Obavijesti

News

Komentari 380

Luburićev grob zavadio gradić: 'Tražim način da ga maknemo'

Luburićev grob zavadio gradić: 'Tražim način da ga maknemo'
2

Lijevi i desni političari u Carcaixentu, mjestu s 20.000 stanovnika u pokrajini Valenciji, svađaju se zbog groba Vjekoslava Luburića. On je živio u tom mjestu do 1969. godine, kad ga je ubio jugoslavenski agent

Lijeva vlast južnog španjolskog gradića Carcaixenta traži pravni način kojim bi s tamošnjeg groblja premjestila posmrtne ostatke ustaškog časnika Vjekoslava Maksa Luburića čemu se protive oporbeni konzervativci. 

Gradonačelnik i jedan zastupnik obratili su se po tom pitanju vladi pokrajine Valencije gdje se nalazi Carcaixent. Njih su se dvojica sastala s tajnikom zaduženim za pravosuđe i javnu administraciju.  

- Bio je to radni sastanak na kojem smo mu iznijeli mogućnosti te razgovarali o postojećim pravnim načinima kojima bi smo maknuli grob Vjekoslava Luburića - rekao je zastupnik Carles Albert, član male lokalne stranke Reiniciem Carcaixent, koji je s gradonačelnikom bio na sastanku. 

Carcaixent je mjesto s 20.500 stanovnika, udaljeno 45 kilometara od primorskog grada Valencije. Vjekoslav Maks Luburić, časnik i zapovjednik logora Jasenovac, ondje je živio nakon Drugog svjetskog rata do 1969. godine kada ga je u kući ubio jugoslavenski agent. 

Na lokalnim izborima 2015. godine u Carcaixentu je pobijedila lijeva regionalna stranka Compromís, smijenivši s vlasti konzervativnu Narodnu stranku koja je upravljala mjestom od 1999. godine.  

Gradonačelnik Francesc Salom, član Compromísa, sudjelovao je na sastanku s Ferranom Puchadesom, tajnikom pokrajine Valencije. U četvrtak nije odgovorio na upit. Puchades je također član stranke Compromís, jedne od tri lijeve stranke koje upravljaju pokrajinom Valencijom.

Inicijativa: Španjolci nam žele vratiti tijela Pavelića i Luburića
Inicijativa: Španjolci nam žele vratiti tijela Pavelića i Luburića


„Ova inicijativa (za uklanjanje posmrtnih ostataka Luburića) nije nova. Još ranije su se gradskoj vijećnici javili stanovnici s tim zahtjevom“, napominje zastupnik Albert.  

Sastanak je, međutim, održan u trenutku kada je Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE), koja je prošli mjesec preuzela vlast u Španjolskoj, najavila donošenje novog Zakona o povijesnom sjećanju.

Zakon o povijesnom sjećanju

Taj zakon donesen 2007. godine, kada je na vlasti također bio PSOE, odnosi se na razdoblje Španjolskog građanskog rata od 1936. do 1939. godine te na vrijeme poslijeratne konzervativne diktature generala Francisca Franca do njegove smrti 1975. Zakonom se priznaju sve žrtve i njihova prava, potiče potraga za nestalima te uklanjaju simboli iz navedenog razdoblja. 

Socijalistički premijer Pedro Sánchez najavio je sada reformu tog zakona kojom želi otvoriti masovne grobnice, zabraniti udruge koje veličaju Franca a također želi premjestiti njegove posmrtne ostatke iz divovskog mauzoleja udaljenog 40-ak kilometara sjeverno od Madrida. Ondje u Dolini palih, ispod 150 metara visokog križa, nalaze se kosti suprotstavljenih nacionalista i republikanaca.
Španjolska je pod vodstvom Franca, neutralna tijekom Drugog svjetskog rata, priznala Nezavisnu Državu Hrvatsku od 1941. do 1945. godine. 

„Istražujemo pravne načine (micanja Luburićevog groba) u očekivanju mogućih pravnih novosti iz zakona kojeg bi mogla usvojiti nova španjolska vlada“, kaže Albert. 

Vlada PSOE-a još uvijek nije uputila prijedlog zakona u španjolski parlament pa je nepoznato i kada bi se o njemu moglo glasovati. PSOE nije odgovorio na upit niti dao detalje koji bi se eventualno mogli ticati dužnosnika NDH.  

Prijedlog zakona ne spominje Luburića, kao niti poglavnika NDH Antu Pavelića čiji se grob nalazi u Madridu. Luburić i Pavelić nisu sudjelovali u Španjolskom građanskom ratu, nisu imali funkcije u španjolskom režimu te nemaju spomenike niti se po njima zovu ulice i trgovi.

"Protivimo se uklanjanju njegovog groba"

- Narodna stranka protivi se uklanjanju groba Vjekoslava Luburića - kaže Salvador Ferrer, zastupnik te oporbene stranke u parlamentu grada Carcaixenta. „Ta inicijativa nije u nikakvoj vezi sa Zakonom o povijesnom sjećanju niti ima temelja u njemu. U ovom trenutku, u parlamentu Carcaixenta, nije u planu rasprava o pitanju Luburićevog groba“, dodaje.  

Stranke Compromís i Reiniciem Carcaixent, koje su pokrenule inicijativu za uklanjanje groba, imaju 11 od ukupno 21 zastupnika u tamošnjem parlamentu. Najveća oporbena stranka, Narodna stranka, ima ih 4. 

Inicijativa je pokrenuta godinu dana uoči novih izbora u Carcaixentu. U Španjolskoj se, naime, 2019. održavaju lokalni izbori te oni za Europski parlament. Oni će biti pravi test za manjinsku vladu PSOE-a uoči općih izbora 2020. godine. 

PSOE, predvođen premijerom Sánchezom, došao je na vlast prošli mjesec nakon što je u parlamentu u Madridu izglasano nepovjerenje dotadašnjoj vladi Narodne stranke Mariana Rajoya. Okidač je bila sudska presuda Narodnoj stranci za korupciju. Za smjenu vlade  bilo je 180 zastupnika a protiv 169. PSOE, kao najveća oporbena stranka na nacionalnoj razini, automatski je preuzeo vlast bez izbora. 

„S obzirom na sadašnji sastav parlamenta nisam siguran da će novi Zakon o povijesnom sjećanju biti usvojen. Njegova najava zasad se čini poput političkog oglasa“, rekao je u Madridu jedan sociolog zamolivši da ostane anoniman. PSOE ima 84 od ukupno 350 zastupnika u nacionalnom parlamentu no računa na podršku lijevog Podemosa i manjih regionalnih stranaka. Narodna stranka ih ima 134.

Ministarstvo: Još nam se nitko nije službeno obratio

Pokrajinom Valencijom upravljaju zajednički PSOE, Compromís i Podemos. Lijeva koalicija na vlasti je i u Madridu.
Osim inicijative u Carcaixentu vezanu za Luburića nije poznato da postoji bilo kakva inicijativa o premještanju groba Ante Pavelića umrlog u Madridu 1959. godine. On je pokopan na javnom gradskom groblju San Isidro u obiteljskoj grobnici koju su prema riječima njegove kćeri Višnje ondje kupili. Ona je preminula 2015. u Madridu te je također sahranjena ondje. 

Hrvatskom veleposlanstvu u Madridu, kao ni hrvatskom ministarstvu vanjskih i europskih poslova u Zagrebu, nije se obratio nitko iz Španjolske s inicijativom o premještanju grobova Luburića i Pavelića. 

- Inače, u ovom trenutku nije moguće spekulirati o implikacijama mogućih zakonskih prijedloga unutar španjolske parlamentarne procedure te hoće li uopće i u kojoj formi biti usvojeni - dodalo je hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova u svom odgovoru. 

Inicijatori iz Carcaixenta nisu odgovorili namjeravaju li tražiti od Hrvatske da primi posmrtne ostatke dvojice Hrvata. 

- U ovom trenutku ne možemo unaprijed govoriti o idućim koracima jer preispitujemo različite pravne mogućnosti koje bi mogle postojati - zaključio je lokalni zastupnik Carles Albert.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 380
Napad nožem u Njemačkoj: Ima više ozlijeđenih, preminulo dvoje, među njima i jedno dijete
UŽAS U BAVARSKOJ

Napad nožem u Njemačkoj: Ima više ozlijeđenih, preminulo dvoje, među njima i jedno dijete

Muškarac je uhićen na licu mjesta. Dodali su da nema drugih sumnjivaca, s obzirom da je ranije kolala informacija da su uhitili dvojicu. Motiv napada je zasad nepoznat. Policija istražuje slučaj.
Skandal u Beogradu! Policija u civilu upala u hotel i privela pet Hrvatica. Ujutro ih deportirali
BILE SU NA RADIONICAMA

Skandal u Beogradu! Policija u civilu upala u hotel i privela pet Hrvatica. Ujutro ih deportirali

''Naše Veleposlanstvo u Beogradu u stalnom je kontaktu s hrvatskim državljanima koji su sudjelovali na radionicama i stoji im na raspolaganju'', poručili su iz Ministarstva vanjskih poslova