Obavijesti

News

Komentari 34
Foto: Čitatelj 24sata, Marko Lukunić/Pixsell
TKO JE RINAT AHMETOV?

Mentorirao ga mesar mafijaš. U ratu izgubio milijarde, utješio se jahtom koja sad plovi Jadranom

Do prvog milijuna došao sam riskantnim ulaganjima - objasnio je jednom Ahmetov podrijetlo bogatstva. Rat u Ukrajini i bitke oko njegove čeličane Azovstal odnijele su mu milijarde. Njegova jahta sad je u Jadranu

Krajem srpnja divovska jahta Luminance viđena je kod Kamenjaka u Istri, a posljednjih dana usidrena je u akvatoriju Molata, priča nam čitatelj za impozantnu jahtu jednog jednog od najbogatijih Ukrajinaca Rinata Ahmetova. 

Hrvatsko izdanje Forbesa nedavno je objavilo kako je tvrtka DRI, dio velike ukrajinske DTEK grupe u vlasništvu oligarha Rinata Ahmetova, najavila svoje prve projekte u Hrvatskoj –  vjetroelektranu snage 127,5 megavata, ali i transformatorsku stanicu 400/110 kV namijenjenu povezivanju projekata obnovljivih izvora energije s elektroenergetskom mrežom, za koju kažu da će biti prva takva izgrađena u Hrvatskoj u 20 godina.

Jahta ima ogromno osiguranje, a je li na njoj baš bogati Ahmetov, nije poznato.

O jahti se zna samo da je zaplovila ove godine, nakon dvije godine gradnje. Brod je dug 145 metara i predviđen za 24 putnika te vrijedi oko 500 milijuna dolara. Posada od 40 ljudi opslužuje bogate putnike na brodu, a godišnji troškovi su oko 50 milijuna dolara.

POGLEDAJTE VIDEO: 

Pokretanje videa...

Tko je Rinat Ahmetov: Mentor mu je mesar-mafijaš, a Zelenski ga je optužio za državni udar 01:14

Tko je Rinat Ahmetov?

Priča o Rinatu Ahmetovu, najbogatijem Ukrajincu i vlasniku nogometnog kluba Šahtar slična je, ako ne i identična, desecima priča ruskih oligarha. Rodio se 1966. godine u Donjecku u tatarskoj obitelji i o njegovoj mladosti se jako malo zna. U razdoblju od 1985. do 1995. godine povezivali su ga s organiziranim kriminalom, tvrdili da je dio ukrajinske mafije, ali te optužbe nikad se nisu 'održale'. 

Zagreb: Multimilijunaš Rinat Ahmetov, predsjednik NK Šahtar, stigao u Zagreb

- Do bogatstva sam došao ulagajući u prodaju ugljena i drugih ruda. Riskantnim transakcijama došao sam do svojeg prvog milijuna - rekao je kratko jednom prilikom Ahmetov o svojim počecima.

Skupocjena jahta ukrajinskog oligarha na Jadranu: Vrijedi nevjerojatnih 500 mil. dolara
Skupocjena jahta ukrajinskog oligarha na Jadranu: Vrijedi nevjerojatnih 500 mil. dolara

U Ukrajini je krajem 80-ih i 90-ih godina Ahmetov bio poznat i kao desna ruka kontroverznog poduzetnika Ahata Bragina, bivšeg mesara i propalog studenta. I dok je Ahmetov njegovao imidž biznismena i nije se pojavljivao prečesto u javnosti, Bragin je bio potpuno drugačiji tip. U mafijaškom svijetu nosio je nadimak 'Grk Alik', gotovo otvoreno je ratovao s drugim gangsterima u Ukrajini nakon raspada SSSR-a. Bragin je bio i predsjednik Šahtara, tad prosječnog ukrajinskog prvoligaša koji je bio daleko od današnje slave. Nije u njemu tad bilo Brazilaca, nije bilo ni Hrvata, a nije bilo ni dobrog nogometa. 

No kad ste predsjednik kluba, onda je red da dođete i podržite svoju momčad. Upravo je to Bragin radio 15. listopada 1995. godine. Stigao je sa svojih pet zaštitara, jer je godinu prije preživio atentat, te je krenuo put svojeg mjesta. 

Šef Šahtara nakon Mudrikova transfera: Doniram 25 mil. eura ukrajinskoj vojsci. Dužni smo to
Šef Šahtara nakon Mudrikova transfera: Doniram 25 mil. eura ukrajinskoj vojsci. Dužni smo to

Koju sekundu poslije čula se snažna eksplozija. Od Bragina i njegove pratnje nije ostalo gotovo ništa. Navodno su kontroverznog poduzetnika na koncu prepoznali po Rolexu na komadu ruke koji su pronašli. A tko je bio iza atentata? Dio javnosti odmah je prst uperio u Ahmetova, koji najviše 'profitira' smrću svojeg kolege i postaje broj jedan. On je to optužbe u startu s gnušanjem odbacio.

Zagreb: Multimilijunaš Rinat Ahmetov, predsjednik NK Šahtar, stigao u Zagreb

- Zajedno smo stigli na stadion. Njegov automobil je prvi stigao i kako smo kasnili nije me pričekao već je krenuo kroz tunel kad je eksplodiralo. Nije se dogodilo na tribinama kako je dio medija pisao, a ja sam bio nekoliko metara od eksplozije i sam sam mogao nastradati - rekao je Ahmetov.

Policija je na kraju otkrila kako je iza atentata stajala rivalska mafijaška grupa, a za ubojstvo je na kraju osuđen i jedan policajac koji je u njemu sudjelovao.

 

Bilo kako bilo, Ahmetov je postao 'gazda' Šahtara. Nije mu se baš sviđalo kako je klub vođen do tog trenutka, jer pozicije je Bragin dijelio na principu 'rođo moj', pa je reorganizirao sve strukture u klubu i zaposlio profesionalce. Vrhunac uspjeha doživjeli su 2009. godine kad su osvojili europski trofej predvođeni našim bivšim reprezentativcem Darijom Srnom

No nećemo previše o nogometu. Jer Šahtar je Ahmetovu u principu sporedni biznis. Nekad u to vrijeme postaje i šef banke Dongorbark i nastavlja sa svojim ulaganjima, što mu, naravno, donosi nove milijune.

Donetsk: Princeza Maja od Hohenzollerna posjetila je Ukrajinu

Par godina poslije, tamo 1999., opasno se zamjerio državnim vlastima koje su ga javno optužile da je vođa kriminalnog sindikata. Optužbe je odbacio, za njih nikad nije procesuiran. Osim što mu je narušen ugled, mogao je nastaviti dalje. Već iduće godine osniva kompaniju SCM, koja danas u svojem portfoliju ima desetke drugih manjih firmi, a 2013. godine bila je zaslužna za skoro četiri posto ukrajinskog BDP-a. I zbog toga se suočio s političkim napadima za pogodovanje...

 

A kako se najbolje obraniti od političkih optužbi? Pa pridružiš im se! Osniva gospon Ahmetov tako svoju stranku, ulazi u parlament, ali se na poslu pojavljuje svega jednom. I to prvog dana na svečanoj ceremoniji.

- Ta stranka je leglo kriminalaca - vrištale su ukrajinske novine optužujući Ahmetova i društvo za više vrsta kriminala, uglavnom za financijske prevare i pranje novca. 

No Ahmetovu ništa nisu uspjeli dokazati, iako su istraživali ubojstva i nestanke u regiji Donbas, koja datiraju još tamo od sredine 80-ih godina prošlog stoljeća. 

Za svaki slučaj, on se 2005. godine sklonio u Monte Carlo, kako bi izbjegao potencijalno pritvaranje. Vlast iz Ukrajine prozivala ga je otvoreno za kriminal, ali dvije godine kasnije, optužbe su pale i Rinat se mogao slobodno vratiti u Ukrajinu. Tamo ga je dočekala vlada Viktora Juščenka, s kojom je Ahmetov sjajno surađivao na obostrano zadovoljstvo. Opet su stizale optužbe za korupciju, za ovo, za ono, ali sve su se odbijale od gazde Šahtara.

Postao moćan atentatom, Srna ga je jedini iz kluba smio zvati
Postao moćan atentatom, Srna ga je jedini iz kluba smio zvati

Ovaj dobar prijatelj Darija Srne, za kojeg kažu da je jedini igrač u povijesti kluba koji ga je mogao nazvati kad bi mu nešto trebalo, u centru kontroverzi nalazio se idućih godina još dosta puta. Pro-ruski orijentirani stanovnici Donbasa optuživali su ga da sponzorira ukrajinsku paravojsku, Ukrajinci su ga optuživali da je 'spreman prodati lojalnost pobjednicima', ali on je tim naklapanjima stao na kraj.

Zagreb: Multimilijunaš Rinat Ahmetov, predsjednik NK Šahtar, stigao u Zagreb

- Ja sam za ujedinjenu Ukrajinu. Ruske snage na našem teritoriju izvode genocid. Donbas je Ukrajina - rekao je jednom prilikom 2015. godine. 

Gubitak Azovstala ogroman udarac u bogatstvu Ahmetova

Ovaj biznismen vlasnik je i čeličane Azovstal u Mariupolju. Upravo u njoj ukrajinski vojnici našli su uporište početkom rata 2022. godine, a nakon borbi i predaje u svibnju te godine, od čeličane je ostala samo šuta i gomila željeza. I dok je borba za Azovstal bila jedna od najistaknutijih trenutaka s početka ruske invazije, to je bio i ogroman udarac za Ahmetova.

Azovstal je bio jedan od dragulja ukrajinske ekonomije, ova čeličana je bila zaslužna za petinu izvoza ukrajinskog čelika. Radi se o izgubljenim milijardama i ogromnom udaru na utjecaj koji je Ahmetov imao na ukrajinsko gospodarstvo, pisao je NY Times.

Još tamo 2014. godine Ahmetov je, baš u sklopu ove čeličane, osnovao i privatnu policiju kako bi mogao obraniti pogon od ruskih napada i pljački.

Od početka sukoba u Ukrajini 2014. godine pokrenuo je nekoliko humanitarnih organizacija na kojih je potrošio, kažu nam razni zapadni mediji, više stotina milijuna dolara. 

Zagreb: Multimilijunaš Rinat Ahmetov, predsjednik NK Šahtar, stigao u Zagreb

Godinu prije rata, Ahmetov je završio na naslovnicama svih ukrajinskih medija zbog sukoba s predsjednikom Zelenskim. Bivši komičar zakazao je press konferenciju, mediji su se okupili, ali nisu znali što ih čeka...

 

- Ahmetov me pokušava zbaciti s vlasti uz pomoć Rusije. Imamo snimke na kojima se raspravlja o pokušaju puča. Na svojoj televiziji servira laži o meni i mojim kolegama, a sve zbog 'anti-oligarskog' zakona kojeg smo donijeli i koji šteti samo njemu i sličnima - rekao je Zelenski u studenom 2021. godine, niti pola godine prije nego što će početi potpuna ruska invazija na Ukrajinu.

- Te optužbe su apsolutna laž. Ne znam koji su motivi predsjednika, ali ja ću nastaviti braniti ukrajinske slobode - rekao je Ahmetov na te optužbe.

Nakon početka rata, iako posjeduje najskuplju nekretninu u Engleskoj, kao i još nekoliko vila po Europi, odlučio je ostati u Ukrajini.

- Neću napustiti svoju domovinu. Ostajem tu dok ne pobijedimo - rekao je za Forbes u ožujku 2022 godine.

Kijev: Njema?ki ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier u posjeti je Ukrajini

A isti taj Forbes procjenjuje kako se njegovo bogatstvo dosta 'osušilo' zbog ruske invazije. 

U prvoj godini rata totalno bogatstvo 20 najbogatijih Ukrajinaca smanjilo se za 20 milijardi dolara, a najveći udarac doživio je upravo Ahmetov, koji je prema Forbesu izgubio oko 9 milijardi dolara. Prema trenutnim podacima, Forbes procjenjuje njegovu vrijednost na 4 milijarde dolara.

Ukrajinske vlasti planiraju dodatno prerezati sve veze s oligarsimai smanjiti njihov utjecaj na ekonomiju i politiku i sudski goniti sve one koji su bili povezani s korupcijom. Ukrajinski ministar pravosuđa Denis Maliuska u intervjuu je rekao kako su sada slabi i ovo je jedinstvena prilika da se postigne pravda u načinu na koji se zemlja treba voditi, piše NY Times. 

Komentari 34
Procurio Putinov prijedlog iz 2022. za kraj rata u Ukrajini: 'Ruski će biti službeni jezik'
RAT U UKRAJINI

Procurio Putinov prijedlog iz 2022. za kraj rata u Ukrajini: 'Ruski će biti službeni jezik'

Ruske snage su trebale ostati u Ukrajini dok god se sve točke sporazuma ne bi provele. S obzirom da je sporazum zahtijevao velike  zakonodavne i teritorijalne promjene, ruska vojska bi u Ukrajini ostala nekoliko godina.
EU i Južna Koreja pozvale na povlačenje sjevernokorejskih trupa sa bojišta u Ukrajini
POMAŽU RUSIJI

EU i Južna Koreja pozvale na povlačenje sjevernokorejskih trupa sa bojišta u Ukrajini

Južna Koreja je Ukrajini omogućila pomoć koja ne uključuje oružje, a među njom je i oprema za onesposobljavanje mina, no odbila je zahtjev za slanjem oružja
Njemačka šefica diplomacije u posjeti Kijevu: Obećala daljnju podršku Berlina prema Ukrajini
ANNALENA BAERBOCK

Njemačka šefica diplomacije u posjeti Kijevu: Obećala daljnju podršku Berlina prema Ukrajini

Zelena političarka u Kijev je stigla dan uoči američkih izbora na kojima bi pobjeda republikanca Donalda Trumpa mogla ugroziti američku potporu Ukrajini