Stručnjaci su ispitivali nekoliko vrsta materijala i zaključili da pamuk predstavlja odličnu barijeru, dok šifon ima statički naboj, pa zaustavlja čestice aerosola, a time i virus korone
Maska od kombinacije pamuka i šifona najučinkovitija zaštita
Zanima vas ova tema? Pročitajte onda i ovaj članak: Posudite li masku, to je kao da ste stavili tuđi donji veš
Otkako su Centri za kontrolu bolesti (CDC) preporučili da se tijekom pandemije korona virusa u javnosti nose maske, mnogi su ih počeli šivati ili izrađivati kod kuće. Bilo je različitih pokušaja: Šivaju se od nekoliko slojeva starih majica, pamučnih krpi i sličnih materijala, no nova istraživanja pokazuju da kombinacija dvaju specifičnih materijala može biti najučinkovitija.
Riječ je u pamuku i šifonu, stručnjaci tvrde da ta dva materijala najbolje zaustavljaju kapljice aerosola.
POGLEDAJTE VIDEO - Kada je važno nositi masku:
Pokretanje videa...
Što su to aerosolne kapljice?
Studija objavljena u časopisu Američkog društva kemičara ( ACS Nano), kaže da se pretpostavlja kako se COVID-19 širi kapljicama sline zaraženih ljudi. Istraživači sa Sveučilišta u Chicagu primijetili su da te kapljice mogu varirati u veličini. Najmanje kapljice nazivaju se aerosoli.
Iako okolišni čimbenici, poput vlage i temperature, u velikoj mjeri određuju koliko dugo će kapljice preživjeti u zraku, studija je pokazala da veće kapljice padaju zbog gravitacije i ne putuju jako daleko. 'S druge strane, aerosoli ostaju u zraku duže vrijeme, jer su sitniji i mogu igrati ključnu ulogu u širenju zaraze' - piše u studiji.
Zašto baš pamuk i šifon?
Oponašajući put male kapljice aerosola, istraživači su ih puhali na razne vrste tkanina - flanel, saten, sintetičku svilu i šifon. Zatim su izmjerili veličinu kapljica prije i nakon prolaska kroz svaku vrstu tkanine. Nakon ispitivanja svih tkanina, istraživači su otkrili da je čvrsto tkani pamuk djelovao kao učinkovita barijera protiv čestica, dok je šifon imao statički naboj.
Prema studiji, male čestice se mogu vezati za statiku u vlaknima, ali ne i prolaziti kroz njih, što se naziva elektrostatička barijera. Maske napravljene od jednog sloja čvrsto tkanog pamuka (primjerice posteljine) i dva sloja šifona filtrirale su 80-99 posto čestica, dok su medicinske maske N95 filtrirale 85-99 posto, ovisno o veličini kapljica.
Zaključak: Imamo rješenje!
Šifon iz starih haljina koje su se šivale za svadbe, i mislili ste da vam nikad više neće trebati, mogao bi ipak biti koristan.
No, imajte na umu: Pri izradi maske, osim izbora materijala, važno je osigurati da ona pravilno 'leži' na licu, jer ako nije tako, kroz nju može ući zrak, što značajno smanjuje učinkovitost maske, tvrdi se u studiji koju prenosi mbgHealth
Zanima vas ova tema? Pročitajte onda i ovaj članak: Tvrtka koja je radila posteljinu, sada proizvodi maske za lice