Tim američkih stručnjaka stvorio je novu tehnologiju pomoću koje kukci koriste snagu vlastitog tijela za napajanje elektroničkih dodataka ugrađenih na njihovo tijelo
Ma kakav James Bond, dolaze nam špijunski kiborg kukci
Istraživači su došli korak bliže stvaranju kiborg kukaca koji bi mogli obavljati špijunske misije. Tim stručnjaka stvorio je novu tehnologiju pomoću koje kukci koriste snagu vlastitog tijela za napajanje elektroničkih dodataka ugrađenih na njihovo tijelo.
Ovo otkriće približilo nas je danu kada će se kukci moći opremati uređajima za snimanje, senzorima i drugim elektronikama, te se koristiti kao mali špijuni. Istraživanja na ovom području odjel američke vojske Darpa radi već duže vrijeme. Istražuju kako se kukci mogu kontrolirati uz pomoć hi-tech dodataka.
Znanstvenici su se do sada oslanjali na solarnu energiju ili konvencionalne baterije, ali to nisu bili dovoljno snažni izvori koji nisu trajali dovoljno dugo da bi se zadaci izvršili. Kiborg kukci trebali bi biti sposobni izdržati zadatke, piše Daily Mail.
Istraživači sa sveučilišta Case Western Reserve iz SAD-a u žohare su stavili dva enzima koji služe za razbijanje kompleksa molekula koje proizvode nakon hranjena. Prvi enzim pretvara molekule u šećer, a drugi ih oksidira tijekom procesa stvaranja elektrona. Ti elektroni zatim odlaze u bateriju i proizvode struju.
Jedna od prednosti ove tehnike je ta da kukci ne trebaju biti u pokretu da bi baterija radila, a stavljanje elektroda na insekte ne uzrokuje dugotrajnu štetu pa se oni mogu koristi za veliki broj misija.
Moguće primjene ovih kukaca su brojne, ako su opremljeni senzorima oni mogu mjeriti količinu štetnih plinova u sobi i zatim emitirati nalaze, nakon čega se ponovo pune i nova mjerenja mogu se ponoviti za sat vremena.