Desetak Hrvata smješteno je u Mombasi, a još ih nekoliko kreće u petak na put u Keniju. U MVPEI-u još nisu odlučili zamoliti građane da ne putuju
MASAKR U KENIJI: Hrvati žele ljetovati u ratnoj zoni
U gradu Mombasi na jugu Kenije, koja od nedjelje zastrašujuće krvari, kako doznajemo, desetak Hrvata provodi novogodišnje praznike. U agenciji Adriatica.net, koja je organizirala putovanje, kažu da su na put krenuli 20. 12 i 29. 12. Touroperator African Safari Club tvrdi da su svi hrvatski putnici na sigurnom. Nitko od putnika nije se odlučio za raniji povratak. Sljedeća skupina od nekoliko hrvatskih turista trebala bi u Keniju otputovati 4. siječnja. Na predsjedničkim izborima 27. prosinca po drugi put je izabran Mwai Kibaki (76), koji je osvojio 51,3 posto glasova, a vođa opozicije Raila Odinga dobio je 48,7 posto. Kenija, donedavna oaza mira i gospodarskog napretka u istočnoj Africi, zbog izbora broji već 300 mrtvih. Odingovi pristaše odlučili su se osvetiti etničkim čišćenjem, a glavna meta su Kikuyi, pripadnici Kibakijeva plemena. U gradu Eldoretu u jednoj je crkvi zaklon potražilo 200 ljudi, među njima mnogo djece. Najprije ih je 50-ak brutalno sasječeno mačetama, a potom su živi zapaljeni.
I dok traje prepucavanje dvaju političkih strana stravična ubijanja u Keniji ne prestaju. U MVPEI-u još nisu službeno odlučili zamoliti hrvatske građane da ne putuju u Keniju.
DESECI TISUĆA IZBJEGLIH
Iako je čak 75.000 ljudi izbjeglo iz svojih domova, vlada nema namjeru proglasiti izvanredno stanje u zemlji. Najveći su obračuni između pripadnika plemena Kikuyu i Luo. I policija pribjegava mecima ako vlasti procijene da suzavac ne pomaže. Po ulicama većih gradova bande siju užas mačetama.
KIBAKI NE ŽELI DATI VLAST
Mwai Kibaki prvi je put izabran za predsjednika 2002. Na nedjeljnim izborima ponovno je pobijedio. No glasovi su se brojali tri dana. EU tvrdi da izbori uopće nisu provedeni prema međunarodnim standardima. Kada je Kibaki podnio zakletvu, u slamovima Nairobija pobunjenici su bijesno vikali : “On mora ići!”.