Obavijesti

Lifestyle

Komentari 14

Makrobiotika - moć iz prirode koja pomaže u borbi s rakom

Makrobiotika - moć iz prirode koja pomaže u borbi s rakom
6

Lepa Popović (72) preboljela je težak karcinom vrata maternice bez kemoterapija, a nakon 40 godina makrobiotičke prehrane nema zdravstvenih tegoba

Nakon što sam u svojim tridesetima dobila bitku protiv karcinoma vrata maternice, od kojeg su mi umrle majka i baka, shvatila sam da zdravlje nije poklon nego projekt na kojemu treba marljivo raditi. Iako su mi rekli da ću živjeti još samo šest mjeseci, odlučila sam da mi bolest neće oduzeti pravo da ostarim i da jednog dana u krilu držim svoje unuke.

Odlučna da preživim i živim, uvela sam nove zdrave navike, počevši od prehrane, preko aktivnog stila života pa do generalno pozitivnog stava prema svakodnevnim zbivanjima, kaže Lepa Popović (72), majka naše poznate dizajnerice i kiparice Ivane Popović, koja je i sama preboljela karcinom vrata maternice i dojke. Iako je njen životni put bio  trnovit, nije se, kaže, fokusirala na trnje nego na ruže.

Goran Kovačić/Pixsell

Kad su joj bile samo dvije godine, ostala je bez oca, a devet godina kasnije i bez majke. Djetinjstvo i mladost provela je u đačkim i studentskim domovima, no to ju nije omelo te je diplomirala ekonomiju. Udala se s 22 godine, no nakon rođenja kćeri Ivane, kaže, ljubav se počela gasiti.

- Nakon nekoliko mučnih godina u kojima sam se borila s čirevima, migrenom i nizom drugih zdravstvenih problema, u 33. godini sam se odlučila rastati - priča Lepa Popović.

Stresan život poslovne žene i samohrane majke ipak nije prošao bez posljedica. Kad joj je kći Ivana imala sedam godina, Lepoj je dijagnosticiran karcinom grlića maternice, ista zloćudna bolest koja je njoj oduzela majku. Crna dijagnoza nije ju obeshrabrila.

- Htjeli su mi izvaditi maternicu, no nisam pristala. Odbila sam i kemoterapije te zračenje jer tim oružjem moja majka, nažalost, nije dobila bitku protiv raka - kaže.

Za saveznika u borbi protiv karcinoma odabrala je makrobiotičku prehranu. U taj ju je svijet prije četiri desetljeća uvela prijateljica Kornelija Pejčinović, koja je i sama preživjela karcinom dojke, a knjiga “Ishranom protiv raka” Michija Kushija postala je njena biblija.

Goran Kovačić/Pixsell

- Punih deset godina na mom je jelovniku je bilo samo i isključivo bilje. Sad kad je sa zdravljem sve u redu, više nisam toliko isključiva. Nastojim se hraniti zdravo, no ako me prijatelji pozovu na večeru te posluže crveno meso, koje nije na mom jelovniku, bez problema ću napraviti iznimku - kaže Lepa, koja je prekrasan dokaz da su godine doista samo broj.

Vratila sam se tradicionalnoj prehrani naših starih. Moja baka nije imala pojma o makrobiotici, no doživjela je 93 godine jer se hranila zdravo, jela je blitvu, špinat, kelj, a zimi kiselo zelje i repu. Kuhale su se kokošje juhe, a meso je na stolu bilo samo nedjeljom. Dok je prehrana bila takva, nije bilo alergija, kaže Lepa Popović.

- U borbi protiv bolesti uvelike mi je pomogla i bioenergija, na koju sam, kako bih ‘probudila’ imunitet, odlazila svakih mjesec-dva. No vrlo važna karika u lancu zdravog života mi je i svakodnevna aktivnost. Odlazak u mirovinu za mene je sjajna prilika da dane iskoristim na najbolji mogući način. Prije dvije godine sam se, nakon gotovo šest desetljeća u Zagrebu, preselila na more, gdje mnogo veći dio godine mogu boraviti na zraku. Svaki dan pješačim po tri kilometra, a ljeti svakodnevno plivam. No glavni sastojak kvalitetnog starenja je optimizam: uz tog se saveznika ne bojte ničega, pa ni bolesti - otkriva.

Svoj mladenački izgled ne duguje skupim preparatima nego optimizmu jer karakter se, kaže, preslikava na licu.

- U svakom trenu ima nešto dobro, to samo treba prepoznati. Budite ljubazni prema ljudima oko sebe i strpljivi prema starijima jer samo ako budete imali sreće, i vi ćete doživjeti tu starost - poručuje Lepa Popović. Bol u koljenima liječi razgibavanjem i kantarionovim uljem. Na kožu nikad ne nanosi kreme s UV faktorom, samo mješavinu maslinova ulja i limuna, no čuva se jakog sunca te se sunča od 7.30 do 10 sati.

Samo svježe 

Dan obično počinje laganim doručkom, žgancima s malo sira ili šnitom kruha s putrom i pekmezom. U sezoni kad ribari dolaze brodicama, tri puta tjedno jede ribu, a često kuha variva i grah te jede što više zelenog. Izbjegava konzervirane i zamrznute namirnice jer sve je to mrtva hrana.

Goran Kovačić/Pixsell

Brašno iz mlina 

Jednom tjedno peče kruh od integralnog brašna koje joj prijatelji donesu iz mlina. Svaki dan si pripravi sokove od cikle, jabuke ili mrkve kojima doda malo maslinova ulja. Za međuobrok uvijek ima zdjelicu sa sjemenkama suncokreta i sezama te bademima i drugim orašastim plodovima.

Životni stil 

Makrobiotika ne znači samo prirodnu prehranu koju primjenjujemo kada obolimo, nego je to stil života koji uključuje cjelovit pristup fizičkom, mentalnom i duhovnom zdravlju.

Rižino mlijeko 

Pri prelasku na makrobiotičku prehranu glad možete ublažiti rižinim mlijekom. Sameljite 1,5 dcl integralne riže. Prah stavite u 2 litre hladne vode te kuhajte uz miješanje. Pustite da proključa tri puta. Možete ga piti cijeli dan i dodati kavi te juhama. 

Goran Kovačić/Pixsell

Juha od zapečene buče

Sastojci: buča, đumbir, češnjak

Priprema: Buču očistite od koštica i zapecite u pećnici. U dvije litre vode dodajte palac đumbira i skuhajte čaj. Mesni dio buče propasirajte s dva češnja češnjaka u litri čaja od đumbira. Kad lagano zakuha, dodajte drugu litru čaja i kuhajte 10 minuta. Važno je da se đumbir ne kuha s bučom jer bi juha posivjela i zakiselila se. Posolite po želji.

Zapečeni batat s lukom i salata

Sastojci: batat ili krumpir, crveni luk, cikla, jabuke, sjemenke suncokreta

Priprema: U posudu za pečenje složite ploške batata ili krumpira i kriške crvenog luka, posolite i nauljite maslinovim uljem te između stavite grančice ružmarina. Zapecite u pećnici. Uz to jedite salatu od cikle i jabuke sa suncokretovim sjemenkama. Naribajte ciklu i jabuku, dodajte pečene sjemenke suncokreta i začinite samo morskom solju jer su sjemenke pune ulja.

Goran Kovačić/Pixsell

Jabuke kuhane u đumbiru

Priprema: U dvije litre vode stavite palac đumbira i dvije jabuke izrezane na četvrtine. Dodajte pola žlice cimeta i četiri klinčića te kuhajte 20-ak minuta. Tekućinu procijedite i pijte kao sok. Kuhane jabuke pospite zapečenim sjemenkama sezama i prelijte žlicom meda.

Brojsova juha od luka

Sastojci: luk, đumbir, po želji kombu alge, miso, morska sol, mrkva, brokula, celer, kelj, poriluk, koraba, korijen peršina

Priprema: U dvije litre uzavrele vode dodajte očišćen luk, prerezan na četvrtine te palac đumbira narezanog na ploške. Kuhajte 20-ak minuta. Juhu možete, a i ne morate procijediti, a po želji joj možete dodati palac kombu alge i jednu žlicu misa. Ako su vam alge i miso preskupi, juhu samo začinite morskom solju. Juha može biti i malo slanija jer sol potiče izbacivanje otrova iz tijela. Gotovom temeljcu možete dodati mrkvu, brokulu, kelj, poriluk, korabu, celer i korijen peršina. No ne stavljajte sve sastojke odjednom već prema pravilu makrobiotike,  kombinirajte tri sastojka u jednom obroku. Juhu jedite tijekom cijelog dana u malim zdjelicama veličine dvije spojene šake, jer toliki nam je i želudac.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 14
Ovaj neočekivani simptom raka crijeva ne smijete ignorirati
VRLO VAŽNO

Ovaj neočekivani simptom raka crijeva ne smijete ignorirati

Stopa kolorektalnog raka među osobama mlađima od 50 godina raste od 1990-ih, a točan razlog ovog porasta još nije poznat. Stručnjaci smatraju da je uzrok povezan sa stilom života i okolišnim faktorima