Ne čuvajte rajčice u plastičnim vrećicama jer će brže istruliti. Najbolje ih je držati s peteljkom prema dolje, u papirnatoj vrećici ili kartonskoj kutiji, tako da se ne dodiruju
Mali kućanski trikovi: Limun treba zagrijati prije cijeđenja, gljive čistiti četkicom za zube...
Čišćenje gljiva olakšat će vam četkica za zube. Nema potrebe koristiti posebne četke, čista mekana četkica ima praktičnu ručku, a zahvaljujući svojoj veličini može doći do teško dostupnih mjesta i dubinski ih očistiti. Nakon čišćenja gljiva, četkicu za zube ubacite u perilicu za posuđe.
POGLEDAJTE VIDEO: Sigurno branje gljiva
Pokretanje videa...
Tvrdi da ne treba bacati rajčice kad se naboraju. Takve su odlične za pečenje, a mogu se koristiti u umacima, salatama i sendvičima. Probodite ih vilicom i stavite u posudu za pečenje obloženu papirom za pečenje. Pecite ih 20 minuta u pećnici zagrijanoj na 220°C, a zatim smanjite temperaturu na 190°C pa pecite još 20 minuta do pola sata. Pazite da se karameliziraju, a ne izgore.
Plastična folija dobro će vam doći i za čuvanje banana - njome čvrsto omotajte mjesto gdje se spajaju peteljke na grozdu banana kako ne bi bilo izloženo zraku, što potiče kvarenje. Banane je dobro čuvati što dalje od ostalih namirnica jer se iz njih oslobađa najviše plina etilena, koji ubrzava kvarenje.
Srećom, postoje i namirnice s neograničenim rokom trajanja. Čak i ako je promijenio boju ili se kristalizirao, med je itekako upotrebljiv jer ga antibiotska svojstva čuvaju od kvarenja. Pokvariti se ne mogu ni šećer, sol i škrobno brašno jer se u njima ne mogu razvijati bakterije.
Bobičasto voće trajat će dulje ako ga operete u otopini od dijela octa i deset dijelova vode. To će mu produljiti rok trajanja za tjedan dana, a okus octa neće se osjetiti.
Ne čuvajte rajčice u plastičnim vrećicama jer će brže istruliti. Najbolje ih je držati s peteljkom prema dolje, u papirnatoj vrećici ili kartonskoj kutiji, tako da se ne dodiruju. Umjesto u hladnjaku čuvajte ih na sobnoj temperaturi na tamnome mjestu.
Za posebne prilike stol možete ukrasiti pomoću bjelanjka, zrnatog šećera i citrusa. Lagano istucite bjelanjak pa četkom za tijesto premažite bjelanjak po limunu i drugom voću po vašoj želji. Voće pospite zrnatim šećerom pazeći da bude u potpunosti obloženo njime piše portal Food.
Voće u šećernom omotaču stavite na papir i pustite da se osuši. Kasnije napunite njime zdjelu i postavite je kao dekoraciju. S obzirom na to da se u pripremi koristi sirovi bjelanjak, dekoracija nije jestiva.