice trebao bi biti sastavni dio svakoga posjeta stomatologu, a liječnik obiteljske medicine, na temelju rizičnih faktora, može ukazati na potrebu posjeta stomatologu“, naglasila je Anka Jurišić Kvesić, voditeljica projekta Zubna putovnica koja je rezultirala smanjivanjem pojave karijesa, ispuna i vađenja zubi kod djece.
Beroš je napomenuo da se danas obilježava i Europski dan prava pacijenata, poručivši da "građani, prije svega, imaju pravo biti zdravi, pravovremeno se liječiti, a ponajviše razvijati zdrave navike i zdravstvenu pismenost".
U Ministarstvu zdravstva kažu i da je pilot projekt preventivnih zdravstvenih pregleda u završnoj fazi priprema i provodit će se, kako je i najavljeno, u pet županija - Splitsko-dalmatinskoj, Međimurskoj, Osječko-baranjskoj, Sisačko-moslavačkoj te Primorsko-goranskoj.