Obavijesti

Tech

Komentari 17

Lozinke idu u zaborav: Ovo su bizarne tehnologije koje dolaze

Lozinke idu u zaborav: Ovo su bizarne tehnologije koje dolaze
1

Dugačke i komplicirane lozinke polako odlaze u prošlost, a brojne kompanije rade na tehnologijama koje će na pametan način moći koristiti naše tijelo kako bi potvrdili o kome se radi

Kako god pogledaš lozinke su noćna mora. Za svaki servis moraš pamtiti drugu lozinku, jer naravno ne želiš svugdje imati istu. Zbog toga biramo lozinke koje ćemo lakše pamtiti, što pak hakerima olakšava posao i tako se vrtimo u krug. Srećom, sve je više kompanija koje rade na tehnologijama za inovativne načine potvrde identiteta, od otkucaja srca do pilula u našem tijelu.

1. Prepoznavanje pulsa
Kao i otisak prsta, svatko ima drugačije otkucaje srca, pa se uz pravi EKG senzor nečiji puls može koristiti kao njegova potvrda identiteta. Nymi narukvica tako prati puls i može se koristiti da potvrdi nečiji identitet.

2. Prepoznavanje vena
Kod svake su osobe jedinstvene i vene, a Samsung je 2015. predložio patent za uređaj koji bi skenirao uzorak vena na rukama. Kamera bi se mogla nalaziti u satu i skenirati površinu ruke, a kad potvrdi o kome se radi dopustio bi prijavu u razne račune - ili da zna o kome se radi pa prikazuje odgovarajuće oglase. 

3. Selfie
Ovo je metoda potvrde identeta koju razvija niz kompanija, pa se tako i telefoni mogu postaviti da se otključaju kad vas prepoznaju, a MasterCard ima opciju da na taj način autorizira plaćanja. 

4. Mjerenje dijelova tijela
Googleovi radnici dobili su patent za tehnologiju koja umjesto lica ili otiska prsta mjeri različite dijelove tijela. Dubinska kamera vas snima i softver potom spaja ono što vidi s vlastitom bazom. Tako će znati odgovara li duljina vašeg vrata vašim rukama ili jesu li vaše ruke u jednakom omjeru s ostatkom tijela... 

5. Skeniranje šarenice
Tehnologija koja nam je dobro poznata iz filmova polako postaje sve raširenija, a nalazila se i na neslavno propalom Samsungovu Galaxy Noteu 7. Srećom, Samsung bi je trebao ugraditi i u Galaxy S8 pa ćemo i novim telefonom moći skenirati šarenicu u mjesto da se oslanjamo na otisak prsta. 

6. Nosivi gadgeti ili pametan nakit
Dok je dugačku lozinku teško pamtiti, sat ili komad nakita uvijek ćemo staviti na sebe, a takvi dodatni uređaji se mogu koristiti kao način otključavanja dodatnog uređaja. Ovo se nalazi i u Apple Watchu.

7. Računala čitaju s usana
Znanstvenici iz Hong Konga razvili su softver koji vas može prepoznati po načinu na koji izgovarate određene riječi. Sve što trebate napraviti je izgovoriti ključnu riječ pred kamerom koja će prepoznati jedinstvene pokrete vaših usana. 

8. Prepoznavanje glasa
Sve je veći broj kompanija koje koriste prepoznavanje glasa kao alternativu lozinkama, a među njima je i banka HSBC. 

9. Pilule kao lozinke
Ovo je vjerojatno najekstremnija alternativa lozinkama jer se ona nalazi u vašem tijelu. Ovu je metodu razmatrala i Motorola. Pilula koja bi se nalazila u vašem tijelu napaja se iz želučane kiseline, a kad se približite određenom uređaju ili vratima oni bi se automatski otključali. Da bi došli došli do pilule, jedini način da vas se hakira je nož. 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 17
Hrvati lani kupili čak 63.800 novih automobila, u prosincu se i  jedan 'Kinez' ugurao u top pet
SKOK PRODAJE

Hrvati lani kupili čak 63.800 novih automobila, u prosincu se i jedan 'Kinez' ugurao u top pet

Najprodavanija marka automobila lani je bila Škoda, kojih je ukupno lani prodano 8.412 ili 13,1 posto ukupne prodaje. Drugi je Volkswagen s prodajom od 7.417 komada
FOTO Kad nemaš mjesta na ekranu, samo ga raširi. Novi Lenovo laptop radi kao 'roleta'
USKORO ĆE U PRODAJU

FOTO Kad nemaš mjesta na ekranu, samo ga raširi. Novi Lenovo laptop radi kao 'roleta'

Lenovo je na CES-u iskrcao niz inovacija, među kojima je laptop s ekranom koji se može proširiti, a stižu i novi Legion Go prijenosni gaming uređaji
Europski sud kaznio Europsku uniju zbog kršenja vlastitih pravila o zaštiti podataka
EU SUD VS EU

Europski sud kaznio Europsku uniju zbog kršenja vlastitih pravila o zaštiti podataka

Sud je odredio da je Komisija prenijela osobne podatke njemačkog državljanina u Sjedinjene Američke Države bez prikladne sigurnosne zaštite.